Ekologiczna kostka antysmogowa - czy może pomóc w oczyszczaniu powietrza?

Ekologiczna kostka antysmogowa - czy może pomóc w oczyszczaniu powietrza?

Problem zanieczyszczonego powietrza coraz poważniej odbija się na stanie zdrowia mieszkańców aglomeracji miejskich i nie tylko. Obecny w smogu ozon stanowi powszechną przyczynę dolegliwości układu oddechowego. Ze względu na skalę zjawiska, niezbędne jest podejmowanie działań, także dość niekonwencjonalnych, służących ograniczeniu emisji spalin. Do takich przedsięwzięć należy wykorzystanie w inwestycjach budowlanych kostek brukowych lub płyt o specjalnych, proekologicznych właściwościach. Czytaj dalej

 

Wyzwanie rzucone smogowi

Stosowanie betonowych elementów nawierzchniowych umożliwiających swobodny odpływ wody deszczowej do gruntu i niezakłóconą wegetację roślin to bardzo pozytywny trend, widoczny coraz wyraźniej na placach, ścieżkach, podjazdach i w innych strefach użytkowych, zarówno wokół domów prywatnych, jak i przy zabudowie miejskiej. Jednak stale rosnąca koncentracja zanieczyszczeń powietrza (takich jak szkodliwe tlenki azotu NOx) sprawia, że szczególnie przy większych, publicznych przedsięwzięciach warto pójść krok dalej i postawić dodatkowo na najnowsze osiągnięcia technologii produkcji prefabrykatów z betonu.


Kostka antysmogowa – innowacyjny sposób walki ze smogiem

Czytaj również: Projektowanie nawierzchni w przestrzeniach publicznych bezpiecznych dla osób niepełnosprawnych

 

Dlatego w tym roku kolekcja Libet Decco wzbogaciła się o wyjątkowe propozycje tzw. kostek antysmogowych, które obok klasycznych walorów materiałów nawierzchniowych, posiadają także właściwości oczyszczające powietrze ze szkodliwych związków. Dzięki nim zarządcy terenów zlokalizowanych w mocno zurbanizowanych miejscach, mogą realizować swoje inwestycje z uwzględnieniem troski o środowisko i komfort życia mieszkańców.


Ekologiczna kostka antysmogowa - czy może pomóc w oczyszczaniu powietrza?

 

Jak to działa?

Wyjątkowość tych elementów wynika z zastosowania przy produkcji mieszanki betonowej ze specjalną recepturą cementu (technologia TX Active®). Bazująca na fotokatalitycznych właściowościach nanometrycznego dwutlenku tytanu TiO2 wpływa ona korzystnie na redukcję tlenków azotu NOx w powietrzu. Wykorzystuje przy tym naturalne światło dzienne – dzięki promieniom UV oraz obecności wody opadowej, materiały zawierające TiO2 przyspieszają naturalny proces utleniania, wzmagając w ten sposób szybki rozpad szkodliwych związków znajdujących się w powietrzu oraz zanieczyszczających powierzchnię betonu (właściwości samoczyszczące). Opisane procesy są długotrwałe i stale odnawialne, a TiO2 nie ulega zużyciu.


Ekologiczna kostka antysmogowa - czy może pomóc w oczyszczaniu powietrza?

 

Czytaj również: Nawierzchnie w przestrzeni miejskiej - jakie obecnie obowiązują trendy w projektowaniu?

 

Wyroby betonowe oparte na tej innowacyjnej recepturze stanowią więc idealne rozwiązanie  nawierzchniowe w obszarach silnie zurbanizowanych, lokalizacjach z intensywnym ruchem samochodowym, wzmożonymi działaniami przemysłu oraz w strefach przemysłu rolnego. Ponadto ich design odpowiada m.in. popularnym kostkom z kolekcji Libet Decco Monocolor.

 

Ekologiczna kostka antysmogowa - czy może pomóc w oczyszczaniu powietrza?


Źródło: Libet / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17884 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 367

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >