Jak pomalować płot metalowy?

Jak pomalować płot metalowy?

Płot jest jedną z wizytówek naszego domu i posesji – elementem, który jako pierwszy dostrzegają przechodnie oraz odwiedzający nas goście. Co jeśli na metalowej powierzchni widać rysy lub łuszczącą się farbę? Oznacza to, że pora na malowanie! Zabieg jest prosty, wystarczy, że wybierzemy dobre produkty i prawidłowo przygotujemy metalowe ogrodzenie. Czytaj dalej

 

Kiedy należy pomalować płot?

Chęć zmiany kolorystyki to tylko jeden z argumentów. Innym, jeszcze ważniejszym, jest konieczność przeciwdziałania korozji lub walki z jej oznakami. Metalowy płot użytkowany na zewnątrz jest narażony na długotrwałe oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych, jak deszcz czy wilgoć nagromadzona w powietrzu, promieniowanie UV, zmienne temperatury, skoki ciśnienia. Jeśli nie zadbamy o zabezpieczenie powierzchni lub nie zabezpieczymy jej dobrej jakości wyrobem (np. farbą), metal zacznie niszczeć i korodować. Powłoki farb odizolowują metal od warunków otoczenia, dzięki czemu – dopóki są nienaruszone – nie pozwalają na pojawienie się rdzy.

 

Zasada nr 1: sprawdź stan powłoki

Zanim zaczniemy malować, powinniśmy przeprowadzić inspekcję ogrodzenia. Czy powłoka jest uszkodzona? Czy widzimy charakterystyczne, rdzawe zacieki? Od tego uzależniony będzie zakres prac naprawczych oraz rodzaj produktów do malowania, które sprawdzą się tu najlepiej.

 

Zasada nr 2: przygotuj powierzchnię

Jeżeli płot jest w kiepskim stanie, tzn. powłoka zaczęła się łuszczyć, a poza tym pojawiły się na niej ślady rdzy, konieczne będzie jej usunięcie za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Skorodowane miejsca należy zaś oczyścić np. drucianą, ostrą szczotką. Na koniec matowimy całość papierem drobnoziarnistym. Z kolei jeżeli płot jest w dobrej kondycji, wystarczy samo zmatowienie powierzchni metalu.

Następnie odpylamy ogrodzenie oraz myjemy je i odtłuszczamy.

 

Zasada nr 3: wybierz farbę do metalu

Pamiętajmy, że prace renowacyjne nie pójdą na marne wyłącznie, jeśli użyjemy dobrej jakości produktu do malowania metalu. Dobrej jakości, czyli m.in. tworzącego powłoki odporne na warunki atmosferyczne. Jeśli dodatkowo zależy nam na przeciwdziałaniu korozji, wypróbujmy antykorozyjną farbę do metalu Nobiles Stalochron. Co istotne, to wyrób typu 3 w 1: spełnia rolę gruntu, podkładu, a także produktu nawierzchniowego. Ponadto możemy go nakładać również na miejsca, na których wystąpiła korozja (oczywiście po ich oczyszczeniu).

 

Jak pomalować płot metalowy?

 

Czytaj również: Palisady – ogrodzenia nowoczesne i funkcjonalne

 

Kupując farby do malowania metalu, warto kierować się wspomnianymi właściwościami powłoki oraz łatwością jej „obsługi”. To, że produkt będzie spełniać kilka funkcji jednocześnie to dodatkowy „bonus” – nie musimy inwestować w kolejne wyroby, poza tym możemy skrócić czas malowania.

 

Zasada nr 4: maluj według zaleceń producenta

Metody oraz warunki, w jakich należy przeprowadzać prace, są ściśle uzależnione od tego, jaką farbę wybraliśmy. Poszczególne produkty (nawet w obrębie jednej marki!) mogą znacznie różnić się od siebie pod tym względem. Dlatego też każdorazowo, przed rozpoczęciem malowania, należy zapoznać się z kartą techniczną farby.

 

Oto parę podstawowych, uniwersalnych zasad dotyczących malowania metalowego płotu:

  • Malujemy w ciepły, ale nieupalny dzień. Temperatura powinna wynosić od ok. 10 do ok. 25°C. Starajmy się nie malować w pełnym słońcu.
  • Nie malujemy w wietrzny dzień. Wiatr może przenosić drobinki piasku i inne zabrudzenia.
  • Zwróćmy uwagę na wilgotność powietrza. Nie powinna przekraczać ok. 70%.
  • Przed nakładaniem kolejnych warstw warto zmatowić podłoże. Dzięki temu uzyskamy lepszy efekt.

 

Czytaj również: Rdza na metalowym ogrodzeniu i meblach ogrodowych - jak sobie z nią skutecznie radzić?

 

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jaki powinien być podjazd? Liczba postów: 38 Grupa: Ogród i dzi... Nam podjazd z kostki brukowej zbudowała http://malbud.waw.pl/. Bardzo dobrze zrobiony podjazd. DO dziś jest solidny, zero uszkodzeń, wzór ładny.
  • Inwestycja w ogród Liczba postów: 144 Grupa: Ogród i dzi... W tym roku tez się zająłem ogarnianiem mojego ogrodu i choć mam sporo roślin, które zawsze chciałem to wiecie czego żałuje? Tego, że np. nasion takich jak https...
  • Twój idealny ogród Liczba postów: 61 Grupa: Ogród i dzi... Zdecydowanie polecam - https://www.gardenowo.pl/sadzonki/cebulk i A które rośliny będą najlepszą opcją? To już zależy od waszych wymagań. Każdemu może pasować co...
  • Trwałe wykończenie tarasu Liczba postów: 28 Grupa: Ogród i dzi... Natomiast jeżeli będziecie szukali dobrej jakości materiałów do wykonania hydroizolacji która będzie ochroną pięknego wyglądu tarasu betonowego, dzięki temu że....
  • Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 17 Grupa: Ogród i dzi... Moim zdaniem warto chodzić do bardzo dobrej siłowni https://bodyperfect.com.pl/ .O tej siłowni dowiedziałem się od mojego bardzo dobrego przyjaciela.

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16002 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 163

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >