Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów

Zachowek praktyczne rozwiązania

Z różnych względów członkowie najbliższej rodziny testatora nie są uwzględniani w testamencie. Jednakże nie wyklucza to wystąpienia przez osoby pominięte z roszczeniem o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku (ewentualnie jego uzupełnienia).

Delegujesz pracowników za granicę? Zadbaj o ich opiekę lekarską!

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu za granicą. Pracownik delegowany do pracy na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej powinien więc przed wyjazdem wystąpić do Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o wydanie takiej karty. Natomiast pracodawca winien dopilnować, by taka karta znalazła się w portfelu pracownika w dniu oddelegowania.

Użytkowanie mieszkania

Kiedy nadzór budowlany nakłada karę za nielegalne rozpoczęcie użytkowania mieszkania? Przystąpienie do użytkowania oznacza rozpoczęcie korzystania z budynku lub jego części.

Co zrobić z gruzem budowlanym?

Każdy większy remont czy budowa domu wiążą się ze stertą śmieci i gruzu, które trzeba gdzieś wyrzucić. Gdzie? Takich odpadów nie wolno po prostu wynieść do śmietnika, należy je zutylizować zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jest propozycja zmian w BTE !

Wielu z nas jako klientów banków zna ten przykry moment , gdy do naszych drzwi puka Pan Komornik w celu uregulowania należności. W większości dzieje się to w chwili, gdy się tego nie spodziewamy, co często jest sytuacją wysoce krępującą. Mało tego w wielu przypadkach nie wiemy, nie pamiętamy, że jesteśmy winni bankowi jakieś pieniądze, co potęguje nasze zaskoczenie i poczucie zażenowania.

Zadłużone mieszkanie w spadku

Powołana do spadku osoba jak wynika z istoty sukcesji uniwersalnej, na mocy jednego aktu wstępuje w ogół praw i obowiązków zmarłego. W związku z powyższym często się zdarza, iż spadkobierca dziedziczy m.in. nieruchomość/ lokal obciążany hipoteką, w związku z kredytem hipotecznym. Spadkobierca powinien rozważyć, czy korzystniej jest dla niego spadek przyjąć, czy odrzucić. Odrzucić przyjęcia samego zadłużonego mieszkania nie można.

Jak nie dać się oszukać deweloperom, gdy lokal jest wadliwy

Firmy deweloperskie często umieszczają w umowach sprzedaży mieszkań zapisy, które ograniczają lub wyłączają możliwość dochodzenia przez klienta praw z tytułu rękojmi za wady lokalu. Takie praktyki są niezgodne prawem – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Na czym polega umowa rezerwacyjna?

Po wejściu w życie ustawy deweloperskiej, umowy rezerwacyjne nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Kontrola przeprowadzona pod koniec 2013 r. przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w firmach deweloperskich wykazała, że umowy rezerwacyjne stosuje 45 na 93 zbadanych deweloperów, w tym opłaty z tego tytułu pobiera 43 deweloperów.

Jak wyglądało prawo budowlane w 2013 roku?

Uchwalenie ustawy wprowadzającej „Mieszkanie dla młodych”, uwolnienie dostępu do zawodu pośrednika nieruchomości, przyjęcie przez rząd projektu założeń do ustawy o rencie dożywotniej oraz planowane uruchomienie „Funduszu Mieszkań na wynajem” to najważniejsze zmiany w prawie nieruchomości w 2013 r.

Jak otrzymać dofinansowanie na zdjęcie azbestu?

W ramach przyjętego przez rząd programu utylizacji azbestu, do 2032 roku należy wymienić wszystkie dachy pokryte tym szkodliwym dla zdrowia i środowiska materiałem. Wielu właścicieli obiektów odkłada w czasie realizację tego przedsięwzięcia z uwagi na jego wysokie koszty. Niepotrzebnie, gdyż gminy oferują nawet całkowity zwrot środków wydanych na ten cel.


Stron: 20 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  9 10 11 12 13  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19692 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 223

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >