Czy warto inwestować w basen ogrodowy w polskim klimacie?

Czy warto inwestować w basen ogrodowy w polskim klimacie?

Baseny ogrodowe stały się dość popularne w Polsce mimo chłodnego klimatu. Latem, gdy temperatura sięga zenitu, a wiatrak w pokoju już nie cieszy jak kiedyś, zaczynamy marzyć o zanurzeniu się w chłodne wody basenu. Czytaj dalej

 

Kopać czy stawiać?

Najdroższą, lecz zarazem najtrwalszą opcją jest prawdopodobnie zlecenie budowy trwałego basenu firmie zewnętrznej. Żeby móc takie prace rozpocząć, należy zaopatrzyć się w pozwolenie na budowę. Jeżeli nasz planowany basen nie będzie miał powierzchni większej niż 30m² to wymagane jest jedynie zgłoszenie takiej operacji właściwemu organowi. Standardowymi głębokościami są 1,2 m, 1,3 m i 1,5 m.

 

Czy warto inwestować w basen ogrodowy w polskim klimacie?

 

Czytaj również: Co trzeba wiedzieć o basenach poliestrowych?

 

Pamiętajmy, by przy obmyślaniu kształtu naszego basenu starać się wybrać jak najforemniejszą opcję. Najpopularniejsze są basenu o kształcie kołowym, owalnym i prostokątnym. Takie kształty są najtańsze i najłatwiej znaleźć do nich ewentualne zadaszenie, jeżeli się na takie zdecydujemy. Jeżeli nie chcemy przeznaczać na basen znacznych kwot, możemy zastanowić się nad dużo tańszą opcją. Czyli…

 

 

Baseny dmuchane lub rozporowe

Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na poświęcenie znacznej ilości domowych funduszy na konstrukcję basenu, a w dodatku nie mamy na to zwyczajnie czasu warto rozważyć kupno basenu dmuchanego lub rozporowego. Spełniają swoje zadanie kąpielowe, są zdecydowanie tańsze oraz nie wymagają przeprojektowania całego ogrodu. Gdy okres upałów się skończy wystarczy je złożyć i schować, by w następnym roku ponownie wyjąć.

 

Uzdatnianie wody

Jeżeli zależy nam na tym, by nasz basen charakteryzował się krystalicznie czystą wodą, to niezbędnym jest zaopatrzenie się w odpowiednie uzdatniacze mechaniczne i chemiczne. W przypadku filtrowania mechanicznego zwróćmy uwagę na ich podział. Mamy do wyboru filtry piaskowe, żwirowe i żwirowo - antracytowe. Niezależnie od tego, jaki filtr wybierzemy, w czasie ich użytkowania nie wolno zapominać o wskaźniku zanieczyszczenia filtru. W momencie gdy taki filtr będzie już maksymalnie zanieczyszczony wystarczy go zwyczajnie przepłukać. Uzdatnianie chemiczne służy zapobieganiu rozwijania się glonów i utrzymaniu odpowiedniego pH w wodzie.

 

 

Warto również pamiętać o czyszczeniu naszego basenu ręcznie. Do narzędzi, w które powinniśmy się zaopatrzyć, należą wszelkiego rodzaju podbieraki do liści i innych zanieczyszczeń oraz skrobaki do usuwania brudu z dna basenu. Teleskopowa rura umożliwi nam sięgnięcie dalej i skuteczniejsze czyszczenie naszego kąpieliska. Kupno basenu jest coraz bardziej popularnym i osiągalnym finansowo rozwiązaniem na letnie upały. A dobrą informacja jest to, że firmy oferujące budowę stałego basenu oraz oferty sprzedaży basenów dmuchanych czy rozporowych są coraz częstsze, a co za tym idzie – tańsze.

 

Czytaj również: Jak szybko i sprawnie zbudować własny staw?

 

Źródło: PoDekoruj.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17308 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 313

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >