Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów
Jakie są minimalne, przepisowe odległości przy budowie domu?
Chcąc budować dom, musimy pamiętać o przepisach prawa budowlanego, które stanowią o wymaganych odległościach względem granicy działki. Jakie są zatem minimalne, zgodne z przepisami odległości od sąsiadujących budynków?
Granica działki a droga?
Zgodnie z prawem granicę działki wyznacza geodeta. To właśnie granica stanowi nasze pole manewru, nie tylko do zabudowy działki ale także ogrodzenia. Pytanie brzmi jak się zgodnie z prawem?
Warunki zabudowy - ile się czeka na decyzję?
Zanim przystąpimy do zakupu działki, warto uzyskać najpierw decyzje o warunkach zabudowy. Decyzja jest nam potrzebna w przypadku, gdy chcemy wybudować dom na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Garaż podziemny a granica działki
Często zdarza się, że przy okazji budowy domu na granicy działki dochodzi do konfliktów między sąsiadami. Jedna i druga strona rzuca wtedy przepisami, artykułami, wytycznymi geodetów... A co robić w sytuacji, gdy chcemy wybudować na naszej posesji podziemny garaż?
Jakie są prawa i obowiązki zarządcy budynku
Zarządcą nieruchomości może być zarówno osoba fizyczna, jak i firma. Do posługiwania się tytułem zawodowym zarządcy nieruchomości upoważnione są tylko i wyłącznie osoby, które po zdaniu odpowiednich egzaminów zostały wpisane do ogólnopolskiego rejestru zarządców nieruchomości.
Budowa w granicy a przepisy prawne
Zachowanie odpowiednich odległości od granicy działki w trakcie budowy jest aspektem uregulowanym prawnie i mamy obowiązek się do niego stosować. Zbyt małe odległości między sąsiadującymi budynkami mogą być także przyczyną konfliktów między ich właścicielami.
Czy można zalegalizować samowolę budowlaną?
Samowola budowlana jest poważnym problemem, a jego rozwiązanie nie jest łatwe. Ponadto w niektórych przypadkach będziemy zmuszenie do dokonania rozbiórki budynku, który został wzniesiony. W dodatku nieznajomość przepisów budowlanych nie zwalnia nas z obowiązku stosowania się do nich.
Problemy z wynajmowaniem mieszkań - regulacje prawne
Jeśli zmieniliśmy miejsce zamieszkania zdarza się że pozostawione mieszkanie staje się przedmiotem wynajmu. Jeśli lokatorzy są wypłacalni i bezkonfliktowi to mamy szczęście, jednak nie zawsze tak jest. Co zrobić kiedy wynajmujący stają się utrapieniem i nie stosują się do warunków umowy?
Jakie są regulacje prawne dotyczące sąsiedztwa/sąsiadów?
Konflikty między sąsiadami są na tyle powszechne, że do ich uregulowania wprowadzono konkretne prawa i obowiązki, które znajdziemy w kodeksie cywilnym. Istnieje kilka podstawowych przepisów, które mają zastosowanie w rożnych sporach i warto wiedzieć co możemy robić zgodnie z prawem, a czego nam zabrania.
Czy osoba niewidoma może podpisać u notariusza umowę kupna mieszkania?
Przepisy umożliwiają osobom niepełnosprawnym podpisywanie u notariusza umów, także umów kupna lub sprzedaży mieszkania. Muszą być w tej sytuacji zachowane jednak odpowiednie wymogi. Skutkiem niedochowania tych wymogów przez notariusza może być unieważnienie umowy kupna lub sprzedaży mieszkania, zawartej przez osobę niepełnosprawną.