Inwestycje.pl: Extrakonto po polsku

Inwestycje.pl: Extrakonto po polsku

Jeden na trzysta tysięcy Polaków osiągnął w ubiegłym roku dochód przekraczający milion złotych – wynika z ankiety Rzeczpospolitej. Wśród milionerów znaleźli się przedsiębiorcy, prezesi banków, szefowie spółek giełdowych i gwiazdy show-biznesu. Milionerów przybywa nam w tempie 8-10 proc. rocznie. Wraz z bogaceniem się polskiego społeczeństwa na rynku rodzimych usług finansowych obserwujemy coraz większe przeobrażenia – wyraźnie klaruje się nowy segment dla najbogatszych - private banking. Czytaj dalej

Właśnie z myślą o tych najbardziej prestiżowych i dochodowych klientach banki przygotowały specjalną ofertę produktów i usług. -Do niedawna powszechnie sądzono, że polski rynek jest za młody na private banking. Klasyczna bankowość prywatna jest bowiem przeznaczona dla osób dysponujących środkami finansowymi powyżej 1 mln dolarów. Takich klientów jest w Polsce ciągle zbyt mało, by usługodawcy private bankingu mieli prawdziwe pole do popisu. Polska bankowość poradziła sobie jednak inaczej: poprzez obniżenie kwoty wejścia do kilkuset tysięcy złotych niejako przystosowała bankowość prywatną do kieszeni Polaków – mówi Justyna Niedzielska, ekspert ds. finansów Inwestycje.pl.

Polskie banki wyznaczają w tym zakresie zróżnicowane limity. Minimalne progi wejścia w usługi pravite banking to ok. 200 000, 00 zł, ale zdarzają się również niższe kwoty. Niektóre banki ustalają progi wejścia na poziomie 500 000, 00 zł czy nawet 1 mln zł. Są to przedziały daleko odbiegające od zachodnich.

Mimo że, polski private banking w dalszym ciągu mocno odstaje od standardów obecnych na dojrzałych rynkach, chętnych na tego typu usługi wciąż przybywa. Banki walczą o zamożnych klientów, kuszą atrakcyjnymi kontami, wyższym standardem obsługi, kreują wizerunek instytucji prestiżowych i ekskluzywnych.

Obecnie na polskim rynku private banking największy udział mają duże banki uniwersalne - np. PKO BP, BRE, Pekao SA, Millennium, ING. -Na podstawie swoich baz klientów "wyłuskały" one klientów ze znacznymi aktywami i utrzymują ich oferując produkty private banking. Poza tym na rynku próbują się przebić mniejsze banki: Alior Bank, Deutsche Bank PBC SA, Raiffeisen Bank Polska SA czy Noble Bank – podsumowuje Dariusz Korczakowski, twórca portalu Privatebanking.pl.

-Mniejsze banki przede wszystkim muszą pozyskać nowych Klientów - stosują więc dosyć agresywny marketing ( reklamy Noble Banku) oraz starają przejmować Doradców z innych banków (za doradcami często przenoszą się ich klienci). Swoją niszę w Polsce znalazły też banki zagraniczne (najwięcej ze Szwajcarii i Luxemburga), które bądź posiadają swoje przedstawicielstwa, bądź otwierają swoje Oddziały albo też działają za pośrednictwem dedykowanych doradców – dodaje Korczakowski.

Luksus w pakiecie

Szeroki wybór produktów i usług, indywidualny doradca, plan finansowy „skrojony na miarę” według indywidualnego uznania – taki w zamierzeniach ma być polski private banking.

-Największym wyróżnikiem bankowości dla zamożnych klientów jest zindywidualizowanie oferty. W ofercie private banking nie ma produktów standardowych - każdy może być dopasowany do potrzeb i profilu Klienta. Równie ważnym elementem oferty jest dedykowany Doradca - który jest w bezpośrednim i bliskim kontakcie z Klientem – mówi Dariusz Korczakowski.
 
Profesjonalne doradztwo ma fundamentalne znaczenie dla bankowości prywatnej. Private banking stawia na długoterminowe relacje Doradcy z Klientem. Regularny kontakt z Doradcą, omawianie wyników inwestycji, najnowszych rynkowych trendów oraz planowanie strategii, mają kluczowe znaczenie dla budowania długofalowych relacji. Kontakt z osobistym doradcą odgrywa znaczącą rolę w private bankingu i decyduje o jego sukcesie.
Polski private banking nie do końca realizuje ten schemat. Z pewnością mniejsza kwota wejścia dla usług private bankingu wpływa na niższą jakość oferowanych przez polskie banki usług. -Wiąże się to z mniejszym zindywidualizowaniem obsługi klienta niż w przypadku klasycznego private bankingu i dlatego część osób może zarzucić polskiej bankowości prywatnej pewną masowość – przyznaje Niedzielska. Wynika to z tego, że Polskie banki w pogoni za rynkiem, oferują private banking zarówno najzamożniejszym klientom, jak i tym mniej zamożnym. W dalszym ciągu również przygotowanie i wiedza doradców jest zbyt powierzchowna i ogranicza się jedynie do znajomości cech oferowanych produktów, a to za mało, aby móc proponować zintegrowane usługi finansowe na najwyższym poziomie. Dlatego przyszłość private bankingu upatruje się w profesjonalnym doradcy, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu będzie postrzegany jako prawdziwy autorytet w kwestiach inwestycyjnych.

Prestiż gwarantowany
 

Jedną z popularniejszych usług pozabankowych w ramach oferty private bankingu jest art banking, czyli profesjonalne doradztwo w kolekcjonowaniu dzieł sztuki. Bankowcy i doradcy są gotowi podpowiadać przy tworzeniu i rozbudowywaniu prywatnych kolekcji. Mogą też wycenić ich wartość, a nawet opracować koncepcję wystawy. Wachlarz produktów i usług mieszczących się w ramach art banking jest bardzo szeroki. Dotyczy m.in.: badania i analizy dzieł sztuki i rynku sztuki, zrządzania dziełami sztuki, pomocy w przeprowadzaniu oraz udziale w transakcjach na rynku sztuki, a także wszelkich rozwiązań strukturalnych. -Pośredniczymy w całym procesie zakupu, zapewniamy doradztwo, a także dostęp do dzieł sztuki w Polsce i za granicą, umożliwiając licytacje nawet na aukcjach w Stanach Zjednoczonych. Poza tym podejmujemy szereg działań umożliwiających klientom poznanie rynku sztuki. W tym celu organizujemy wystawy, warsztaty czy spotkania ze specjalistami – podkreśla Michał Kulka, prezes Noble Bank Concierge.

Sama idea art bankingu wykracza daleko poza ramy tradycyjnej, lukratywnej inwestycji. -Nasze rekomendacje opieramy na rozpoznaniu gustów i oczekiwań klienta. Dopiero wtedy przeglądamy rynek pod kątem wyszukania odpowiadających mu prac. Nie ma jednej strategii planowania i rozwoju kolekcji – to, jakimi pracami chcemy się otaczać to kwestia bardzo indywidualna – mówi Marek Chomka.

-Wśród osób zamożnych, do których ofertę kieruje Noble Bank, jest coraz więcej chętnych na taki sposób lokowania pieniędzy. Obserwujemy, że najczęściej inwestycje w sztukę są ściśle związane z hobby czy upodobaniami klientów, a nie tylko pobudkami inwestycyjnymi. Z usługi art bankingu w Noble Banku korzystają więc najczęściej osoby, które chcą wzbogacić swoje kolekcje, mają już doświadczenie i ulubionych twórców. Ale jest też pewna liczba klientów, którzy dopiero zaczynają inwestować i poszukują alternatywy – mówi Michał Kulka.

Jaka przyszłość czeka private banking?

Eksperci są zgodni, że private banking ma przed sobą duże perspektywy rozwoju, dlatego stopniowo będzie on coraz bardziej umacniał swoją pozycję. - Polskie społeczeństwo w dłuższej perspektywie będzie się bogacić, stąd private banking – chociaż w naszym kraju ciągle raczkujący – ma szansę na rozwój – przyznaje Justyna Niedzielska.

Z pewnością poszerzana i doskonalona będzie oferta private bankingu, szczególnie w zakresie profesjonalnego doradztwa. Już teraz ciężko jest zorientować się w gąszczu możliwości inwestycyjnych, dlatego wysoko wykwalifikowani doradcy będą w cenie.
 
-Polski private banking powinien zdążać w kierunku ugruntowania swojej pozycji i nabrania dojrzałości. Pamiętajmy, że bankowość dla zamożnych Klientów funkcjonuje w Polsce od końca lat 90-tych - na świecie Klienci często obsługiwani są zaś od pokoleń. Od strony produktowej czeka nas dalszy rozwój oferty alternatywnych inwestycji i doradztwa podatkowego i Spadkowego – prognozuje Dariusz Korczakowski.


Anna Niemczycka

 

Źródło: budnet.pl
Autor: E-Financial S.A./ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Wybór samochodu Liczba postów: 533 Grupa: Trudne tema... Ja zdecydowałem się na nowy samochód BMW od dealera Bawaria Motors w Katowicach. Już po pierwszej jeździe próbnej wiedziałem, że nie wyjdę z salonu bez podpisan...
 • dysk SAS Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Posiadacie w swoich firmach dysk SAS? Zastanawiam się, na ile takie urządzenie jest niezbędne?
 • przesuwanie modernizacji Liczba postów: 5 Grupa: Trudne tema... Ja ze swojej strony mogę polecić firmę, która zajmuje się sprzedażą materiałów pomocnych właśnie w spawalnictwie. Firma http://www.nevinox.com.pl/oferta/mater.. .
 • Sposób na zdrowie Liczba postów: 142 Grupa: Trudne tema... sposób na zdrowie? dieta i sport! jeśli nie wypracujemy własnej odporności to żadna szczepionka nawet najlepsza nam jej nie zapewni. Szanujmy swoje ciało i dbaj...
 • Części do samochodu - oryginalne, używane, czy zam... Liczba postów: 392 Grupa: Trudne tema... Tutaj na stronie https://pl.blog.merce.com/sprzedaz-czesc i-samochodowych-w-internecie macie fajnie napisany raport dot. tego, kto najczęściej kupuje części samo...

Ostatnio na forum

 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 367 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
 • blacha trapezowa Liczba postów: 118 Grupa: Robimy dach Mi dużo bardziej podobają się blachodachówki panelowe, warto sprawdzić bo pod względem jakość cena świetnych propozycji nie brakuje m.in u braas.
 • Rozbiórki Liczba postów: 99 Grupa: Stawiamy śc... Przy rozbiórce czy pracach remontowych ważne jest przykładać uwagę do szczegółów takich jak porządek w miejscu pracy. Warto poczytać poradniki traktujące o tym....
 • Bananowiec mrozoodporny (Musa basjoo) Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Co wy z tym klimatem, nie znacie się a gadacie :) Poszperajcie na forum ogrodniczym, w Polsce wiara ma bananowce w ogrodach i to kilkumetrowe! Normalnie zimują,...
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 154 Grupa: Nowości ara... Meble meblami, ale przy dzieciach bardzo trzeba uważać na produkty z jakich korzystamy. Moja córka jest alergiczką i bardzo zależało mi na produktach które spra...
 • Fundamenty - nogi naszego domu Liczba postów: 116 Grupa: Robimy fund... W takim razie jeżeli będziecie na etapie poszukiwań profesjonalnego wsparcia w zakresie wyboru dobrej jakości materiałów wyróżniających się zarówno trwałością i...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16570 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 228

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >