Jak dobrze zainwestować w zimno? – kupujemy lodówkę.

Jak dobrze zainwestować w zimno? – kupujemy lodówkę.

Nowoczesne lodówki nie spełniają już wyłącznie funkcji chłodziarki i zamrażalki. Producenci co jakiś czas starają się zwabić swoich klientów nowinkami technicznymi. Przy zakupie trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.


Wielkość uzależniona od potrzeb.


Decyzja o zakupie lodówki zazwyczaj poprzedzona jest remontem lub przeprowadzką. Jeśli ilość osób nie ulega w tym czasie zmianie, to śmiało możemy zakupić lodówkę o takiej samej pojemności, jak dotychczas. Inaczej, kiedy poprzednia okazała się za mała. Zasadniczo w standardowej rodzinie „2+2” wystarczy chłodziarka o pojemności 120litrów. Przelicznik jest prosty – przeznaczmy 30litrów na każdą osobę. Do tego zamrażarka około 65litrów na rodzinę. Można kupić większą, ale tylko wtedy, kiedy jesteśmy pewni, ze taka przestrzeń będzie wykorzystana. W przeciwnym razie wyższe rachunki za prąd okażą się niepotrzebne.

 

Agregad.

Do wyboru mamy jeden lub dwa agregaty. Zdecydowanie lepsza jest ta druga opcja, gdyż umożliwia nam nie tylko osobne dobranie temperatur, dzięki dwóm termostatom, ale nawet wyłącznie jednego z nich na czas, kiedy go nie używamy. Na przykład, wyjeżdżając na dłużej chłodziarkę zostawiamy pustą, natomiast nie opróżniamy zamrażarki. W takiej sytuacji chłodziarkę możemy wyłączyć. Różnica w koszcie zakupu pomiędzy nimi nie jest wygórowana – za dwukomorową zapłacimy około 10 procent więcej niż za jednokomorową.

Większość obecnych lodówek ma wbudowany wentylator, co równomiernie rozprowadza temperaturę wewnątrz. Jednak, jeśli nie posiada takiego urządzenia, to powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo rozmieścić artykuły w niej oraz jak je przechowywać, aby jak najdłużej zachowały świeżość. Produkty, zapakowane osobno, przełożone do pojemników lub woreczków próżniowych nie powinny się ze sobą stykać. Ze względu na cieplejsze i zimniejsze miejsca w lodówce bez wentylatora umieszczajmy szybko-psujące się produkty niżej, butelki, czy słoiki w drzwiach lodówki, a produkty wymagające jedynie chłodzenia, jak kremy itp. na górnej półce.

 

Na co zwrócić uwagę?

- wielkość – musi być dopasowana do potrzeb domowników,
- układ agregatów – wygodniejsza będzie dla nas zamrażarka usytuowana na dole,
- klasa energetyczna – im wyższa, tym mniej zapłacimy za jej użytkowanie,
- układ komór – możliwość zmiany wysokości półek, ich pojemność,
- cyrkulacja temperatury wewnątrz
- funkcja bezszronowa
- dodatkowe przegrody, a także ich wielkość, aby pomieścić butelki bez potrzeby kładzenia na półkach
- dodatkowe funkcje
- regulacja nóżek lodówki, co pozwoli nam równo ją postawić

 

Droższe, lecz bardziej opłacalne.

Oprócz samego wyglądu najistotniejszym czynnikiem jest klasa energetyczna. Przedział mieści się od A(najwyższa) do G(najniższa), przy czym najtańsza w eksploatacji jest klasa A, a najdroższa G. Różnica pomiędzy klasą A, a B to około 20zł rocznie, a między A, a C to już 50zł.

Przydatne w użytkowaniu będzie z pewnością automatyczne rozmrażanie. Funkcja ta włącza się automatycznie co pewien czas i nie zmienia w tym czasie temperatury wewnątrz. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas, a poza tym nie będziemy musieli opróżniać lodówki. Niektóre lodówki wyposażone są także w funkcje szybkiego schładzania.
Niejedni docenią czujniki wbudowane w lodówkę. Pokażą nam temperaturę panującą wewnątrz a także powiadomią o pozostawionych niedomkniętych drzwiach lodówki.

Dla lubiących zimne napoje producenci lodówek wymyślili budowane urządzania do lodu i zimnej wody. Poza tym niejedne zamrażarki posiadają funkcje szybkiego zamrażania, nawet do 18kg/dobę.

Przed dokonaniem wyboru zastanówmy się jednak, czy wszelkie dodatkowe funkcje będą nam przydatne. Oczywiście wszystko co nie mieści się w standardzie jest dodatkowym kosztem, które może okazać się niepotrzebny.
 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Joanna Perz/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17352 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 176

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >