Festiwal Murali z farbami zolokrzemowymi

Festiwal Murali z farbami zolokrzemowymi

Wyjątkowość Festiwalu Murali Outer Spaces polega na interdyscyplinarności sztuki z ingerencją w przestrzeń obejmującą wszelkie działania artystyczne zachodzące w tkance miejskiej. Czytaj dalej

 

Oprócz murali, graffiti, rzeźby miejskiej, paraarchitektury, tegoroczny festiwal wkroczył w rzeczywistość rozszerzoną AR oraz artystyczne projekcje animowane - mapping 3D. Mecenasem tej zintegrowanej sztuki w nurcie Urban Artu był producent farb zolokrzemowych TYTAN® EO.

 

 

Działania w przestrzeni miejskiej

Główną atrakcją było malowanie farbami zolokrzemowymi TYTAN® EO z efektem fotokatalizy, elewacji kamienic przy ul. Przemysłowej 21, Czarnieckiego 14, Sikorskiego 25, Górnej Wildzie 89 i Hetmańskiej 101. Te budynki w mieście stały się kolorowe i wyładniały.   Podczas drugiej edycji festiwalu jego organizatorzy postanowili zająć się Wildą - dzielnicą z pewnością zasługującą na uwagę artystów, z klimatem, choć zaniedbaną. Właśnie ta ostatnia cecha sprawiła, że twórcy murali chcieli tam właśnie tworzyć swoje dzieła. Oprócz malowania murali można było podziwiać zróżnicowane formy ingerencji w przestrzeń publiczną Poznania. Proponowane działania miały szerokie spektrum - od rzeźby miejskiej, poprzez różnorodne instalacje, aż do mappingu 3D.

 

Czytaj również: Rozwiązania na polskich stadionach

 

 

Cykl trzech akcji podwórkowych

Akcja miała na celu zmianę szarych, nijakich podwórek wildeckich w miejsca przyjazne i przyjemne dla jej mieszkańców – a przede wszystkim dla dzieci. Specjalnie przybyli architekci, którzy przygotowali projekty zmian, by później je zrealizować przy aktywnym udziale mieszkańców. Podwórka przy ul. Fabrycznej 5, Prądzyńskiego 23, Prądzyńskiego 55 i Pamiątkowej 14 zmieniły swój wygląd, ale i zintegrowały lokalne społeczności. W akcję zaangażowane były przede wszystkim dzieci, które niczym młodzi artyści z wałkami, pędzlami zmieniały ponury obraz swoich podwórek w kolorowy świat. Na płytkach chodnikowych wymalowano różnymi kolorami plansze gier, szachownice, gdzie pionkami stały się plastikowe nakrętki z butelek. Na zaniedbanych dotąd podwórkach pojawiły się doniczki z kwitnącymi kolorowymi kwiatami. A doniczki powstały z płyt wiórowych, służących również za podesty do zabawy dla dzieci. Ściany jak również chodniki ozdobiły radosne malowidła wymalowane przez najmłodszych mieszkańców kamienic.

 

 

Warsztaty recyklingu „Drugi obieg”

Dzięki warsztatom budowania mebli z recyklingu „Drugi Obieg”, można było nauczyć się jak wykorzystując materiały nadające się do powtórnego przetworzenia zrobić „coś z niczego”. To była inspirująca zabawa dla zapalonych majsterkowiczów, konstruktorów, ekologów i osób, które lubią brać sprawy w swoje ręce i zmieniać świat na lepsze.

 

Czytaj również: Uroczysta Gala Finałowa Superbrands


 

Rzeźba miejska

Artystka Anna Taratiel reprezentująca tzw. 'Happy Barcelona Style' stworzony przez kolektyw Los Martinez wykonała rzeźby miejskie w postaci instalacji stworzonych z materiałów recyklowych. Niepotrzebne, znalezione, porzucone, przeznaczone do wyrzucenia przedmioty zostały powtórnie wykorzystane. Powstały swoiste pejzaże poprzez transformacje ruchu w formy graficzne. Twórczość, charakteryzuje dynamika, energia, abstrakcja i kolor. Anna zachęca ludzi, obiekty, maszyny, do współistnienia i komunikacji. Ze swobodą, wyzwolona od kulturowych znaczeń czy nakazów Anna Taratiel, powierza swoją prace dowolnej interpretacji, współczesnego człowieka.

 

 

Paraarchitektura

Wykopany odpowiednio głęboki dołek w celu zrównania hamaka z poziomem ziemi, dzięki czemu zmieniła się percepcja osoby odpoczywającej we wgłębieniu. To jeden z tych obiektów, których podstawową cechą jest łamanie stereotypów, ukazanie wielu różnych możliwych sytuacji, w których ten sam obiekt prezentuje coraz to nowe właściwości.. A wszystko ku uciesze dzieci zamieszkujących pobliskie osiedle !!

 

Czytaj również: Kampania promocyjna osiedla "Panorama" w Kaliszu


 

Debata urbanistyczno-kulturalna

Do tematu dyskusji organizatorów zainspirowała refleksja na temat ich własnych działań w ramach Festiwalu. Wilda, dzielnica przez niektórych uważana za najniebezpieczniejszą w mieście, zaniedbaną i biedną. Pojawiły się pytania: Czego potrzebują mieszkańcy Wildy? Kto miałby te potrzeby spełnić? Miasto, organizacje pozarządowe, anarchiści? Jak daleko jest od rewitalizacji do gentryfikacji? Dyskusja urbanistyczno-kulturalna skupiła się na pozytywnym nurcie social art mającym na celu nadanie witalności i świetności dzielnicom, w których istnieje więź lokalnych społeczności. Celem takich akcji jest stworzenie klimatu dzielnic, w których ludzie czują się bezpiecznie, nie są sobie obcy i obojętni, lubią ze sobą przebywać. 

 

 

Mapping 3D 

Na boisku Szkoły Podstawowej przy ul. Różanej miał miejsce niesamowity mapping 3D. Technika ta polega na odpowiednim wykorzystaniu naturalnej architektury i wypukłości brył w celu stworzenia nowego punktu odniesienia. Na strukturze wyświetlane były specjalne animacje tworzące niezwykłą opowieść jako zbiór efektownych sztuczek wizualnych. Ten mapping miał bezpośrednie odniesienie do stylistyki sztuki ulicy, pełny kolorów i street artowych motywów.

 

Czytaj również: Kampania promocyjna osiedla "Panorama" w Kaliszu


 

Rozszerzona rzeczywistość

Projekt zakładał stworzenie rzeczywistości rozszerzonej AR do pięciu animowanych murali. Przygotowana specjalnie na ten cel darmowa aplikacja działająca na smartfonach w systemie android i iphone pozwoliła na otworzenie animacji w kadrze wyznaczonym przez daną fasadę. Główną cechą treści animacji była czysta abstrakcja. Autorzy nie nadali im treści czy symboliki, interesowało ich wprawienie w ruch obrazów, jakie zwykli malować na ścianach.

 

 

Ingerencja w przestrzeń

Festiwal Murali Outer Spaces to już drugie tego rodzaju wydarzenie w Poznaniu organizowane z producentem farb zolokrzemowych TYTAN® EO z efektem fotokatalizy. Podobnie jak w ubiegłym roku łączył w sobie rewitalizację przestrzeni miejskiej w kontekście estetycznym i społecznym oraz działalność artystyczną związaną z kulturą Urban Artu. A wszystko to stało się niezapomnianą dla mieszkańców poznańskiej dzielnicy Wilda – akcją społecznościową, która trwale wpisze się w przestrzeń miejską.

 

2012-06-15
Źródło: Selena / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • fotowoltaika Liczba postów: 33 Grupa: Trudne tema... Tak to prawda teraz takie instalacje fotowoltaiczne do popularne rozwiązanie. Jeśli się też nad tym zastanawiacie to wcześniej zobaczcie na stronę https://passi...
  • Jaki samochód dla rodziny? Liczba postów: 409 Grupa: Trudne tema... Zastanawiam się nad zakupem samochodu rodzinnego, co polecacie do 100 tysięcy złotych? kredyt hipoteczny
  • Opony na lato Liczba postów: 244 Grupa: Trudne tema... Jestem za tym, by mieć dwa rodzaje opon. Całoroczne są do wszystkiego, czyli do niczego.
  • Gdzie wesele? Liczba postów: 354 Grupa: Trudne tema... Ja mam okazję na zorganizowanie wesela w Pszczynie tutaj https://hotelstyl70.pl/wesele-w-pszczyni e i jestem praktycznie zdecydowana. Bardzo podoba mi się sama s...
  • Dezynfekcja- dozownik Liczba postów: 8 Grupa: Trudne tema... Zgadzam się jak najbardziej, istotne jest inwestowanie w skuteczne środki dezynfekujące. W przypadku dezynfekcji rąk polecam zainteresować się suszarką dostępną...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17332 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 326

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >