Atrakcyjna rabata z iglaków będzie ozdobą ogrodu przez cały rok - jak ładnie skomponować rośliny

Atrakcyjna rabata z iglaków będzie ozdobą ogrodu przez cały rok - jak ładnie skomponować rośliny

Ogród bez wątpienia jest wizytówką swoich właścicieli. Odpowiednio zaplanowany będzie ozdobą przez cały rok. Do najczęściej spotykanych gatunków roślin w polskich ogrodach należą iglaki. To one ożywiają ogród podczas zimy i są miejscem schronienia dla ptaków. Mnogość gatunków i zastosowań sprawia, że chętnie sadzimy je w ogrodzie, tym chętniej, że w porównaniu z innymi roślinami ich uprawa nie wymaga zbyt wiele pracy. Mogą tworzyć zielone ściany, kobierce, żywopłoty, kompozycje rabatowe oraz być ozdobą jako solitery. Czytaj dalej

 

Iglaki w ogrodzie

Nie bez powodu tak chętnie sięgamy po rośliny iglaste podczas planowania ogrodu. Większość z nich to niewymagające i szybko rosnące gatunki, które pozwolą nam sprawnie osiągnąć dekoracyjny efekt na posesji. Są łatwo dostępne i przede wszystkim dekoracyjne przez wszytkie pory roku. Odpowiednio dobierając odmiany możemy stworzyć kompozycję z samych gatunków iglastych. Zanim zdecydujemy się co chcemy posadzić zapoznajmy się dokładnie z rodzajem podłoża w naszym ogrodzie i przeczytajmy uważnie wymagania roślin.

 

atrakcyjna rabata z iglaków

 

Strzyżenie Iglaków

Sztuka ozdobnego przycinania roślin sięga do starożytnego Rzymu, gdzie z cyprysów i bukszpanów tworzono zwierzęta, statki i rozmaite sceny. Każdy ogród, niezależnie od wielkości może stać się reprezentacyjną oazą za sprawą efektownie ukształtowanych roślin.

 

Atrakcyjna rabata z iglaków będzie ozdobą ogrodu przez cały rok - jak ładnie skomponować rośliny

 

Czytaj również: Aranżacja żółtej rabaty kwiatowej z niebieską obwódką

 

Iglaki możemy wykorzystać na różne sposoby np. do stworzenia żywopłotów do tego celu najlepiej nadadzą się : cisy, żywotniki, cyprysiki, modrzewie i jałowce.

Wymaga on od właścicieli stałej pielęgnacji i regularnego formowania - tutaj znaleźć można więcej porad na temat tego jakie krzewy na żywopłot będą najlepsze.

  Większość popularnie stosowanych iglaków nadaje się również do tworzenia bonsai, topiarów i niwaków, które ożywią każde założenie ogrodowe i nadadzą mu wytwornego charakteru. Formowane rosliny możemy kupić gotowe lub, jeśli lubimy prace ogrodnicze formować je od podstaw. Do tego celu najlepiej nadadzą się: cisy, jałowce, sosny lub modrzewie. Większość iglaków najlepiej przycinać wczesną wiosną (zanim rozwiną się nowe igły) lub latem (gdy zakończą tegoroczne przyrosty). Przycinamy za pomocą nożyc ogrodniczych lub sekatora.

 

Atrakcyjna rabata z iglaków będzie ozdobą ogrodu przez cały rok - jak ładnie skomponować rośliny

 

 Prezentujemy Państwu reprezentacyjną rabatę z 7 gatunków popularnych iglaków dostępnych w większości szkółek ogrodniczych.

 

Atrakcyjna rabata z iglaków będzie ozdobą ogrodu przez cały rok - jak ładnie skomponować rośliny

 

Projekt otoczenia domu

Prezentowany projekt otoczenia domu stanowi jego wizytówkę tuż przy wejściu do domu. Zestawione w nim gatunki iglaste świetnie nadadzą się do zimozielonych kompozycji i ogrodów reprezentacyjnych. Niewielki fragment zieleni przy furtce zamienił się w ozdobną rabate z zimozielonych krzewów, w której akcentami są formowane bonsai i topiary. Na pierwszej rabacie króluje formowany jałowiec pospolity (Juniperus communis), w jego sąsiedztwie wzrastają sosny górskie (Pinus mugo), które również można wykorzystać na formy strzyżone. Przy podłożu płoży się niska odmiana jałowca sabińskiego (Juniperus sabina 'Tamariscifolia'). Przy ogrodzeniu rośnie ciemnozielony cis (Taxus baccata).

 

Atrakcyjna rabata z iglaków będzie ozdobą ogrodu przez cały rok - jak ładnie skomponować rośliny

 

Czytaj również: Jak samodzielnie stworzyć dekoracyjny skalniak w przydomowym ogródku?

 

Następna nieco większa oaza zieleni stworzy miejsce do życia bajkowej jodle kalifornijskiej (Abies concolor) oraz osłoni ciężkie, kamienne mury posesji. Niebieski świerk kłujący (Picea glauca) został posadzony w miejscu w którym zbiera się woda tuż przy ogrodzeniu działki. Cisy (Taxus baccata)  posadzone tuż przy murach będą kontrastować z szarym kamiennym tłem. Akcentem tej kompozycji jest formowana sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) pod którą wzrasta kolczasty dywan z jałowców sabińskich (Juniperus sabina 'Tamariscifolia'). Pomiędzy roślinami ustawiono okrągłe głazy w dwóch odcieniach szarości, które podkreślą zieleń iglaków  i wprowadzą dodatkowe elementy ogrodów japońskich.

 

Atrakcyjna rabata z iglaków będzie ozdobą ogrodu przez cały rok - jak ładnie skomponować rośliny

 Jodła kalifornijska (Abies concolor)

Spis roślin:

1)      Sosna górska/Kosodrzewina (Pinus mugo) dostępna jest w wielu odmianach, o różnych wariantach wielkościowych. Kosówki dobrze znoszą piaszczyste, gliniaste, kwaśne i ubogie stanowiska, ale wymagają miejsc nasłonecznionych. Do popularnych odmian należą np: ‘Benjamin’, ‘Mops’, ‘Humpy’ 

2)      Jałowiec pospolity (Juniperus communis) w projekcie przedstawiony jako dorosły osobnik uformowany na bonsai oraz w postaci kolumnowego topiara. Jest bardzo zmienny w pokroju, może dorastać nawet do 10 m. Niewybredny co do stanowiska, może wzrastać na piaskach, glebach kwaśnych i ubogich. Jest bardzo światłolubny. Dostępny w wielu odmianach np.: ‘Compressa’, ‘Green carpet’,’Hibernica’.  

3)      Cis pospolity (Taxus baccata) dostępne są w wielu odmianach, o wielu pokrojach i żółtym kolorze igieł. Charakteryzują je ciemnozielone igły i czerwone osnówki nasion. Dobrze wzrastają w cieniu, nadają się na żywopłoty i dobrze znoszą przycinanie. Do popularnych odmian należą np: ‘Fastigiata’, ‘Elegantissima’, ‘Aurea decora’ 

4)      Jodła kalifornijska (Abies concolor) dostępna w wielu odmianach. Rośnie szybko i ma małe wymagania glebowe, może rosnąć na stanowiskach suchych. Jest odporna na mróz. Wymaga stanowiska słonecznego. Posiada bardzo dekoracyjne szyszki. Do popularnych odmian należa: ‘Compacta’, ‘Wintergold’,  

5)      Jałowiec sabiński ‘Tamariscifolia’ (Juniperus sabina 'Tamariscifolia') jedna z najstarszych odmian ogrodowych, jej zaletą są niskie wymagania glebowe i duża mrozoodporność. Tworzy karłowate krzewy z silnie rozgałęzionymi gałązkami. Szybko zadarnia, wymaga miejsc nasłonecznionych. 

6)      Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) w projekcie przedstawiono sosnę uformowaną na bonsai. Sosny zwyczajne odznaczają się dużą zdolnością przystosowawczą, mogą rosnąć na stanowiskach wilgotnych jak i piaszczystych. Wymaga miejsc słonecznych. Dostępna również w wielu odmianach o różnych pokrojach. 

7)      Świerk kłujący (Picea glauca) klasyk, często spotykany w polskich ogrodach. W ostatnich latach świerki nie czują się dobrze w naszym coraz cieplejszym klimacie, dlatego jeśli zdecydujemy się na niego pamiętajmy o jego talerzowym systemie korzeniowym i zapotrzebowaniu na wodę! Wymagają miejsc słonecznych i zacisznych. 

 

Czytaj również: Jak zaprojektować i pielęgnować rabatę pod drzewami

 

Atrakcyjna rabata z iglaków będzie ozdobą ogrodu przez cały rok - jak ładnie skomponować rośliny

Źródło: laurencja13 / budnet.pl
Autor: Laurencja Dyrcz

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 195

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >