
Ustawa śmieciowa znów przed Trybunałem Konstytucyjnym
Spółdzielnie mieszkaniowe nie chcą ponosić odpowiedzialności za mieszkańców, którzy nie płacą za odpady. Domagają się zbadania sprawy przez Trybunał Konstytucyjny.
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Kujawy" w Barcinie wnioskuje o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego (TK) ustawy śmieciowej. Zwrócił się w tej sprawie do prokuratora generalnego RP, rzecznika praw obywatelskich i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.
Domaga się stwierdzenia niezgodności z Konstytucją RP art. 2 ust. 3 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.) w formie, w której obowiązuje od 1 lutego 2015 r.
- Przepis ten faktycznie wprowadza odpowiedzialność spółdzielni mieszkaniowej za zobowiązania innych, tj. m.in. właścicieli lokali czy najemców - mówi Henryk Popławski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Kujawy".
Czytaj również: Echa BUDMY
Zobowiązuje je m.in. do wnoszenia opłaty za wywóz odpadów do gminy oraz składania deklaracji w tej sprawie za mieszkańców.
- Trudno oprzeć się wrażeniu, że przerzucenie obowiązku na spółdzielnie mieszkaniowe ma za zadanie ułatwić wykonanie zadań organom administracji publicznej (samorządom). Tymczasem tego typu działanie narusza zasadę demokratycznego państwa prawnego - twierdzi prof. Bartosz Rakoczy z Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wyjaśnia, że na jednostkę, w tym spółdzielnię mieszkaniową, mogą być nałożone jedynie takie obciążenia, które są konieczne w demokratycznym państwie. Przeniesienia obowiązków organu na spółdzielnię tylko dla ułatwienia organowi wykonywania jego kompetencji nie można za takie uznać.
Czytaj również: Spotkania z dobrym wzornictwem OKK!Design
Problem ten jest również przedmiotem dyskusji w Związku Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych RP (ZRSM). Nie ma jednak wypracowanego stanowiska.
- Od 2013 r., kiedy gminy zostały zobowiązane do prowadzenia gospodarki śmieciami, opłaty w naszym regionie wzrosły aż o 250 proc. Spółdzielnie natomiast muszą domagać się wyższych opłat od lokatorów, którzy nie zawsze płacą w terminie. Nowelizacja ustawy, która obowiązuje od lutego, doprecyzowała, że za zaległości i składanie deklaracji odpowiada spółdzielnia. Ten problem będzie przedmiotem naszych rozmów - mówi Józef Furtak, zastępca prezesa zarządu Regionalnego ZRSM w Lublinie.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Kuligi i imprezy dla grup Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Kilka dni temu dowiedziałem się o https://anielskie-kuligi.pl/ . Według mnie to na pewno zainteresuje wiele osób.
- Mieszkanie od dewelopera Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Orion to ponoć jeden z bardziej solidnych deweloperów w Lublinie. Wpadł mi w oko ich jeden projekt :) Tu jest ich strona: http://orion.lublin.pl/ Jeśli ktoś z....
- ZAMÓW SAMOCHÓD Z OC Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Kumplowi pewnie powiem o https://tiny.pl/d2jdqcvr . Tak naprawdę to powinno zainteresować bardzo dużo osób.
- Quady Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Mój syn dostał małego quada w wieku 14 lat i to była jedna z lepszych decyzji. Dziecko uczy się odpowiedzialności, techniki jazdy i szacunku do pojazdu. Są mode...
- Polacy coraz częściej odwracają się od pizzerii na... Liczba postów: 3 Grupa: Aktualności Fajne jest to, że dobre sushi na dowóz wcale nie musi kosztować fortuny. Jak ktoś robi to z głową, to za rozsądną cenę da się zjeść mega świeżo, kolorowo i tot...