
Czy tradycyjne biura znikną?
Wraz z kurczącą się populacją oraz rozwojem alternatywnych metod pracy (ang. alternative workplace strategies - AWS), n.p. pracy zdalnej, pod znakiem zapytania staje przyszłość tradycyjnych biur.
Czytaj dalej
Według raportu Colliers, dotyczącego planowania i kierunku rozwoju przestrzeni biurowej, popyt na biura do 2030 roku pozostanie na tym samym poziomie co obecnie. Pracownicy korporacji deklarują zapotrzebowanie na elastyczną i odpowiednio dużą powierzchnię pracy. Potrzeby te będą skutkować zwiększeniem powierzchni przypadającej na jednego pracownika biurowego i stanowić przeciwwagę dla malejącej populacji oraz popularyzacji pracy zdalnej. Damian Harrington, dyrektor działu Doradztwa i Badań Rynku na Europę Środkową i Wschodnią w Colliers International, autor raportu mówi:
“Uważamy, że zapotrzebowanie na przestrzeń biurową w tradycyjnym kształcie nie zmieni się znacząco w przeciągu następnych 15-20 lat, nawet pomimo spadku liczby osób pracujących w biurach. W znacznym stopniu zmieni sie natomiast wygląd i użycie przestrzeni biurowej. Ze względu na rosnącą potrzebę ograniczenia kosztów najmu coraz większy nacisk będzie położony na optymalne rozwiązania technologiczne i elastyczne zagospodarowanie przestrzeni biurowej z jednoczesnym uwzględnieniem wygody i potrzeb pracowników. Opracowanie dobrej strategii miejsca pracy będzie kluczem do sukcesu danej firmy na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Najważniejszym kryterium dla deweloperów i właścicieli biurowców będzie zapewnienie przestrzeni, w ramach budownictwa zrównoważonego, dającej się łatwo dostosować do zmieniających się wymagań inwestorów i najemców. Spełnienie owych warunków będzie kluczowe dla atrakcyjności danego biura, nie tylko z perspektywy założeń korporacyjnych, ale również z punktu widzenia samych pracowników.”
Czytaj również: Czołówka sektora budowlanego
Pozostałe wnioski z raportu Colliers International dotyczącego planowania i kierunku rozwoju przestrzeni biurowej są następujące:
- Z punktu widzenia korporacji głównym powodem zastosowania alternatywnych metod pracy jest optymalizacja przestrzeni (79%) oraz ograniczenie wydatków (74%)
- Najbardziej popularne alternatywne metody pracy z punktu widzenia pracowników to praca z domu (89%) oraz tymczasowe stanowiska pracy w przestrzeni biurowej (82%)
- Według danych International Data Corporation liczba pracowników zdalnych w 2010 przekroczyła miliard, a przewiduje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat ta ilość będzie rosnąć o około 6% w skali roku.
- Upowszechnianie się pracy zdalnej zwiększy zapotrzebowanie na dostosowane do indywidualnych potrzeb centra przechowywania danych, które już dziś są realizowane w znacznym stopniu w ramach outsourcingu.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble medyczne Liczba postów: 6 Grupa: Trudne tema... Przy kompletowaniu sprzętu do swojej praktyki warto naprawdę przyłożyć się do wyboru urządzeń medycznych. Dobry sprzęt często decyduje o tym, czy pacjenci będą....
- Moda Liczba postów: 127 Grupa: Trudne tema... W artykule pod https://infantylny.pl/skarpetki-pan-klek s-jak-powstala-ta-kolekcja/ przeczytałem o kolekcji skarpetek Pan Kleks, która zyskała ogromną popularnoś...
- profilaktyka stomatologiczna Liczba postów: 67 Grupa: Trudne tema... Polecam każdemu, kto dopiero zaczyna interesować się tematem uzupełnień zębowych — artykuł: https://portalsremski.pl/pl/651_artykuly -sponsorowane/78818_implanto...
- Sposób na zdrowie Liczba postów: 596 Grupa: Trudne tema... Artykuł na stronie https://uclinic.pl/badanie-pro staty-jak-wyglada-i-kto-powinien-je-wyko nywac/ omawia ważne zagadnienie związane z badaniem prostaty, które jes...
- Jakie jest Wasze hobby? Liczba postów: 358 Grupa: Trudne tema... Warto także wiedzieć, jakie wyposażenie łodzi jest wymagane na wodach śródlądowych. Artykuł na https://www.zurawm3.pl/rekreacja/obowiaz kowe-wyposazenie-lodzi-na...