Sworzeń Schöck SLD plus – innowacyjne rozwiąza-nie do wykonywania dylatacji

Sworzeń Schöck SLD plus – innowacyjne rozwiąza-nie do wykonywania dylatacji

Sworzeń Schöck SLD plus to nowa propozycja firmy Schöck przeznaczona do projektowania fugi dylatacyjnej. Rozwiązanie to powstało w wyniku współpracy z projektantami konstrukcji nośnych i w stosunku do swojego poprzednika - sworznia Schöck SLD - ma o 30 % podwyższoną nośność. Jego zastosowanie likwiduje konieczność wykonywania skomplikowanych prac zbrojarskich oraz zawiłych form, a jednocześnie zapewnia wysoką jakość wykonawstwa. Czytaj dalej


Wykonywanie na budowie przerw dylatacyjnych jest nadzwyczaj pracochłonne. Dylatacje stwarzają bowiem duże wymagania w dokładności ich wykonania i często ograniczają możliwości użytkowe konstrukcji budowlanej.

Tymczasem za pomocą sworzni Schöck typ SLD plus można stworzyć konstrukcję bez podciągów i podpór, która będzie pełniła rolę podpory stropu. Oszczędzi to każdemu wykonawcy skomplikowanych prac zbrojarskich oraz zawiłych form, a jednocześnie zapewni wysoką jakość wykonawstwa. Ponadto wykonane ze stali szlachetnej sworznie są odporne na korozję, dlatego też nie będą wymagały częstych konserwacji.

Projektowanie fugi dylatacyjnej za pomocą rozwiązania typu SLD plus ułatwia więc wykańczanie wnętrz, dając w ten sposób większą swobodę projektowania, korzyści finansowe, a przede wszystkim umożliwiając tworzenie zgrabniejszych konstrukcji.

Zalety sworznia Schöck SLD plus:
• Wytrzymałość - wysoka nośność do ok. 200 kN na element
• Stabilność - dla przerw do 4 cm stała wytrzymałość
• Zysk - wyższa nośność gwarantuje oszczędność czasu, materiałów i kosztów
• Prostota - więcej przestrzeni między uchwytem a trzpieniem/tuleją, łatwy montaż
• Bezpieczeństwo - mankiet odporności ogniowej F90.

Sworzeń Schöck typu SLD plus został sprawdzony pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa i dopuszczony przez Niemiecki Instytut Techniki Budowlanej (DIBT) w Berlinie oraz Instytut Techniki Budowlanej (ITB) w Warszawie.

To właśnie innowacyjne rozwiązanie konstrukcyjne firmy Schöck zastosowano przy budowie Centrum Handlowo Rozrywkowego „Pasaż Grunwaldzki” we Wrocławiu.

Czterokondygnacyjna monolityczna konstrukcja żelbetonowo–stalowa, wielkie połacie stropów na powierzchni 22 tys. m2 wymagały dylatacji, aby umożliwić przemieszczenia pomiędzy poszczególnymi segmentami stropu, spowodowanymi np. zmianami temperatury lub różnicą w osiadaniu budynku.  W tym celu w połaciach stopowych budynku zastosowano sworznie dylatacyjne Schöck SLD plus o różnych wariantach nośności zależnie od przenoszonych obciążeń - typu SLD Q 50 plus, SLD Q 60 plus oraz SLD Q 70 plus, które wyposażono w mankiety ognioodporne za względu na wymagania przeciwpożarowe.

Dzięki zastosowanym sworzniom przyspieszono proces projektowy i wykonawczy oraz wyeliminowano wykonawstwo związane m.in. z pracochłonnym szalowaniem skomplikowanych konsoli, na których mogłyby się przemieszczać płyty stropowe.

Reasumując, przy inwestycji zaoszczędzono czas i dodatkowy nakład pracy, a ponadto w przyszłości nie będzie konieczności prac konserwacyjnych, jak ma to miejsce w przypadku konsoli, co pozytywnie wpływa na kalkulację kosztów.

 

Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji