Termy Cieplickie powstaną pod nadzorem PM Group

Termy Cieplickie powstaną pod nadzorem PM Group

PM Group Polska będzie nadzorować budowę basenów termalnych w Jeleniej Górze. Dziś firma podpisała umowę z władzami miasta. Czytaj dalej

Przez ponad półtora PM Group Polska będzie nadzorować budowę Term Cieplickich, które do końca 2011 roku mają stanąć nieopodal najstarszego w Polsce uzdrowiska w Cieplicach — obecnie dzielnicy Jeleniej Góry. Za ok. 55 mln zł powstanie całoroczny kompleks basenowo–rekreacyjny, wykorzystujący wody termalne o właściwościach leczniczych i profilaktycznych. Ich temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza. Dobroczynne działanie źródła cieplickie zawdzięczają zawartości czynnych związków siarki, krzemu oraz fluoru.

Zakładający ich wykorzystanie projekt o nazwie Termy Cieplickie-Dolnośląskie Centrum Rekreacji Wodnej przewiduje budowę basenów rekreacyjnych z atrakcjami wodnymi (dzika rzeka, gejzery), basenów termalnych, zjeżdżalni, tryskaczy, jacuzzi, a także zespołu odnowy biologicznej, w którym znajdą się m.in.: sauny, bicze wodne, grota śnieżna i lodowa fontanna. – Jako inżynier kontraktu firma PM Group zajmie się nadzorem inwestycji od weryfikacji kosztów, przez przygotowanie przetargu na wykonawcę, po uruchomienie centrum rekreacji wodnej – wyjaśnia Adam Rak, koordynator projektów i ekspert ds. ochrony środowiska w PM Group Polska.

Kompleks będzie się składał z wewnętrznego basenu rekreacyjnego z czterema torami do pływania o długości 25 metrów każdy, 2 brodzików, 2 basenów termalnych, których fragmenty będą usytuowane na zewnątrz obiektu. Na piętrze budynku (+4,00) powstanie zaplecze gastronomiczne oraz antresola widokowa. Poziom +6,00 ma zostać zarezerwowany na zaplecza socjalne dla pracowników i salę wielofunkcyjną. Szacuje się, że pracę w tym obiekcie znajdzie kilkudziesięcioosobowa załoga.

Termy Cieplickie zostaną zbudowane na działce o powierzchni ok. 1,4 ha, na zdegradowanym terenie pofabrycznym. Miasto kupiło teren po fabryce maszyn papierniczych, znajdujący się w strefie ochrony klasy „B” Uzdrowiska Cieplice. – Inwestycja to sposób na rewitalizację poprzemysłowej działki i nadanie jej nowej funkcji rekreacyjnej – mówi Adam Rak. Zdaniem eksperta PM Group powstanie w ten sposób innowacyjny produkt turystyczny, unikatowy na skalę południowo-zachodniej Polski. Władze Jeleniej Góry zakładają, że każdego roku z term cieplickich skorzysta około 195 tys. mieszkańców i turystów.

Inwestycja będzie dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jelenia Góra podpisała umowę z Polską Organizacją Turystyczną, zgodnie z którą otrzyma na budowę kompleksu 18 mln zł.

PM Group nadzoruje także renowację Parku Zdrojowego w Cieplicach, jednego z najpiękniejszych ogrodów pałacowych w Polsce. Pod okiem inżynierów park przylegający do pałacu Schaffgotschów, przebudowany w XIX wieku według założeń stylu angielskiego, odzyska dawny blask. Projekt zakłada stworzenie 25 tys. mkw. alejek spacerowych, 5 ha hektarów trawników. Zamontowane zostaną nowe lampy, ławeczki i stoliki. Powstanie nowa kanalizacja deszczowa oraz system nawadniania. Będą też fontanny. Zgodnie z projektem wycięte zostaną niektóre drzewa, ale zaplanowano też nowe zasadzenia. Zmodernizowany Park Zdrojowy w Cieplicach zostanie ogrodzony. Całość ma zostać przebudowana do końca trzeciego kwartału 2011 roku.

Źródło: Profit Communications / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18172 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 117

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >