Raport Inwestycje.pl: Na lokacie rocznej powyżej 7%

Raport Inwestycje.pl: Na lokacie rocznej powyżej 7%

Instytucje finansowe proponują klientom nowe produkty depozytowe. Najlepsze lokaty pozwalają teraz zarobić nawet powyżej 7% w skali roku, ale tylko dzięki sprytnemu ominięciu podatku od zysków kapitałowych. Oszczędzający mogą również skorzystać z nowych terminów zakładania depozytów lub założyć dwie lokaty w ramach jednego produktu.

 

 

 

Nowe terminy zakładania lokat wprowadził AIG Bank. Jego klienci mogą teraz ulokować oszczędności również na 7, 8, 10, 11, 15 i 18 miesięcy. Oprocentowanie depozytów jest stałe i uzależnione od rodzaju lokaty (klienci mają do wyboru lokatę Zysk+ lub Direct+) oraz wysokości wpłaconych na nią środków. Depozyt 7- miesięczny gwarantuje 5,85%, 8- miesięczny – od 5,90% do 5,95%, 10- miesięczny – 6,10%. Lokata zakładana na 11 miesięcy przyniesie natomiast 6,15% zysku, lokata 15- miesięczna - od 6,00% do 6,05%, a depozyt na 18 miesięcy – od 6,10% do 6,15% (wszystkie stawki w skali roku). Zakładając lokatę przez internet (Direct+ Internet), można liczyć na oprocentowanie o 0,1 p.p. wyższe od standardowego. Minimalna kwota niezbędna do założenia lokaty Zysk+ wynosi 1 tys. zł, a lokaty Direct+ 5 tys. zł.

Meritum Bank rozszerzył swoją ofertę „antybelek” o lokatę zakładaną na 5 miesięcy. Nominalne oprocentowanie nowego depozytu wynosi 5,70% w skali roku. Efektywne oprocentowanie jest wyższe, dzięki codziennemu naliczaniu i kapitalizowaniu odsetek. Ponieważ dzienna wysokość odsetek nie przekracza kwoty 2,49 zł, to - zgodnie z regulacjami ordynacji podatkowej - od zysku z lokaty nie jest odprowadzany podatek Belki, co pozwala porównać nowy produkt ze standardowym depozytem oprocentowanym na poziomie 7,12%.
Jednocześnie bank podwyższył oprocentowanie dotychczas dostępnych lokat antybelkowych (6- i 12- miesięcznych). Depozyt półroczny gwarantuje obecnie 5,70% p.a. (co odpowiada 7,14% na standardowej lokacie), a depozyt zakładany na rok – 5,60% (7,11% na „zwykłej” lokacie). Klient może założyć dowolną ilość lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, przy minimalnej kwocie depozytu ustalonej na 3 tys. zł, a maksymalnej - na 10 tys. zł.

Dwie nowe lokaty zaoferował Bank BGŻ. Pierwszą z nich jest Lokata Kusząca – 5- miesięczny depozyt z oprocentowaniem 5,55% w ujęciu rocznym. Minimalna kwota wymagana do otwarcia nowego produktu to 1 tys. zł, a lokatę można zakładać w oddziałach banku lub za pośrednictwem bankowości telefonicznej. Drugą propozycją BGŻ jest natomiast Lokata Dubeltówka. W jej ramach klient otwiera jednocześnie dwie lokaty: 3- miesięczną z oprocentowaniem wynoszącym 6% w skali roku, i drugą – 6- miesięczną, oprocentowaną na 4% w ujęciu rocznym. Minimalny wkład wymagany do otwarcia depozytu to 2 tys. zł, przy czym minimum połowę inwestowanej kwoty muszą stanowić nowe środki. Lokatę można założyć w oddziale banku lub – będąc posiadaczem konta osobistego w BGŻ - za pośrednictwem bankowości telefonicznej.

Komentarz:

Banki nieśmiało podnoszą oprocentowanie depozytów. W październiku na najlepszej lokacie rocznej można było zarobić 6,50% (oprocentowanie brutto antybelki w Meritum Banku), teraz taki produkt gwarantuje 7,11%. Biorąc pod uwagę fakt, że od czerwcowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych (stopa referencyjna w dalszym ciągu wynosi 3,50%), podwyżki oprocentowania lokat – choćby niewielkie - z pewnością ucieszą oszczędzających. Pozytywną informacją dla deponentów jest również wprowadzenie nowych terminów zakładania lokat. Dzięki temu mogą oni lokować swoje oszczędności nieco bardziej elastycznie.

Justyna Niedzielska

Źródło: budnet.pl
Autor: Inwestycje.pl/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19245 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 246

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >