Powstanie nowy węzeł komunikacyjny i centrum handlowe w Poznaniu.

Powstanie nowy węzeł komunikacyjny i centrum handlowe w Poznaniu.

TriGranit Development Corporation, trzeci co do wielkości deweloper powierzchni komercyjnych w Europie i Polskie Koleje Państwo podpisały umowę na budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu.

W skład Centrum wchodzi dworzec kolejowy, szybki tramwaj, dworzec autobusowy i parking “parkuj i jedź” na 1500 samochodów. Rozpoczęcie budowy Projektu, którego koszt szacuje się na poziomie 160 milionów Euro zaplanowane jest na początek przyszłego roku. Otwarcie pierwszej części Projektu z dużym centrum handlowym zaplanowane jest na początek 2012 roku.

Inwestycja jest przygotowywana od 2007 roku. PKP S.A. wybrała firmę TriGranit w niezależnych rokowaniach do których przystąpiło osiem firm specjalizujących się w inwestycjach komercyjnych na rynku nieruchomości. Zgodnie z podpisaną umową, PKP S.A. wnosi do inwestycji tereny o powierzchni 4 hektarów, oraz niezbędne pozwolenia i uzgodnienia z samorządem miasta Poznań. Firma TriGranit angażuje niezbędny kapitał finansowy oraz projekt inwestycji uzgodniony z Miastem Poznań.

“Polska zawsze była naszym priorytetem, jako miejsce do inwestowania. Otworzyliśmy nasze pierwsze centrum handlowe w Katowicach 5 lat temu, kontynuując sukces otwarciem w zeszłym roku Bonarki City Center w Krakowie. W Poznaniu wykorzystamy nasze doświadczenie wzięte z projektu WestEnd City Center z Budapesztu oraz Emonika City Center z Ljubljany, gdzie z sukcesem przekształciliśmy dworce kolejowe w nowe centra miast. Do Polski przenosimy nasze doświadczenie i wieloletnie zaangażowanie, która razem z PKP stworzy nowe centrum miasta i miejsce spotkań dla mieszkańców Poznania”
– komentuje podpisanie umowy Pan Árpád Török - Dyrektor Zarządzający TriGranit Development Corporation.

„Wynegocjowanie umowy w krótkim czasie to duży sukces. Podobne projekty są przygotowywane w innych krajach Europy w ciągu 5-6 lat. Nam udało się osiągnąć ten etap już po 3 latach. Po podpisaniu umowy koncentrujemy się na zdobyciu wszystkich pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia budowy nowego dworca, który powstanie w I etapie inwestycji. Chcemy rozpocząć prace budowlane wspólnie z developerem wI połowie 2011 roku i zakończyć budowę dworca w II kwartale 2012 roku. To jeden z trzech projektów tego typu prowadzonych przez PKP S.A. Analogiczne inwestycje realizujemy w Katowicach oraz w Sopocie”
– mówi Paweł Olczyk – Członek Zarządu PKP S.A. Dyrektor Zarządzania Nieruchomościami PKP S.A.

Nowe Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w skład którego wchodzi centrum handlowe, zostanie wybudowane na działce o powierzchni 93,000 m2, całkowita powierzchni brutto dla 2 etapów Projektu wyniesie około 60,000 m2. Na poziomie gruntu zostanie umieszczony terminal autobusowy na co najmniej 12 stanowisk autobusowych. Terminal połączony będzie komunikacyjnie z poziomami +1 i +2 Centrum Handlowego i z nowym dworcem kolejowym, którego głównym poziomem służącym obsłudze pasażerów będzie poziom +1. Na poziomie parteru ulokowane będą ponadto biura operatora terminal i kasy biletowe dla autobusów. Zintegrowane Centrum Komunikacyjne będzie komunikacyjnie powiązane nowymi elementami układu drogowego z siecią ulic miejskich i będzie dostępne dla pojazdów zarówno na poziomie parteru jak i na poziomie +1 poprzez podjazd z Mostu Dworcowego. Nowy układ drogowy zostanie zaprojektowany zgodnie z potrzebami komunikacyjnymi i wymogami Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

 

Źródło: Plus Communication / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji