Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów
Dostęp do drogi publicznej
Każda nieruchomość musi mieć dostęp do drogi publicznej. Nie można w żaden sposób pozbawić nieruchomości dostępu do drogi publicznej. O problemie dostępu do drogi publicznej często dowiadujemy się, gdy występujemy z wnioskiem do starostwa powiatowego o wydanie pozwolenia na budowę. Wówczas, zostajemy poinformowani, że trzeba wykazać, że działka ma dostęp do drogi publicznej. Dlatego warto sprawdzić to jeszcze przed nabyciem działki.
Ubezpieczanie na czas okresowej pracy na wysokościach
Podczas wykonywania jakichkolwiek pracy najważniejsza rzeczą powinno być zapewnienie bezpieczeństwa sobie i osobom znajdującym się w najbliższej okolicy lub strefie ewentualnego zagrożenia. Czasem jednak nawet zastosowanie wszystkich zalecanych środków ostrożności nie wystarczy, aby uniknąć mniej lub bardziej groźnych wypadków.
Kiedy sąsiad ma prawo zaskarżyć pozwolenie na budowę?
Dobry sąsiad to skarb. Wiedzą to zwłaszcza ci, którzy nie mają takiego szczęścia. Oczywiście jeśli to my szkodzimy sąsiadowi nie możemy oczekiwać dobrych relacji. Większość problemów można rozwiązać polubownie. Jeśli jest to możliwe szukajmy w najbliższej okolicy wsparcia a nie wrogów.
Co wybudujemy bez pozwoleń?
Dnia 28 czerwca 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o prawie budowlanym, znosząca wymóg uzyskania pozwoleń na budowę określonych obiektów, w tym domów jednorodzinnych. Krótszy czas oczekiwania na decyzję i mniej obowiązkowych zaświadczeń to korzystne zmiany dla inwestorów i szansa na poprawę koniunktury w branży budowlanej.
Prawo budowlane 2015, czyli co się zmieniło od nowelizacji?
Trzy miesiące temu sejm uchwalił nowelizację prawa budowlanego. Przepisy wejdą w życie w lipcu bieżącego roku. Czy w związku z tym czeka nas wielki boom na zakup działek pod budowę domów jednorodzinnych?
Jak powinna wyglądać umowa deweloperska?
Dla większości osób kupujących nowe mieszkanie, umowa deweloperska jest jednym
z najważniejszych dokumentów podpisywanych w życiu. Radzimy więc, jak powinna wyglądać dobrze skonstruowana umowa i jakich punktów nie może w niej zabraknąć.
Rękojmia czy gwarancja?
Co zrobić, gdy w nowym mieszkaniu ujawniły się wady? Po kilku miesiącach pojawiają się pęknięcia ścian, nie domykają się drzwi lub do garażu podczas deszczu dostaje się woda? Nie należy załamywać rąk. Do odpowiedzialności za wady nieruchomości można pociągnąć dewelopera, nawet jeśli nie udzielił gwarancji na sprzedane mieszkanie.
Nowelizacja prawa budowlanego
Prezydent podpisał przygotowaną przez rząd nowelizację prawa budowlanego. Celem jest uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego większości inwestycji budowlanych.
Co to jest zasiedzenie nieruchomości?
Zasiedzenie jest jednym ze sposobów nabycia prawa własności nieruchomości. Nieruchomość jest to natomiast nazwa używana w języku prawniczym dla określenia działki, ziemi czy też gruntu, a także budynków i lokali, jeżeli są one prawnie wyodrębnione, czyli mają założoną oddzielną księgę wieczystą - można więc zasiedzieć każde z nich. Aby zasiedzenie było możliwe, należy spełnić dwie przesłanki.
Prawo do zwrotu nieruchomości
Czy współwłaściciel odebranej nieruchomości może się starać o zwrot swojej części? Sądy administracyjne uważają, że nie, ale mogą nie mieć racji