Czy czynsz powinien być rynkowy

Czy czynsz powinien być rynkowy

Przepisy o podwyżkach czynszów w kamienicach naruszają ustawę zasadniczą – twierdzą właściciele kamienicy w Krakowie. Wnieśli skargę do Trybunału Konstytucyjnego

Kamienica przy ul. Miodowej w Krakowie należy do spółki Inbal. Na jesieni 2006 r. podniosła dwóm rodzinom czynsz za mieszkania o pow. ok. 60 mkw. Wcześniej płaciły w zaokrągleniu 600 zł, a po podwyżce czynsz miał wzrosnąć do 800 i 980 zł. Spółka doszła bowiem do wniosku, że wpłacany czynsz nie starcza na utrzymanie kamienicy i nie daje godziwego zysku. Planowała też przeprowadzić remont.

Podwyżek nie zaakceptowali lokatorzy i wystąpili do sądu rejonowego. Ten przyznał im rację. Według niego właściciel nie przeprowadził żadnego remontu, nie poczynił też żadnych nakładów. Wymienił tylko w 2005 r. pęknięte rury w lokalach, w których nikt nie mieszkał. Kiedy sąd okręgowy utrzymał wyrok, spółka wniosła skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Nie podoba się jej przede wszystkim art. 8a ust 4a i 4b ustawy o ochronie praw lokatorów. Uzależnia bowiem wysokość podwyżki od wartości kapitału poniesionego na budowę, zakup lub trwałe ulepszanie lokalu.


czytaj więcej...

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17335 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 178

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >