Co warto wiedzieć o czynnościach w ogródku uprawnym?

Co warto wiedzieć o czynnościach w ogródku uprawnym?

Świeże i smaczne warzywa bez zawartości spulchniaczy i oprysków to marzenie większości osób lubiących zdrowo się odżywiać. Realizacja takiego marzenia jest prostsza niż nam się wydaje, a polega jedynie na posadzeniu i pielęgnacji roślin. Chcąc jednak w okresie letnim cieszyć się efektami naszych upraw, musimy wcześniej się trochę napracować. Czytaj dalej

 

Czynności wykonywane w ogrodzie potraktujmy jako dodatek do zdrowego funkcjonowania i klasyfikujmy jako cząstkę dziennego zapotrzebowania ruchu dla organizmu. Gwarantowane efekty to przyjemność z jedzenia warzyw, a także często mniej kilogramów na wadze i lepsze samopoczucie! Pamiętajmy, że najciężej jest zacząć, a jak to zrobić, opiszemy poniżej. 

 

Co warto wiedzieć o czynnościach w ogródku uprawnym?

 

Jak zabrać się za stworzenie ogródka? 

Początkowo musimy wyznaczyć odpowiedni teren na miejsce naszych upraw. Jasne przecież, że nie będzie to środek ogrodu, jednak jest jeszcze kilka reguł, które powinniśmy wziąć pod uwagę w tym celu. Najważniejsze jest, aby ogródek uprawny był umieszczony z dala od drogi. Dzięki temu zaoszczędzimy naszym roślinom zatruwania ich poprzez emisję spalin wydobywającą się z samochodów lub innych pojazdów silnikowych.  


Drugą regułą jest zapewnienie dobrego nasłonecznienia. Żaden z fragmentów naszego pola uprawnego nie może być osłonięty przez swego rodzaju drzewa czy krzewy. Spowoduje to zbyt powolne rośnięcie plonów, przez co nasze warzywa nie dojrzeją na czas. Nie zapomnijmy jeszcze, aby miejsce na uprawy było w miarę płaskie. Oczywiście nie chodzi tutaj o sprawdzanie terenu przy użyciu poziomicy, jednak na oko śmiało możemy stwierdzić ukształtowanie terenu. Najlepiej, by miejsce było również blisko źródła wody, co znacznie pomoże w nawilżaniu gleby. 

 

Czytaj również: Jesienne sprzątanie ogrodu - jak ułatwić sobie sprzątanie liści


Co warto wiedzieć o czynnościach w ogródku uprawnym?


Przygotowywanie ziemi pod ogródek uprawny 

Przed posadzeniem roślin najważniejsze jest prawidłowe przygotowanie gruntu. Na byle jakim podłożu rośliny nie będą miały możliwości wybicia się spod ogromnych i zbitych grud. Kiedy mamy już wyznaczony teren możemy przejść do rozbijania ziemi oraz jej przekopywania. Świetnym urządzeniem do tego celu okaże się glebogryzarka. W zależności od wielkości grządek oraz odległości od nich do domu, możemy wybrać typ sprzętu, który najbardziej nam odpowiada. W ofercie istnieją glebogryzarki elektryczne, spalinowe, akumulatorowe, a nawet ręczne. 


Mając już rozbitą przy użyciu glebogryzarki ziemię, przechodzimy do jej oczyszczania, czyli krótko mówiąc usuwania z niej kamieni, patyków i innych elementów, które są tam całkowicie niepotrzebne. Po tej czynności wyznaczamy miejsca na grządki. Najlepiej, aby były one oddzielone od siebie przerwą przynajmniej na szerokość buta, a to w celu chodzenia między nimi w przypadku podlewania czy późniejszego plewienia.  


Sadzenie i pielęgnacja 

W przypadku większości warzyw sianie odbywa się metodą do gruntu, będącą jednocześnie najprostszą z tych czynności. Polega to na wykopaniu małego otworu w grządce, a następnie na wsypaniu tam kilku nasion roślin, przykryciu ziemią, podlaniu i lekkim dociśnięciu. Taką czynność wykonujemy na grządce co około pół metra, aby po wydostaniu się roślin na zewnątrz, nie było walki o miejsce i wodę. 


Odnośnie pielęgnacji, najważniejsze jest częste podlewanie szczególnie podczas upałów, a także regularne plewienie i wyrywanie niechcianych chwastów, mogących zaplątać nasze rośliny.  

 

Czytaj również: Jak można wykorzystać w pielęgnacji ogrodu duże ilości skoszonej trawy?


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17356 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 179

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >