
Jak poprawić charakterystykę energetyczną domów
Zmiany przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, realizują politykę racjonalizacji zużycia energii w sektorze budowlanym, stwarzając warunki oceny energetycznej budynków
Rozporządzenie z 6 listopada 2008 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, uzupełniło istniejące już w polskim prawie przepisy dotyczące standardu energetycznego budynków na potrzeby ich projektowania, budowy i przebudowy oraz zmiany sposobu użytkowania. Poniżej zostaną przedstawione najistotniejsze zmiany w tym zakresie.
Standardy energetyczne
Po pierwsze wprowadzono przepisy dotyczące obowiązku dostosowania do standardu energetycznego budynków już istniejących o powierzchni użytkowej przekraczającej 1000 mkw. I tak, nadbudowa, rozbudowa, przebudowa i zmiana sposobu użytkowania takich budynków wymaga jednoczesnej poprawy ich charakterystyki energetycznej.
Z obowiązku tego zostały zwolnione niektóre kategorie budynków. M.in. podlegające ochronie na podstawie przepisów ustawy z 23 lipca 2009 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, przeznaczone do użytkowania w czasie nie dłuższym niż dwa lata, oraz mieszkalne przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku.
Instalacja wody ciepłej
Po drugie określono minimalne wymaganie dotyczące projektowania instalacji wody ciepłej użytkowej w budynkach. Załącznik nr 2 do rozporządzenia z 6 listopada 2008 r. określa warunki, jakie musi spełniać izolacja cieplna przewodów cyrkulacyjnych, by straty ciepła na przesyle ciepłej wody użytkowej i we wspomnianych przewodach były utrzymane na racjonalnie niskim poziomie. W oparciu o ustalone wymagania będzie możliwe oszacowanie zapotrzebowania na energię używaną do podgrzania ciepłej wody użytkowej, a w konsekwencji wyznaczenie zintegrowanej charakterystyki energetycznej. Na podstawie natomiast tej charakterystyki sporządzane jest świadectwo energetyczne. Podobne zmiany wprowadzone zostały do przepisów dotyczących wodnej instalacji ogrzewczej, nakazując utrzymywanie na racjonalnie niskim poziomie straty ciepła na przewodach zasilających i powrotnych instalacji wodnej centralnego ogrzewania oraz na przewodach ogrzewania powietrznego, których izolacja cieplna musi spełniać wymagania wskazane w załączniku nr 2 przedmiotowego rozporządzenia.
Źródło: Rzeczpospolita
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- 6000 Ekspertów, 500 Debat – XXXIV Forum Ekonomiczn... Liczba postów: 13 Grupa: Aktualności
- Potrzebny adwokat Liczba postów: 435 Grupa: Trudne tema... Ja nie ufam takim właśnie często polecanym adwokatom, skoro potrzebują reklamy wcale nie są dobrymi fachowcami. Specjalista nie będzie potrezbował takich reklam...
- Szafy na kartoteki Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Chciałabym wyposażyć firmę w solidne szafy na kartoteki. W jakim sklepie polecacie kupić?
- praca i co dalej Liczba postów: 197 Grupa: Trudne tema... B2B klienci często patrzą na adres firmy przy podejmowaniu decyzji. Moja firma miała adres w małym mieście i to nas ograniczało. Dzięki wirtualnemu biuru https:...
- producent opakowań Liczba postów: 23 Grupa: Trudne tema... Jak ktoś szuka jakieś firmy która ma produkcja kontraktowa suplementów oraz pakowanie lub zaszetkowanie suplementów.