Rusza sezon Śląskich deweloperów

Rusza sezon Śląskich deweloperów

Jesień zawitała na rynek nieruchomości i większość śląskich deweloperów już rozpoczyna sezon dni i drzwi otwartych osiedli i inwestycji. Pierwsze w tym roku organizuje gliwicki deweloper HNBudownictwo.

 

Przez dwa dni 3 i 4 września, będzie można obejrzeć całe osiedle „Leśna Osada” w Gliwicach-Żernikach. Osoby odwiedzające inwestycję, będą mogły także poradzić się specjalistów w kwestii kredytu. Osiedle „Leśna Osada” zostało oddane do użytku w 2010 roku, część inwestycji jest już zamieszkała. W lipcu 2011 deweloper podjął decyzję o rozbudowie osiedla i realizacji III etapu inwestycji.

 

Jesienią deweloperzy bardziej otwarci

Po gorącej końcówce lata, szykuje się gorący początek sezonu deweloperskiego na Śląsku, który co roku rozpoczyna się coraz wcześniej. Już na początku września pierwsi deweloperzy decydują się na organizację dni otwartych, chcąc tym skusić klientów, którzy w wakacje rozglądali się po rynku.  – "W wakacje klienci szukali przede wszystkim sezonowych promocji, chętnie oglądali domy, ale nie finalizowali transakcji. Wielu z nich wybrało okres wakacyjny na poszukiwania domu lub mieszkania, z myślą o kupnie dopiero jesienią" – mówi Bartosz Nowak, właściciel firmy deweloperskiej HNBudownictwo z Gliwic.

 

Czytaj również: Kamienice dobrym pomysłem na inwestycje

 

A nadchodzący sezon może okazać się znów rekordowy. Tylko w II kwartale 2011 na rynku nieruchomości w całej Polsce pojawiło się ponad 10,6 tys. lokali. Także na Śląsku wielu deweloperów zapowiada pojawienie się nowych domów i mieszkań w sprzedaży. – "Wielu deweloperów przez wakacje koncertuje się na sprzedaży tego, co jest aktualnie w ofercie, czekając o jesieni na ogłoszenie nowych inwestycji i wprowadzenie na rynek nowych ofert. Pod tym względem śląski rynek może nas w tym roku pozytywnie zaskoczyć wzrostem podaży, zwłaszcza segmentu popularnego" – mówi Nowak.

 

Wpływa na to kilka czynników. O dwóch lat na Śląsku kurczy się podaż mieszkań i domów przedkryzysowych, wielu deweloperów powraca także do swoich planów. – "Od ponad 3 lat na śląskim rynku spotykamy taką samą ofertę. Klient kręci się więc w obrębie tego, co już zna i co go tak naprawdę już nie interesuje. Te wakacje jednak pokazały, że klienci znów poszukują nowości"  – mówi Nowak.

 

Czytaj również: Wkrótce otwarcie nowoczesnego centrum logistycznego

 

 

Oferty nie tylko w Katowicach

Jak wygląda  jesienna oferta deweloperów będzie można przekonać się od początku września, juz teraz jednak wiadomo, że w tym roku sporo ofert na rynek trafi spoza Katowic. – "Deweloperzy nauczyli się na kryzysie, aby budować także poza stolicą aglomeracji. Wielu mieszkańców Gliwic, Zabrza czy Bytomia preferuje kupno domu czy mieszkania wyłącznie w swoim mieście i nie planuje przeprowadzki do Katowic. Wielu deweloperów w regionie właśnie w lokalnych rynkach upatruje przyszłość śląskiego rynku" – mówi przedstawiciel firmy HNBudownictwo.

 

W efekcie tych zabiegów jesienią 2011 to nie Katowice, a sąsiednie Gliwice będą miały największą ofertę dla klientów. W mieście realizowanych jest dziś blisko 20 nowych inwestycji, a klienci oprócz gotowych lokali powstałych w 2010 i 2011, mogą wybierać spośród planów deweloperów. W mieście właśnie rozpoczęła się realizacja III etapu Osiedla Leśna Osada, Osiedla Pocztowe, Osiedla Szafirowego. Gliwice punktują także z powodu rozwoju infrastruktury, przede wszystkim połączenia  autostrady A1 i A4, która spina miasto z Katowicami.

 

Czytaj również: Rusza budowa osiedla „Villa Arte” w Warszawie

 

Leśna Osada otwiera się pierwsza

Jednym z pierwszych osiedli, które będzie można oglądać na dniach otwartych w tym sezonie, jest liczące 20 domów osiedle „Leśna Osada” w Gliwicach-Żernikach. Deweloper urządza dni otwarte 3 i 4 września. Osiedle „Leśna Osada” powstało w 2010 roku. I i II etap deweloper sprzedał w najtrudniejszym dla rynku okresie. Kupowały przede wszystkim rodziny i biznesmeni. – "Dla klientów wciąż problemem są kredyty. Jeśli już ktoś kupuje dom, najczęściej jest to rodzina lub młode małżeństwo. Stąd segment rynku ekonomicznych domów wolnostojących i bliźniaków przez ostatni rok notuje rosnące zainteresowanie" – mówi Nowak.

 

W nowej części osiedla „Leśna Osada” przy ul. Legnickiej, znajdą się w sumie 4 nowe domy wolnostojące. Dwa domy, każdy o powierzchni 255 m kw. z garażem na działce o powierzchni 500 m kw. Te dwa domy są już ukończone. Budowa dwóch kolejnych, mniejszych właśnie rusza. Każdy z domów będzie miał powierzchnię ok. 200 m kw. z garażem i stanie na działce o powierzchni 500 m kw. Ceny za m kw. zaczynają się od 2,2 tys. do 2,8 tys. zł. Jak mówi deweloper architektura osiedla, jest tradycyjna, bo takiej dziś oczekuje klient.

 

Czytaj również: Budowa mieszkań bezczynszowych na półmetku

 

- "Poszukujący na rynku pierwotnym domu doskonale zdają sobie sprawę z tego, że za unikalną architekturę czy design trzeba zapłacić nawet dwa, trzy razy tyle, co za dom z tradycyjną architekturą. Często jednak skłonni są zrezygnować z konceptu architektonicznego na rzecz wysokiej jakości materiałów, większej działki lub garażu. Zwłaszcza, jeśli są to rodziny z dziećmi. Te stanowią dziś ponad 90 proc. klientów HNBudownictwo" – mówi Nowak

Źródło: Guarcom / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18515 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 88

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >