Dom urządzony w stylu skandynawskim - duńska koncepcja Hygge i szwedzka filozofia Lagom

Dom urządzony w stylu skandynawskim - duńska koncepcja Hygge i szwedzka filozofia Lagom

Jak zaprojektować przestrzeń mieszkania, w której będziemy czuć się naprawdę dobrze? Uczmy się od Skandynawów, jednych z najszczęśliwszych ludzi na Ziemi. Poznaj trzy zasady, inspirowane szwedzkim Lagom i duńskim Hygge Czytaj dalej

 

W Europie pionierami w osiąganiu szczęścia i wewnętrznej równowagi są Skandynawowie. Według najnowszego raportu ONZ najbardziej zadowolonymi z życia mieszkańcami na świecie są właśnie obywatele państw nordyckich. Duńska koncepcja Hygge zwraca uwagę, by dostrzegać i celebrować krótkie chwile oraz drobne przyjemności. Styl życia według szwedzkiej filozofii Lagom dąży do harmonii i równowagi. Lagom mówi o tym, by żyć skromnie, lecz bez wyrzeczeń. W sam raz. Obydwie koncepcje okazują się być idealną inspiracją w projektowaniu, urządzaniu i remontowaniu własnego M.


Jak zaprojektować przestrzeń mieszkania, w której będziemy czuć się naprawdę dobrze?

 

Zasada nr. 1 Wykorzystaj potencjał natury

Skandynawowie lubią proste, minimalistyczne i uporządkowane wnętrza, w których ważną rolę odgrywają naturalne i ekologiczne rozwiązania. - Według skandynawskiej filozofii wartościowsze, zdrowsze i bezpieczniejsze jest życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Taki też ma być nasz dom. Zaprojektowany przy użyciu naturalnych i szlachetnych materiałów, jak surowe drewno, kamień, metal i szkło. Elementy te pięknie się starzeją i mogą służyć przez wiele lat, przekazywane z pokolenia na pokolenie – mówi Emilia Rusińska, architekt wnętrz w Decoroom.

 

Dom urządzony na styl skandynawski

 

Czytaj również: Jak wprowadzić do wnętrza minimalistyczny ład - w pięciu krokach


Jednym z najcenniejszych zasobów naturalnych jest dla Skandynawów światło dzienne. W strefie klimatycznej, w której zima trwa długo, a dni są krótkie, opracowano wiele metod, by zyskać go jak najwięcej. - Skandynawowie lubią duże okna, często pozbawione zasłon. Ściany oraz meble mają jasną kolorystykę, która dobrze odbija promienie słoneczne. Ważnym elementem w doświetlaniu przestrzeni są lampy, zarówno górne jak i punktowe oraz lampki i świeczki. Zapewniają one przytulną atmosferę i dzielą pomieszczenia na strefy – opowiada Emilia Rusińska.


Dom urządzony na styl skandynawski

 

Zasada nr. 2 Zaprojektuj funkcjonalnie przestrzeń

Funkcjonalne rozwiązania służą temu, by zorganizować przestrzeń wielozadaniowo i praktycznie. Kupując mieszkanie warto również zwrócić uwagę na konkretne rozwiązania, jakie proponuje nam deweloper. - Możliwość zamykania okien na klucz okaże się niezwykle pomocnym zastosowaniem przy opiece osób wymagających stałego nadzoru: dzieci lub seniorów. Poczucie wygody, a przede wszystkim bezpieczeństwa zapewni oświetlenie wokół budynków. Zamontowanie czujników ruchu i zmierzchu wygeneruje oszczędności. Ryflowany zjazd do garażu oraz lustra pomogą kierowcom w zachowaniu ostrożności – wymienia Izabela Kucharska, manager ds. projektowania w Skanska Residential Development Poland.


Dom urządzony na styl skandynawski

 

Czytaj również: Jakie style będą modne we wnętrzarstwie wiosną i latem 2019 r.

 

Komfort w codziennym użytkowaniu wnętrz mieszkalnych zależy często od elementów, na które początkowo nie zwracamy uwagi. Meble ruchome, które okazują się niewygodne, niesatysfakcjonujące łatwo jest wymienić na nowe. Z elementami wbudowanymi w przestrzeń mieszkalną będzie trudniej. - Przy projektowaniu wnętrza warto pomyśleć o elementach zwiększających bezpieczeństwo, takich jak osprzęt elektryczny o wysokiej klasie szczelności IP 44 lub IP 65 w pomieszczeniach, które mogą być narażone na zalanie lub będą cechowały się wysoką wilgotnością. Dobrym rozwiązaniem mogą być także listwy przypodłogowe z podświetleniem LED-owym, które stanowią w nocy drogowskaz dla osób starszych bądź dzieci. A także elementy, takie jak panele akustyczne, które mogą skupiać dźwięk w konkretnych strefach pomieszczenia, płytki o strukturze zwiększającej antypoślizgowość lub po prostu o klasie antypoślizgowości w łazienkach, tam gdzie może być mokro i łatwo o wypadek – opowiada Emilia Rusińska.


Dom urządzony na styl skandynawski

 

Zasada nr. 3 Kreuj mądrze otaczającą Cię rzeczywistość

- Jedna szklana butelka poddana recyklingowi oszczędza energię, pozwalającą świecić stuwatowej żarówce aż cztery godziny. Jeśli każdy Europejczyk zdecydował się stosować oświetlenie typu LED, ograniczenie emisji dwutlenku węgla byłoby równie duże, jak w przypadku wyłączenia 35 średnich elektrowni węglowych – opowiada Izabela Kucharska.

 

Dom urządzony na styl skandynawski


Koncepcje lagom i hygge podkreślają, by dbać nie tylko o siebie, ale również otaczających ludzi i otoczenie. Nawet drobne gesty mogą wpłynąć korzystnie na środowisko naturalne czy budowanie więzi rodzinnych, wspólnoty sąsiedzkiej bądź obywatelskiej.

 

Dom urządzony w stylu skandynawskim - duńska koncepcja Hygge i szwedzka filozofia Lagom


Źródło: linkleaders / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Szkolenie BHP Liczba postów: 65 Grupa: Porady i op... BHP jest bardzo ważne, zarówno szkolenia jak i wszelka odzież w pracy. Na stronie https://zet4.pl/ można znaleźć wszystko co niezbędne pod tym kątem i to w świe...
  • fajne pomysły na małą łazienkę Liczba postów: 2997 Grupa: Porady i op... Zastanawiam się jaką kabinę prysznicową wybrać do małej łazienki.
  • Kanapa do salonu Liczba postów: 12 Grupa: Porady i op... Moim zdaniem warto zajerzec do Unia Meble. Maja tam całkiem opłacalne cenowo szafy i kanapy
  • Meble warsztatowe, jakie wybrać? Liczba postów: 5 Grupa: Porady i op... Witaj, sugerujemy meble metalowe, sprawdź w naszej ofercie na https://biuromarket.com.pl/ , są bardzo funkcjonalne i co ważne bardzo trwałe. Nadadzą się na pew...
  • Udrażnianie kanalizacji Liczba postów: 100 Grupa: Porady i op... Samemu będzie Ci ciężko udrożnić kanalizację. Ja musiałem skorzystać z usług firmy www.czyszczeniekanalizacji.com . Posiadają wieloletnie doświadczenie, specjal...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17639 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 180

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >