Firma Pozbud nagrodzona w kategorii „ciepłe okno drewniano-aluminiowe VIP Premium”.

Firma Pozbud nagrodzona w kategorii „ciepłe okno drewniano-aluminiowe VIP Premium”.

Tegoroczna edycja programu VIP Najlepsze okna i drzwi wyłoniła firmy, których produkty charakteryzują się najlepszymi parametrami w danych kategoriach. Dwie statuetki VIP w prestiżowych kategoriach zdobyła firma POZBUD T&R S.A. Czytaj dalej

Firmę POZBUD nagrodzono w kategorii „ciepłe okno drewniano-aluminiowe VIP Premium”, za produkt Gemini ThermoClassic o współczynniku przenikalności cieplnej Uw =0,74 W/m2K oraz w kategorii „ciepłe drzwi zewnętrzne drewniane VIP Energia Plus” za drzwi Vario Pur o współczynniku U = 1,28 W/m2K. Wyróżnienia VIP są konsekwencją stałego rozwoju firmy, której początki sięgają 1975 roku, kiedy to powstał mały zakład stolarski. Dziś jest to notowana na giełdzie spółka akcyjna, której kapitał jest wyceniany na 100 mln złotych. Jak się okazuje decyzja o wejściu na giełdę była bardzo korzystna dla sytuacji firmy.

 

 

W 2001 roku postanowiliśmy przekształcić się w spółkę akcyjną. W 2005 roku w branży stolarki drewnianej pojawiły się pierwsze linie zintegrowane do produkcji stolarki otworowej, firmą, która zapoczątkowała takie rozwiązanie była firma WEINIG. Chcieliśmy rozpocząć produkcję na takiej linii ale w tamtym okresie, nie było nas na to stać, dlatego też zaczęliśmy szukać nowych źródeł finansowania. Postanowiliśmy upublicznić naszą spółkę i pozyskać pieniądze z rynku kapitałowego. W 2007 roku powstał prospekt emisyjny, który został zatwierdzony w marcu 2008 roku. Przy pierwszej emisji akcji udało nam się uzyskać 13,5 miliona złotych przychodu. W tym roku przeprowadziliśmy drugą emisję akcji, pozyskaliśmy również dotacje unijne. Pierwotnie mieliśmy w planach budowanie nowego zakładu, ale wygraliśmy przetarg na tereny i hale po Obornickiej Fabryce Mebli, dzięki czemu zaoszczędziliśmy mnóstwo czasu i zakupiliśmy piękny obiekt. Po odremontowaniu hal fabrycznych mogliśmy rozpocząć produkcję – mówi Roman Andrzejak, wiceprezes POZBUD T&R S.A.

Pozdbud S.A. to w pewnym sensie firma rodzinna. Stojący na jej czele bracia Andrzejakowie nie obawiają się, że w wyniku bycia spółką akcyjną stopniowo będą tracić kontrolę nad firmą.

Uważamy, że przy takiej specyfice firmy jak nasza, nie grozi nam to. Obecnie posiadamy 50% udziałów firmy, jesteśmy nie tylko głównymi akcjonariuszami, ale również Zarządem spółki. Spółka ma na dzień dzisiejszy 100 milionów kapitału, więc łatwo sobie przeliczyć, że 50% to jest 50 milionów złotych – wśród naszej konkurencji nie widzimy kogokolwiek, kto dysponowałby takimi pieniędzmi – mówi wiceprezes POZBUD

Firma oferuje swoje produkty na terenie całej Polski, ale i eksportuje na rynki europejskie i rynek amerykański. Polska stolarka otworowa jest na tak wysokim poziomie, że konkurowanie na zagranicznych rynkach nie jest problemem.

Dział eksportu w naszej firmie powstał w czerwcu ubiegłego roku, w chwili, gdy uruchomiliśmy nową linię technologiczną. Mamy teraz dużo większe możliwości produkcyjne, bo wydajność zwiększyła się czterokrotnie
– tłumaczy Roman Andrzejak.

POZBUD T&R S.A. produkuje przede wszystkim okna z drewna, zwłaszcza egzotycznych gatunków Palapi i Matoa o podwyższonym ciężarze właściwym, co oznacza lepsze parametry użytkowe. Niemniej od 2000 roku stolarka drewniana traci udział w rynku. Wtedy udział produktów drewnianych wynosił 50% dziś spadł do 20%.

Jedną z przyczyn jest cena, bo stolarka PCV jest zdecydowanie tańsza, różnica w cenie sięga nawet 30-40%. Jednak trzeba też wziąć pod uwagę, że zaostrzają się wymagania, jeżeli chodzi o normy przenikania ciepła, klienci poszukują coraz lepszych produktów, więc nasza stolarka ma dobre perspektywy. Co więcej konieczna jest konsolidacja. Rynek klientów indywidualnych nigdy nie będzie skonsolidowany, ponieważ jest bardzo mocno rozdrobniony i tutaj nie da się tego uporządkować. Natomiast jeżeli chodzi o inwestycje, to widzimy, że konkurujemy z maksymalnie pięcioma firmami. Inwestorzy wymuszają coraz niższe ceny, a jakość się z roku na rok zwiększa i tu, w tym segmencie widzę możliwości dla naszej branży i optymalne warunki do konkurowania – mówi wiceprezes POZBUD T&R S.A.

 

Program VIP Najlepsze okna i drzwi ma na celu aktywną promocję najlepszych producentów stolarki budowlanej. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach są ci producenci, którzy wyróżniają się na tle branży, wyznaczają standardy i produkują zgodnie  z obowiązującymi normami i oczekiwaniami. Do grona takich firm należy także POZBUD i chce ten fakt wykorzystać marketingowo.

Inicjatywa Program „VIP – Najlepsze Okna i Drzwi” była i jest przykładem promocji najlepszych rozwiązań i działań, które podnoszą jakość produkcji i usług. Wpiera innowacyjność, kulturę biznesu i dbałość o środowisko naturalne oraz co najważniejsze satysfakcję i portfele klientów. Bo to właśnie oni poszukując dobrej, sprawdzonej i markowej stolarki, zwracają uwagę na cechy stolarki, które Program VIP, przy pomocy niezależnych ekspertów weryfikuje.

Z Romanem Andrzejakiem rozmawiał Grzegorz Cendrowski

 

 

Źródło: Times Square PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16548 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 235

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >