Berling S.A. opublikował Prospekt Emisyjny

Berling S.A. opublikował Prospekt Emisyjny

Berling S.A., lider wśród polskich dystrybutorów maszyn i urządzeń chłodniczych, opublikował Prospekt Emisyjny. Spółka zamierza w najbliższych dniach przeprowadzić pierwszą publiczną ofertę akcji. Czytaj dalej

W ramach Transzy Inwestorów Instytucjonalnych oferowanych będzie 4.305.000 akcji serii A i B, natomiast w ramach Transzy Inwestorów Indywidualnych 1.845.000  akcji serii B. Przedział cenowy, w którym będą przyjmowane deklaracje nabycia w budowie Księgi Popytu wynosi od 7,00 do 9,50 zł za akcję. Budowa Księgi Popytu odbędzie się w dniach od 16 do 23 marca 2010 r. (do g. 15.00). Zapisy na akcje dla Inwestorów Indywidualnych zaplanowane są na okres od 24 do 30 marca 2010 r. Funkcję oferującego pełni Dom Maklerski Erste Securities Polska S.A.

 Berling S.A. od momentu powstania czyli od 1993 roku jest firmą inżynieryjno-handlową, specjalizującą się w dystrybucji urządzeń i komponentów chłodniczych. Spółka jest liderem na rynku polskim i jako dostawca urządzeń chłodniczych posiada silną pozycję w sektorach: przemysłu spożywczego (przechowalnictwo, przetwórstwo, wychładzanie, zamrażanie), handlu (sklepy i supermarkety), rolnictwie (przechowalnie owoców i warzyw). Berling S.A. posiada jedno z największych w Europie zapleczy magazynowych w swojej branży, dzięki czemu jest w stanie szybko dostarczyć urządzenia nawet do przemysłowych instalacji chłodniczych dużych mocy. Spółka, w marcu 2008 r., nabyła 100% udziałów w firmie Arkton. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 10,82 mln zł. Od tego momentu Berling S.A. tworzy grupę kapitałową i oprócz dystrybucji zajmuje się również produkcją urządzeń chłodniczych. Firma Arkton specjalizuje się w produkcji urządzeń chłodniczych, przede wszystkim zespołów wielosprężarkowych, agregatów chłodniczych, a także schładzaczy cieczy.

Szacowana wartość Oferty Publicznej wyniesie od 43,1 do 58,4 mln zł, z czego Spółka powinna osiągnąć wpływy z Emisji akcji serii B w przedziale 21,0 – 28,5 mln zł. Środki pozyskane w wyniku emisji akcji, Grupa Berling zamierza przeznaczyć na realizację strategii dalszego rozwoju, w skład której wchodzą:
•    inwestycje rzeczowe w Arkton, w szczególności:
•    Budowa hali produkcyjnej – 5 mln PLN
•    Budowa magazynu na komponenty do produkcji i wyroby gotowe – 3 mln PLN
•    Zakup maszyn do obróbki blach – 2 mln PLN
•    Zakup pozostałego wyposażenia i maszyn – 2 mln PLN
•    Przystosowanie obiektu w Wilkowicach do produkcji i przeniesienie do niego produkcji z obiektu wynajmowanego – 0,9 mln PLN
•    Budowa stacji rozlewania freonów (ekologicznych) – 0,8 mln PLN
•    Zakup i wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego CDN XL, poszerzonego o moduł produkcyjny – 0,3 mln PLN
•    sfinansowanie rosnącej sprzedaży Spółki i Grupy, w szczególności na zwiększenie zapasów, na które zostanie przeznaczone większość środków z kapitału obrotowego - od 5,1 mln PLN do 12,1 mln PLN


Harmonogram oferty

 

Najpóźniej 15 marca 2010 roku

Podanie do wiadomości publicznej przedziału cenowego

16 – 23 marca 2010 roku do godz. 15.00

Budowa Księgi Popytu

Najpóźniej 24 marca 2010 roku

Podanie do wiadomości publicznej Ceny Emisyjnej

24 – 30 marca 2010 roku

Przyjmowanie zapisów na Akcje serii B w Transzy Inwestorów Indywidualnych

24 – 31 marca 2010 roku do godz. 12.00

Przyjmowanie zapisów na Akcje Oferowane w Transzy Inwestorów Instytucjonalnych

Najpóźniej 1 kwietnia 2010 roku

Przydział Akcji Oferowanych w Transzy Inwestorów Instytucjonalnych

Najpóźniej 1 kwietnia 2010 roku

Przydział Akcji serii B w Transzy Inwestorów Indywidualnych

 

Profil działalności
Berling S.A., ze względu na pozycję rynkową, oferuje klientom jedynie sprawdzone i pewne rozwiązania, dlatego też w swojej ofercie posiada produkty wiodących producentów, takich jak: Bitzer, Goedhart, Castel. Spółka ma wieloletnie i bardzo dobre relacje z dostawcami. Natomiast do grona odbiorców należy ponad 500 podmiotów, w tym wiodącą grupę stanowią instalatorzy świadczący usługi dla odbiorców końcowych oraz kontraktorzy (np. koncern Ingersol Rand, Johnson Controls, Trane). Firma zapewnia instalatorom fachową pomoc techniczną oraz indywidualną kalkulację zapotrzebowania na moc chłodniczą, dobór odpowiednich urządzeń chłodniczych i komponentów oraz kompletację niezbędnych podzespołów. Berling S.A. od kilkunastu lat charakteryzuje się dynamicznym rozwojem potwierdzonym rentowną działalnością biznesową oraz jasną i sprecyzowaną strategią rozwoju. Spółka może poszczycić się  jednym z największych magazynów w Europie, dzięki czemu ma możliwość dostarczania nawet bardzo dużych układów chłodniczych w bardzo krótkim czasie.

Rodzina Berling przed Ofertą Publiczną (poprzez Berling Investments Ltd) posiada 96,67% akcji i głosów. Przy założeniu, że zostaną sprzedane wszystkie oferowane akcji serii A i B, nowi akcjonariusze obejmą 35,3% akcji Berling S.A.Wyniki finansowe i prognozy

W 2008 roku przychody ze sprzedaży Grupy Berling osiągnęły poziom prawie 76,5 mln zł, a w 2009 roku wg szacunków 64,6 mln zł. Pomimo trudnego okresu,, w którym były odczuwalne skutki kryzysu, Grupie Berling udało się zwiększyć poziom zysku netto w 2009 roku o blisko 54% w stosunku do roku 2008. Grupa zakłada dalszy stabilny wzrost wyników. W roku 2010 przychody mają wynieść 80,0 mln zł, a zysk netto 10,6 mln zł.

 

 

 

 


Kierunki rozwoju Grupy Berling


Rynek krajowy

-   Celem strategicznym Grupy Berling jest dalsza ekspansja na rynku krajowym.
-   Planowane jest dalsze umacnianie pozycji lidera na rynku krajowym,w szczególności poprzez rozszerzenie gamy oferowanych produktów i osiągnięcie silniejszej pozycji na wybranych rynkach lokalnych, np. w Wielkopolsce. W tym celu Berling S.A. dokonał zakupu Arkton Sp. z o.o. – podmiotu o dużym doświadczeniu w produkcji złożonych urządzeń chłodniczych, takich jak: zespoły wielosprężarkowe, agregaty chłodnicze i schładzacze cieczy.
-  Grupa ma zamiar systematycznie poszerzać swój potencjał logistyczny oraz dystrybucyjny.
-  Emitent zamierza umacniać pozycję rynkową poprzez rozwój organiczny oraz inwestycje kapitałowe.

Rynki zagraniczne

-  Grupa zakłada rozwój na wybranych rynkach zagranicznych, w szczególności na Ukrainie, Białorusi oraz w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Skandynawii.

Informacje o rynku chłodnictwa

Wg danych szacunkowych Spółki wartość rynku wyniosła w 2007 roku ponad 5,8 mld EUR, co przy wielkości rynku w Polsce wynoszącym 110 mln EUR (przy kursie EUR 4,0 PLN/EUR) daje solidne podstawy do silnych wzrostów w branży, a co za tym idzie wpłynie pozytywnie na wzrost sprzedaży Grupy Berling.

Berling S.A. działa na rynku, który podlega ciągłym i nieustającym innowacjom. Dobra sytuacja makroekonomiczna i wzrost inwestycji w Polsce sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie zarówno na instalowanie urządzeń chłodniczych, jak i na komponenty chłodnicze do celów serwisowych. Sytuacja na rynku podlega wpływom zmian klimatycznych i ekonomicznych. Sezon wiosenny, letni i jesienny wpływa na zwiększenie sprzedaży sprzętu chłodniczego, a czynnikiem stymulującym wzrost rynku jest większa ilość branżowych inwestycji ze środków unijnych, umożliwiających klientom zakup lub modernizację profesjonalnych urządzeń chłodniczych. Ponadto, zaostrzanie regulacji prawnych dotyczących wymogów środowiskowych znacząco zwiększa popyt na urządzenia chłodnicze. Wzrost zapotrzebowania wynika również z konieczności wymiany urządzeń na skutek wycofania z rynku starych freonów. Rynek polski, jak również inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, mają zaległości w zakresie infrastruktury wykorzystującej instalacje chłodnicze. Wzrost sprzedaży produktów i usług, jaki jest udziałem firm z przemysłu mięsnego, mleczarskiego i owocowo-warzywnego ma bezpośrednie przełożenie na działalność ekonomiczną Berling. Spółka oferuje swoje produkty także producentom pomp ciepła oraz producentom mebli chłodniczych, które zajmują się wyposażaniem dużych obiektów handlowych.

 

 

Źródło: Tauber PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wybór samochodu Liczba postów: 533 Grupa: Trudne tema... Ja zdecydowałem się na nowy samochód BMW od dealera Bawaria Motors w Katowicach. Już po pierwszej jeździe próbnej wiedziałem, że nie wyjdę z salonu bez podpisan...
  • dysk SAS Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Posiadacie w swoich firmach dysk SAS? Zastanawiam się, na ile takie urządzenie jest niezbędne?
  • przesuwanie modernizacji Liczba postów: 5 Grupa: Trudne tema... Ja ze swojej strony mogę polecić firmę, która zajmuje się sprzedażą materiałów pomocnych właśnie w spawalnictwie. Firma http://www.nevinox.com.pl/oferta/mater.. .
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 142 Grupa: Trudne tema... sposób na zdrowie? dieta i sport! jeśli nie wypracujemy własnej odporności to żadna szczepionka nawet najlepsza nam jej nie zapewni. Szanujmy swoje ciało i dbaj...
  • Części do samochodu - oryginalne, używane, czy zam... Liczba postów: 392 Grupa: Trudne tema... Tutaj na stronie https://pl.blog.merce.com/sprzedaz-czesc i-samochodowych-w-internecie macie fajnie napisany raport dot. tego, kto najczęściej kupuje części samo...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16570 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 261

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >