Barlinek największym producentem podłóg na Ukrainie

Barlinek największym producentem podłóg na Ukrainie

Barlinek Invest, spółka Grupy Barlinek, 25 października oficjalnie otwiera w Winnicy na Ukrainie swój pierwszy zagraniczny zakład deski barlineckiej. 2 mln m2 produkcji podłóg warstwowych rocznie uczynią z polskiej spółki ich największego dostawcę na lokalnym rynku. Grupa zapowiada kolejne inwestycje na Ukrainie i w Rosji. Czytaj dalej


Trwający kilka tygodni okres rozruchu i kalibracji ukraińskiej linii został zakończony i 25 października nastąpi jej oficjalne otwarcie. Razem z produkcją w Polsce, łączne roczne moce wytwórcze Grupy Barlinek wzrosły z uruchomieniem ukraińskiego zakładu do 8 mln m2. Polska firma umacnia swoją pozycję w elicie największych producentów światowych.

Ukraiński zakład Grupy Barlinek powstał w ciągu jednego roku od uruchomienia trzeciej polskiej linii deski barlineckiej (co nastąpiło w czerwcu ub.r.). O wyborze lokalizacji przesądził dostęp do bazy surowca, ale przede wszystkim dynamiczne rozwijający się rynek lokalny i krajów ościennych. Całkowity koszt jego budowy wyniósł 50 mln EUR. Fundusze pozyskano ze środków własnych pochodzących z emisji akcji oraz poprzez finansowanie zewnętrzne, głównie na podstawie umowy kredytowej z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju.

Inwestycja uważana jest za największą i najnowocześniejszą w tej branży na Ukrainie i w Europie. Wyposażenie linii umożliwia wytwarzanie desek podłogowych w różnej szerokości (od 130 do 210 mm), długości i grubości. Laserowe urządzenia do badania geometrii i wymiarów pozwalają na zachowanie dokładności tych ostatnich do 1/10 mm. Szerokie możliwości olejowania, barwienia oraz lakierowania warstwy wierzchniej podłóg, zapewniają wszelkie warunki aby ukraińska oferta deski barlineckiej nie ustępowała wyborem podobnej w Polsce. Podstawowa oferta będzie zawierać około 35 pozycji podłóg z najpopularniejszych gatunków europejskich i egzotycznych. Asortyment będzie sukcesywnie rozszerzany.

Podobnie jak w Barlinku, zakład w Winnicy przeprowadza pełen proces przerobu drewna: od kłody po gotową podłogę. Dlatego też oprócz linii deski podłogowej, powstało jej pełne zaplecze: skład surowca, tartak z fryzarnią, suszarnia, magazyn i centrum logistyczne. Oprócz wydziałów związanych bezpośrednio z produkcją, na terenie zakładu znajduje się kotłownia oraz fabryka biopaliwa w postaci peletu, o mocy wytwórczej 17 tys. ton rocznie. Pierwotne założenia, że półprodukty z drzew iglastych będą dostarczane przez kooperantów ukraińskich, z powodu słabo rozwiniętego lokalnego przemysłu przetwórstwa drewna, okazały się niemożliwe w realizacji. Odpowiadający potrzebom inwestycji tartak został zakupiony w miejscowości Kosiv. Obiekt został gruntownie zmodernizowany i do końca roku powstanie przy nim zakład produkcji półfabrykatów iglastych. Podobnie jak w Winnicy, także w Kosivie powstanie fabryka peletu. Jej budowa będzie współfinansowana w kwocie 9,5 mln EUR przez EBOR. Roczna produkcja peleciarni wynosić będzie ok. 35 tys. ton.

Obecne moce wytwórcze ukraińskiej linii to 2 mln m2 deski podłogowej rocznie. Jej wyposażenie techniczne i zaplecze umożliwiają rozbudowę i zwiększanie produkcji w przyszłości.

Na podstawie wcześniej zawartych umów, podłogi wytwarzane w ukraińskim zakładzie będą kierowane do sprzedaży na rynku lokalnym oraz innych krajów Europy Wschodniej. Pierwsze partie deski barlineckiej powstałe w Winnicy już znajdują się w sklepach. Ich sprzedaż realizowana jest poprzez dystrybutorów. Finalnie, deska barlinecka oferowana jest w specjalistycznych punktach z pokryciami podłogowymi, a także w sklepach i marketach budowlanych. Podobnie jak w Polsce, tworzona jest także sieć Autoryzowanych Salonów Sprzedaży, otrzymujących wsparcie marketingowe. Produkty oferowane są pod marką Barlinek, której świadomość, poprzez kampanie reklamowe m.in. w prasie i na billboardach, budowana jest od kilku miesięcy.


Ukraiński zakład deski barlineckiej pozwolił na stworzenie 600 miejsc pracy. Większość pracowników, w tym także na stanowiska kierownicze, rekrutowano na Ukrainie. Blisko roczne przygotowania i szkolenia dla wybranych osób w Polsce pozwoliły na poznanie tajników produkcji deski barlineckiej oraz przygotowanie do zajmowania kluczowych stanowisk w firmie.

Realizując inwestycje w Winnicy i Kosivie Grupa Barlinek otrzymała szerokie wsparcie finansowe ze strony Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Według tej instytucji, zaangażowanie Barlinka na Ukrainie przyczyni się do efektywniejszej gospodarki zasobami leśnymi, transferu technologii i pobudzania zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Barlinek wprowadził do lokalnej branży przetwórstwa drzewnego energooszczędne technologie oraz unijne standardy ochrony środowiska i bhp.

Bum budowlany na rynku ukraińskim

Bum mieszkaniowy na ukraińskim rynku budowlanym był jednym z decydujących argumentów przemawiających na korzyść powstania tam pierwszego zagranicznego zakładu Grupy Barlinek. Popyt na nowe lokale przewyższa podaż we wszystkich miastach Ukrainy. W 2005 roku, w całym kraju wybudowano 7,8 mln m² mieszkań, natomiast w roku 2006 już 8,6 (Urząd Statystyczny Ukrainy). Dla porównania, przy nadal nienasyconym rynku w Polsce było to w ub. r. 11,7 mln m² (GUS). Ponad 10% wzrost ilości budowanych mieszkań na Ukrainie świadczy o bardzo dużym popycie na tym perspektywicznym 46 milionowym rynku. Biorąc pod uwagę liczbę ludności, potencjał wzrostu w tym sektorze wydaje się ogromny. Według ocen ekspertów, jedynie potrzeby mieszkaniowe Kijowa wymagają budowy ok. 2 mln m² lokali rocznie. Wzrost branży wykończenia mieszkań dodatkowo pobudzają rosnące potrzeby modernizacji starych lokali.

Wielkość ukraińskiego rynku podłóg naturalnych szacowana jest na 5 mln m2, podobnie jak rynku polskiego. Obok nadal popularnych parkietów, dzięki niższej cenie i szybkości montażu, coraz częściej wybierane są właśnie posadzki warstwowe. Barlinek jest obecnie największą firmą prowadzącą produkcję tego rodzaju podłóg na tamtejszym rynku. Silnie zaznaczająca się obecność spółki przejawia się również w działaniach edukacyjnych społeczeństwa i handlowców w zakresie właściwości nowoczesnych drewnianych pokryć podłogowych. Rosnąca podaż sprawia, że do sprzedaży coraz liczniej wprowadzane są podobne produkty przez innych światowych producentów.

Drugi zagraniczny zakład Grupy Barlinek powstanie w Rosji. Niezależna jednostka produkcyjna z pełnym zapleczem zostanie wybudowana w Czerepowcach, 500 km na północ od Moskwy. Oprócz linii deski barlineckiej, o mocy 2,5 mln m2, Barlinek zainwestuje także w fabrykę produkcji biopaliwa (o zdolnościach wytwórczych 36 tys. ton rocznie) oraz linię galanterii podłogowej (6 mln mb listew rocznie). Według posiadanej wiedzy będzie to jeden z największych tego typu zakładów w Rosji. Na potrzeby inwestycji zakupiono już 33,6 hektarową działkę. Rozpoczęcie budowy planowane jest wiosną 2008 roku. Otwarcie rosyjskiej linii deski barlineckiej nastąpi na początku 2009 roku. Pełen koszt inwestycji to ponad 70 mln EUR.

Podstawą produkcji Grupy Barlinek pozostają cztery polskie linie deski barlineckiej, zlokalizowane w Barlinku, w woj. zachodniopomorskim. Ich łączne moce wytwórcze wynoszą 6 mln m2 i są wykorzystywane w 100%. Grupa Barlinek konsekwentnie realizuje strategię osiągnięcia stabilnej pozycji wśród największych dostawców wielowarstwowych podłóg drewnianych na świecie.

Barlinek - zakład deski barlineckiej w m. Winnica na Ukrainie


Źródło: PUBLINK / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 258

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >