Ciekawe rozwiązania aranżacyjne, trudnych miejsc w kuchni

Ciekawe rozwiązania aranżacyjne, trudnych miejsc w kuchni

Jaka powinna być idealna kuchnia? Przede wszystkim funkcjonalna. Wiele problemów przy jej urządzaniu sprawiają narożniki oraz nisza między blatem a górnymi szafkami. Często puste pozostają również przestrzenie pod dolnymi szafkami. Czytaj dalej

 

Jak zatem urządzić kuchnię, aby w pełni wykorzystać potencjał tych miejsc? Przedstawiamy kilka sprawdzonych rozwiązań. 

 Urządzamy trudne miejsca w kuchni: nisza, narożnik i cokół

 

Urządzamy narożnik

Wiele przedmiotów i mało miejsca do przechowywania? Ten problem może rozwiązać dobrze zaaranżowana narożna szafka. Przy urządzaniu tego fragmentu kuchni pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim to pomieszczenie narzuca nam rozwiązanie, a ilość dostępnego miejsca wpływa na to, na jaki typ szafki możemy sobie pozwolić.

 

szafka narożna z karuzelą

 

Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. karuzela, czyli półka obrotowa, w której drzwi otwierają się  do środka, dzięki czemu nie obijają się o fronty sąsiednich szafek i nie utrudniają do nich dostępu, gdy są otwarte. W karuzelach marki Nobilia drzwi na koniec obrotu same się zamykają. Pamiętajmy jednak, że karuzela znajduje zastosowanie tylko w większych kuchniach, ponieważ jej najbardziej praktyczna wielkość to 90x90 cm – mówi Marzena Mańk, właścicielka studia mebli kuchennych Atrii (www.kuchniewarszawa.com.pl).

 

szafka Le Mans, czyli “nerka”, w której drzwi otwierają się na zewnątrz, a półki całkowicie wysuwają

 

Popularna jest także szafka Le Mans, czyli “nerka”, w której drzwi otwierają się na zewnątrz, a półki całkowicie wysuwają. Dzięki temu uzyskujemy łatwy dostęp do całej zawartości. Tańszym rodzajem takiej szafki jest tzw. półkole, gdzie półki wysuwają się jedynie do połowy.

 

Czytaj również: Elementy wykończenia mebli kuchennych

 

szafka narożna z karuzelą

 

Warto jednak pamiętać, że półki, które wysuwają się na zewnątrz, zapewniają co prawda lepszy dostęp do zawartości, jednak nie mają tak dobrego udźwigu jak standardowy regał.

 

Pomysłowa przestrzeń między blatem a szafkami

Wnęka między blatem a górnymi szafkami często jest pomijana podczas urządzania kuchni, a jej potencjał niedoceniany.  Jak zaaranżować to miejsce?

 

 pomysłowe wypełnienie niszy między blatem i szafkami

 

Nisza to idealna przestrzeń, aby zapewnić sobie dodatkowe miejsce do przechowywania niezbędnych w kuchni przedmiotów. Pogłębiając blat roboczy do 65-70 cm, zyskujemy nie tylko dodatkową przestrzeń do pracy, ale też miejsce na montaż dodatkowych półek, na których można umieścić naczynia lub przyprawy mówi Marzena Mańk.

 

We wnęce można zamontować liczne haczyki i uchwyty, na przykład na papierowe ręczniki lub przybory kuchenne

 

We wnęce można zamontować liczne haczyki i uchwyty, na przykład na papierowe ręczniki lub przybory kuchenne. Takie rozwiązanie zapewnia przejrzystość, porządek, a także szybki dostęp do kuchennych akcesoriów.

Pomysł na dodatkową szufladę

Jak jeszcze możemy wygospodarować dodatkowe miejsce do przechowywania kuchennych drobiazgów? Dobrym rozwiązaniem jest szuflada w cokole pod dolnymi szafkami, czyli półka umieszczona w miejscu, które przeważnie pozostaje puste. Mimo że jest węższa i mniejsza niż standardowa szuflada, to doskonale nadaje się do przetrzymywania na przykład ściereczek lub małych naczyń. Więcej miejsca można również uzyskać, decydując się na montaż sortownika pod zlew pogłębionego o taką szufladę. Co ważne, cokół można w każdej chwili wypiąć, dlatego utrzymanie powierzchni pod szafkami w czystości nie sprawi żadnych problemów.

 

szuflada w cokole pod dolnymi szafkami, czyli półka umieszczona w miejscu, które przeważnie pozostaje puste.

 

Czytaj również: Nowoczesne szuflady są bezgłośne i wytrzymałe.

 

Dzięki rozwiązaniom dostępnym na rynku urządzenie niszy czy narożnika nie sprawi większych problemów, a my zyskamy cenne miejsce do przechowywania kuchennych niezbędników.

Źródło: letPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Dekoracje Liczba postów: 105 Grupa: Nowości ara... Modna jest biała cegła, abstrakcyjne jasne obrazy czy metalowe elementy wyposażenia. Z kolei pomieszczenie ocieplimy dzięki dywanowi, jaśkom czy narzucie. fot...
  • Łazienka bez nudy? Liczba postów: 441 Grupa: Nowości ara... Meble muszą być nie tylko same w sobie ładne, ale też pasować do wnętrza i do elementów wykończenia. https://www.instagram.com/ decoroom_eu/
  • Nowoczesna kuchnia. Liczba postów: 388 Grupa: Najnowsze t... Szanowni Państwo, Szczególnie warto zadbać o dekorację miejsc narażonych na powstawanie zabrudzeń. Alternatywą dla płytek, paneli szklanych czy farb plamoodporn...
  • Co jest teraz modne w domu? Liczba postów: 309 Grupa: Najnowsze t... Polecam odwiedzić Instagram firmy Decoroom. https://www.instagram.com/decoroom_eu/
  • Dodatki do salonu Liczba postów: 102 Grupa: Ciekawe pom... Od siebie mogę dodać, że jakiś czas temu odkryłam potęgę taboretów! Początkowo kupiłam je do kuchni jako dodatkowe miejsca do siedzenia, z czasem znalazły się w...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18092 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 183

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >