Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów

Utrudnione zmiany w projekcie w sytuacji stojącego już budynku

Zmiany w projekcie mieszkania czy domu to coraz częstsze wymagania klientów. Warto jednak pamiętać, że jeśli budynek już stoi, zmiany są utrudnione.

Jakie są ryzyka w procesach inwestycji budowlanych?

Budowa jest miejscem, gdzie na każdym kroku czai się wiele niebezpieczeństw. Przy budowie Stadionu Narodowego zginęły do tej pory 3 osoby. W Katowicach śmiertelnie porażony został pracownik wykonujący prace budowlane na dachu wznoszonej nieruchomości.

Czy płacić za fundusz remontowy?

Członkowie wspólnoty mieszkaniowej, którzy regularnie opłacają składki na fundusz remontowy nierzadko mają do czynienia z osobami, które od płacenie się uchylają. Co zatem robić, aby wszyscy solidarnie ponosili koszty niezbędnych remontów?

Sąsiedztwo a uzyskanie warunków zabudowy

Planując budowę domu lub zakup działki warto zwrócić uwagę czy upatrzona przez nas działka jest na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie, konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy.

Użytkowanie wieczyste prawem własności

Użytkowanie wieczyste jest to oddanie w użytkowanie nieruchomości gruntowej należącej głównie do skarbu państwa osobie prywatnej lub prawnej na okres od 40 do 99 lat. Dotyczy głównie gruntów położonych w granicach miast, i do 1989 r. było praktycznie jedynym sposobem na nabycie gruntów w miastach.

Formalności przy budowie domu – uzyskanie niezbędnych pozwoleń

Budowa domu to inwestycja, która wymaga dużego zaangażowania. Aby otrzymać niezbędne do budowy domu pozwolenia, inwestor powinien przygotować się szczególnie starannie. Przede wszystkim uzyskać jak najwięcej informacji od ekspertów i w urzędach, zajrzeć do Internetu, a także spytać znajomych z podobnymi doświadczeniami.

Jak kształtują się ceny ziemi w Polsce?

Ceny działek budowlanych są uzależnione od parametrów, takich jak lokalizacja, uzbrojenie terenu, kształt i wielkość działki, sąsiedztwo, jakość dojazdu, komunikacja z centrum miasta.

Czy trzeba płacić za mieszkanie w trakcie budowy?

10% wpłaty przy umowie przedwstępnej i pozostałe 90% przy odbiorze mieszkania to rozwiązanie korzystne dla klienta. Okazuje się jednak, że system 10/90 czy też jego modyfikacje to oferta rzadko spotykana.

Obowiązki wspólnoty mieszkaniowej

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie tylko kieruje sprawami wspólnoty i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali, ale także odpowiada za sprawne i bezpieczne działanie urządzeń technicznych w budynku.

Kto powinien płacić w sporze ze spółdzielnią?

Rzecznik praw obywatelskich skierował wystąpienie do ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w sprawie kosztów postępowania w przypadku wystąpienia z powództwem przez osobę uprawnioną do żądania ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu.


Stron: 20 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  10 11 12 13 14  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19331 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 233

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >