Zabytkowa Wieliczka soli w remoncie

Zabytkowa Wieliczka soli w remoncie

Pracownicy Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A zakończyli kolejną misję w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka”.

 

 

Dzięki ich zaangażowaniu i wykonanej pracy możliwe będzie udostępnienie turystom do zwiedzania kolejnego fragmentu kopalni, stanowiącej jeden z najcenniejszych polskich zabytkowych obiektów architektonicznych. Prace realizowane były w ramach projektu inwestycyjnego „Szlaki nowej przygody w zabytkowej Kopalni Soli <<Wieliczka>>” (finansowanego w części ze środków unijnych). Inwestor podpisał 18 sierpnia 2011 protokół odbioru końcowego robót. W ramach zawartej ponad rok temu umowy PeBeKa wykonała cały zakres prac, obejmujący wykonanie przebudowy podszybi oraz zbrojenia szybu dla montażu dwóch dźwigów osobowo-towarowych w średniowiecznym szybie „Regis”, najstarszym istniejącym szybie górniczym w Polsce. Pozwoli to rozszerzyć dotychczasową ofertę zwiedzania o nowe wyrobiska górnicze, położone we wschodniej części wielickiej kopalni.

 

Czytaj również: Budowa osiedla "Na Skraju Lasu"

 

- "Do naszych zadań należało m.in. zamontowanie i uruchomienie wyciągu szybowego wraz z kołowrotami do zawieszenia pomostu roboczego. Zaprojektowany przy znacznym udziale naszych inżynierów i wykonany przez KRG Szyby pomost roboczy, niezbędny do wykonywania robót szybowych i obsługi przebudowy wlotów oraz podszybi szybu „Regis”, w pełni spełnił swoje zadania" – mówi Wojciech Chojnacki, główny inżynier górniczy ds. infrastruktury PeBeKa. Pomost ten wraz z wyciągiem szybowym był także wykorzystany do wykonania dodatkowych prac związanych z doszczelnieniem obudowy szybu „Regis”, zabudową dodatkowej trasy kablowej i znaków obserwacyjnych dla kontroli obudowy oraz wyznaczania ewentualnych deformacji rury szybowej.

 

 

 

Z robót szybowych zrealizowano m.in. zbrojenie szybu „Regis” pod przyszłą konstrukcję dźwigu osobowo-towarowego, przedział drabinowy w szybie poniżej poziomu III, rurociągi (odwadniający i wodny), trasę kablową, pomost rewizyjny, bezpieczeństwa i bezpośrednio pod zrębem szybu. PeBeKa w ramach umowy zajmowała się nie tylko robotami szybowymi, ale również przebudową wlotów, podszybi i części chodników dojściowych. Prace przy wystroju architektonicznym, ze względu na swój charakter, prowadzone były pod nadzorem konserwatora zabytków.

 

Czytaj również: Zakończenie pierwszego etapu budowy Villa Parc

 

- "Jeśli niezbędne będzie wykonanie dla zabytkowej kopalni KS „Wieliczka” kolejnych specjalistycznych i odpowiedzialnych robót, szczególnie szybowych, to chętnie podejmiemy się tych zadań w przyszłości" – zapewnia Wojciech Chojnacki.

 

 

Doświadczenie w służbie historii

 Lubińska spółka podjęła pierwsze prace rekonstrukcyjne już w 1985 roku, a w latach 1995-2005 prowadziła roboty mające na celu przystosowanie szybu „Regis” do eksploatacji w ramach trasy turystycznej.

 

Czytaj również: Zawisła wiecha w Malta Nowa w Poznaniu

 

- "Dzięki wieloletnim doświadczeniom, zebranym przez naszych specjalistów choćby podczas budowy kopalń rud w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, dysponujemy odpowiednią wiedzą i zasobami do wykonywania tak specjalistycznych robót szybowych i renowacyjnych" – mówi Ryszard Janeczek, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa. – Wiele satysfakcji sprawił nam fakt powierzenia firmie PeBeKa robót w najstarszym średniowiecznym szybie, perełce wielickiej kopalni. Cieszymy się również,  że umożliwimy turystom wjazd w samo centrum zabytkowej kopalni, co pozwoli na stworzenie jeszcze bardziej przyjaznych warunków do zwiedzania tego unikalnego zabytku.


 

Kopalnia Soli w Wieliczce od 1978 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO, a od 1994 roku stanowi Pomnik Historii Polski. W 2009 roku odwiedziło ją blisko milion turystów. Średniowieczny „Regis” jest dziś najstarszym istniejącym szybem górniczym w Polsce – został wydrążony w XIV wieku (pierwszy poziomo zgłębiono już w XIII wieku) i wchodził w skład kopalni zarządzanych przez ukształtowane w XIII wieku przedsiębiorstwo zwane „żupami krakowskimi”. Renowacja szybu jest częścią projektu „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”, którego celem jest stworzenie konkurencyjnych i innowacyjnych produktów turystycznych o unikatowym charakterze.

Źródło: PR Time / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 112

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >