Eksperci na budowie

Eksperci na budowie

Budowa domu to często największe przedsięwzięcie w naszym życiu. Większość inwestorów nie ma praktycznej wiedzy o budowie domu i musi zaufać specjalistom, którzy realizują i nadzorują kolejne etapy jego budowy. Warto zatem wiedzieć z kim będziemy współpracować i na czym polega praca fachowców budowlanych. Czytaj dalej


Geolog, geodeta i architekt to najważniejsze osoby na budowie. Bez ich ustaleń nie jest możliwe rozpoczęcie procesu budowy domu jednorodzinnego.

Geolog
Do zadań geologa należy zbadanie klasy i jakości gruntu, na którym ma stanąć przyszły dom, ekspertyza geotechniczna oraz stworzenie odpowiedniej dokumentacji i opinii geologiczno-inżynierskiej. „Geolog wykonuje kilka wywiertów w ziemii i dokonuje analizy jakości gruntu. Na podstawie opinii uprawnionego geologa projektant może wykonać projekt fundamentów. Przy założeniu, że działka położona jest na nasypie, skarpie lub terenie podmokłym, opinia geologa pokaże projektantowi jaki rodzaj fundamentów trzeba zastosować” – mówi Miłosz Materna z firmy ES POLSKA.

Geodeta
Podczas procesu budowy domu i w momencie jego oddania do użytkowania ogromne znaczenie ma także praca geodety. Jego głównym zadaniem jest dokładne określenie granic działki na podstawie wytycznych z miejscowego planu zagospodarowanie terenu. Następnie po wykonaniu prac geologicznych geodeta posadawia dom na działce zgodnie z warunkami zabudowy. Przy odbiorze budynku geodeta powinien dokonać wpisu w dzienniku budowy, iż wykonano budynek zgodnie z wytycznymi sprzed rozpoczącia budowy. W końcowym etapie budowy, geodeta sporządza mapę terenu z naniesionymi instalacjami.

„Już kupując działkę budowlaną musimy skorzystać z usług geodety, który wykonuje pomiary geodezyjne gruntów. Jest to niezwykle ważne, gdyż często trzeba dokonać odtworzenia granic działki wystawionej na sprzedaż. Jest to również dodatkowe zabezpieczenie podczas zakupu takiej działki i pozwoli nam uniknać poważnych w skutkach sporów o grunty z sąsiadami”- mówi Miłosz Materna.

Architekt
Planując budowę domu musimy mieć przede wszystkim dobry projekt architektoniczny nieruchomości. Architekt wykonuje koncepcję projektu domu, mając na uwadze wyniki badań geologicznych oraz pomiarów geodezyjnych. W przypadku większych inwestycji architekt sprawuje również nadzór autorski nad realizacją projektu.

„Z jednej strony projekt musi spełniać oczekiwania przyszłych właścicieli co do jego funkcjonalności i rozwiązań architektoniczych. Z drugiej strony jest dokumentem na podstawie którego uzyskamy pozwolenie na budowę. Musi zatem spełniać szereg warunków technicznych. Dlatego odradzałbym kupno projektu domu bez jego konsultacji z inwestorem zastępczym” – mówi Miłosz Materna.


Kierownik budowy
Wykonawca budujący nieruchomość zobowiązany jest także do zatrudnienia kierownika budowy. „Kierownik budowy powinien sprawdzać uprawnienia pracowników ekipy budowlanej i udzielać załodze instruktażu. Przygotowuje on dokumentację potrzebną do uzykania pozwolenia na użytkowanie przyszłego domu oraz może wnioskować o zmianę wykonawcy. Jest to osoba odpowiedzialna jest za nadzór każdego etapu budowy domu i jest najważniejsza w trakcie realizacji budowy domu. Warto zatem zatrudnić osobę z dużym doświadczeniem” – mówi Miłosz Materna.

Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy prowadzenie dziennika budowy, zatroszczenie się o tablicę informacyjną i ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Ponadto kierownik musi odpowiednio zabezpieczyć plac budowy. W przypadku katastrofy budowlanej w pierwszej kolejności odpowiada za nią kierownik budowy.

Inspektor Nadzoru Budowlanego
Inspektor Nadzoru Budowlanego odpowiedzialny jest z kolei za wykonanie wszelkich prac budowlanych zgodnie ze sztuką budowlaną, przepisami prawa budowlanego i przyjętą technologią. Nadzoruje pracę kierownika budowy i ekip budowlanych. Jest osobą uprawnioną do odbioru poszczególnych elementów budynku, które potwierdza wpisem w dzienniku budowy.

Specjaliści na budowie, by wykonywać swoje obowiązki służbowe zgodnie z przepisami prawa, muszą posiadać uprawnienia nadawane przez odpowiednie urzędy państwowe. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy poprosić każdego z fachowców o przedstawienie stosownych dokumentów i uprawnień.

 

Źródło: Fleishman-Hillard / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 796 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Podłogi Liczba postów: 225 Grupa: Robimy stro... Może kogoś z was zainteresuję kontakt do firmy od podłóg http://pstudiopodlog.net.pl/. Ja podczas budowy domu korzystałem z pomocy firmy i bardzo mi pomogli jeż...
  • Jak wybrać podłogę Liczba postów: 178 Grupa: Robimy stro... Remont to dobry czas i moment, żeby pomyśleć o przerobieniu instalacji grzewczej na bardziej oszczędną. Wejdźcie i przeczytajcie informacje https://termoplaza.p...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 126 Grupa: Robimy dach Użytkownik Alina11789 napisał: Witam,bedziemy pokrywac dach na oborze i stodole około 700 metrów.Chcemy pokryć blachą trapezową,ocynkowaną kolorową.popytal ismy....
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 170 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17200 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 189

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >