Warszawski rynek biurowy rośnie

Warszawski rynek biurowy rośnie

Na przestrzeni 2012 i 2013 roku w Warszawie przybędzie 708 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Czytaj dalej

 

Dane zawarte w raporcie firmy doradczej CBRE wskazują, że w Europie pod tym względem naszą stolicę wyprzedzi tylko Paryż, gdzie ma powstać 1,5 mln mkw. biur. W plasującej się na trzecim miejscu Moskwie przez najbliższe dwa lata w nowo wybudowanych biurowcach znajdzie się tylko 500 tys. mkw.

 

Milion metrów powierzchni biurowej w budowie

W tej chwili w całej Polsce w budowie jest ponad milion metrów kwadratowych powierzchni biurowej. To jedna szósta naszych obecnych zasobów, bo na początku 2012 roku całkowita powierzchnia biur w naszym kraju osiągnęła poziom prawie 6 mln mkw. Tak dużą aktywność inwestorów stymuluje wysoki popyt na powierzchnię biurową w największych miastach. W ubiegłym roku w 9 największych polskich aglomeracjach najemców znalazło ok. 900 tys. mkw.

 

– "Szczególnie dużym powodzeniem na rynku cieszą się kompleksy, w których biura oferowane są w przystępnej cenie. W Warszawie brakuje tańszej powierzchni biurowej, niż ta która jest do wzięcia w ścisłym centrum miasta. Dlatego właśnie, poza stołecznymi zagłębiami biurowymi powstają takie projekty jak Inwestycja Kijowska, której oddanie do użytku zaplanujemy w najbliższym czasie. W zespole biurowym przy ulicy Kijowskiej oferujemy powierzchnię biurową w zrewitalizowanej zabytkowej kamiennicy i nowoczesnym nowo powstałym budynku, które tworzą ciekawą pod względem architektonicznym całość" – wyjaśnia Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.       

 

Czytaj również: Łódzkie inwestycje zmienią oblicze miasta

 

Warszawa wyrównuje do poziomu europejskiego

Większość z nowoczesnych biurowców w naszym kraju znajduje się i powstaje w Warszawie, która dystansuje w tej dziedzinie inne polskie miasta. Powoli dogania pod względem wielkości podaży nowoczesnej powierzchni biurowej duże miasta europejskie. W tej chwili z 3,6 mln mkw. powierzchni nie może się jednak mierzyć z takimi metropoliami jak na przykład Paryż, gdzie jest 54 mln mkw. biur, czy porównywać z Londynem (20 mln mkw.), Monachium (20 mln mkw.), Mediolanem (12 mln mkw.) lub Wiedniem (10 mln mkw.).

 

 

Wzrost czynszów o ponad 6 proc.

W całej Polsce ubywa wolnej powierzchni biurowej. W Warszawie poziom pustostanów wynosi ok. 6 proc. Niewielka liczba nowej powierzchni biurowej, jaka pojawiła się na rynku w ubiegłym roku przy dużym popycie spowodowała, że stawki czynszowe zaczęły wzrastać. W Warszawie według wyliczeń analityków Cushman & Wakefield w Centralnym Obszarze Biznesu średni wzrost czynszów w minionym roku wyniósł 6,12 proc. Da­je to naszej stolicy dzie­sią­tą po­zy­cję w ka­te­go­rii eu­ro­pej­skich miast o naj­wyż­szym wzro­ście czyn­szów biu­ro­wych w 2011 roku. W roku minionym w Europie stawki czynszowe wzrosły średnio o 2 proc.       

 

Czytaj również: Przełomowe inwestycje w Polsce


Warszawa droższa od Wiednia i Brukseli

Na­jem­cy powierzchni biurowej płacą średnio w Warszawie 438 eu­ro za 1 mkw. rocz­nie. To wię­cej niż w Bruk­se­li (435 eu­ro/mkw. rocznie), Hel­sin­kach (384 eu­ro/mkw.), czy Wied­niu (381 eu­ro/mkw.). Znacznie mniej powierzchnia biurowa kosztuje w Pra­dze, gdzie rocz­ny czynsz za metr kwadratowy wy­no­si 361 eu­ro, czy w Bu­da­pesz­cie (360 eu­ro), Ki­jo­wie (337 eu­ro) albo Bukareszcie (332 eu­ro). Wysokie stawki za wynajem to powód, dla którego inwestorzy chęt­nie lo­ku­ją w naszym kraju ka­pi­tał w bu­dyn­ki biu­ro­we.

 

Z ra­por­tu Spa­ce Across the World 2012 fir­my Cu­sh­man & Wa­ke­field wynika, że w 2011 roku w Europie czynsze biurowe najbardziej wzrosły w Moskwie, bo aż o 41 proc. Na świecie wyprzedził ją tylko Pekin, gdzie stawki czynszowe podskoczyły o 75 proc. Po­zy­cję naj­droż­szej lo­ka­li­za­cji biu­ro­wej świa­ta utrzymał Hong­Kong. W tym mie­ście wynajem biura w najlepszych budynkach kosztuje 2026 eu­ro za mkw. rocz­nie. Na dru­gim miej­scu w ran­kin­gu pla­suje się Lon­dyn z rocz­nym czyn­szem 1978 eu­ro za mkw., a na trze­cim To­kio ze staw­ką 1635 eu­ro/mkw. za rok.

Źródło: Prestige PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17892 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 176

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >