Jak rozmieszczać oświetlenie we wnętrzach i dobierać oprawy

Jak rozmieszczać oświetlenie we wnętrzach i dobierać oprawy

Każde z domowych pomieszczeń z uwagi na swój konkretny charakter spełnia inne zadanie odpowiadając tym samym na różne potrzeby. Wybór oświetlenia, choć brzmi dość banalnie, może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Optyczne powiększenie pomieszczenia, stworzenie klimatu sprzyjającego relaksowi czy też spotkaniom towarzyskim a może po prostu zapewnienie odpowiednich warunków do pracy? Dobrze rozplanowane światło będzie tutaj kluczowym elementem! Wystarczy odrobina wiedzy i wdrożenie kilku podstawowych zasad przygotowanych przez stylistów, by zmyślnie rozjaśnić ulubione cztery kąty. Czytaj dalej

 

Salon: blask na salonach

Salon, jako wyjątkowe miejsce, w którym zażywamy relaksu i przyjmujemy gości, zasługuje na specjalną uwagę. Oświetlenie pokojowe powinno tu harmonijnie współgrać, tworząc przytulny klimat. Połączenie różnych lamp i odpowiednie oświetlenie stref funkcjonalnych sprawi, że pokój dzienny będzie nie tylko przyjemny dla oka, ale też pozwoli domownikom i gościom czuć się swobodnie. Zacznijmy od oświetlenia głównego – sufitowego.


jak rozmieszczać oświetlenie i dobierać oprawy we wnętrzach 9design/Aromas

Tradycyjnie wieszany w centralnym punkcie części wypoczynkowej żyrandol nie jest tylko lampą, ale również i elementem dekoracyjnym. Nowości od marki Fabbian lub rzemieślnicze propozycje od czeskich producentów, takich jak Bomma czy Brokis, wyglądają niczym świetliste dzieła sztuki. Wielkość pomieszczenia ma znaczenie, czyli im większy salon, tym bardziej okazały model należy brać pod uwagę.

 

jak rozmieszczać oświetlenie i dobierać oprawy we wnętrzach

jak rozmieszczać oświetlenie i dobierać oprawy we wnętrzach

jak rozmieszczać oświetlenie i dobierać oprawy we wnętrzach

9design/Ambiente

Czytaj również: Dlaczego odpowiednie oświetlenie pomieszczeń jest tak ważne?

 

Duże, rozłożyste klosze w niewielkim pomieszczeniu optycznie je przytłoczą i pomniejszą. Architekci często proponują zastosowanie plafonów umieszczonych blisko przy suficie lub opraw wpuszczanych - taki typ lamp o neutralnym charakterze równomiernie oświetli wnętrze bez efektu „dworcowej poczekalni”. Polecamy również uzupełnienie światła górnego lampami rozmieszczonymi na innych poziomach oraz bardziej dyskretną wersję światła w postaci kinkietów, lamp stołowych lub też wysokiej lampy stojąca. Z kolei jeśli dysponujemy kącikiem do czytania, zadbajmy w tym miejscu o odpowiednie warunki do lektury za sprawą modeli podłogowych o bardziej skoncentrowanym słupie światła. Stosując w jednym pomieszczeniu różne rodzaje oświetlenia, możesz łatwo dostosowywać je do aktualnych potrzeb, pory dnia oraz nastroju.

 

jak rozmieszczać oświetlenie i dobierać oprawy we wnętrzach

Jak rozmieszczać oświetlenie we wnętrzach i dobierać oprawy

9design/Seletti

Kuchnia: jasne serce domu!

Kuchnia od zawsze była centrum domowego życia - nie tylko przyrządzamy i spożywamy tu posiłki, ale nierzadko też pracujemy, czytamy, spędzamy czas z rodziną i przyjmujemy gości. Przy projektowaniu funkcjonalnej kuchni oświetlenie stanowi jeden z najistotniejszych punktów - dopasowane do potrzeb domowników oraz jej funkcji pozwoli na bezpieczne wykonywanie codziennych czynności.


jak rozmieszczać oświetlenie i dobierać oprawy we wnętrzach

 

Górne oświetlenie to za mało. W tym pomieszczeniu szczególnej troski wymagają kuchenne blaty, bowiem jak każda inna przestrzeń do pracy, również wymagają one odpowiedniego oświetlenia. Skuteczne okażą się reflektory i kinkiety o ruchomych głowicach pozwalających na skierowanie światła w odpowiednim kierunku. Pod wiszącymi szafkami nad blatem można dodatkowo umieścić listwy LED, natomiast nad kuchennym stołem może królować ozdobny kinkiet lub nisko umieszczone, dwie lub trzy niewielkie lampki wiszące np. z asortymentu marki Kaspa dostępnego w 9design.

 

jak rozmieszczać oświetlenie i dobierać oprawy we wnętrzach

jak rozmieszczać oświetlenie i dobierać oprawy we wnętrzach 9design/Kaspa

Łazienka: w niecodziennym świetle

Oświetlenie górne i kinkiety nad lustrem – to w łazience podstawa, jednak może warto podejść do tematu inaczej? Miękkie światło lampy stojącej z pewnością podbije relaksujący nastrój towarzyszący przyjemnej kąpieli. Zazwyczaj niewielki metraż nie daje zbyt wielu możliwości na dekoratorskie popisy, jednak czasem wystarczy postawić na ciekawy klosz, zaskakujący kolor lub niestandardowe połączenia form, nie tracąc przy tym nic z funkcjonalnego charakteru przestrzeni. Szczególnej troski wymaga strefa umywalkowa a dokładniej lustro wiszące nad armaturą, gdzie odbywa się poranna toaleta czy makijażowi rytuał. Do wyboru jest wiele opcji - kinkiety lub lampy sufitowe wieszane przy tafli szkła, podłużna lampa montowana nad lustrem lub oświetlenie wbudowane w ramę zwierciadła.


jak rozmieszczać oświetlenie i dobierać oprawy we wnętrzach

Sypialnia – światło na dobranoc

Światło w sypialni ma przede wszystkim przygotowywać do snu – nie może być zbyt intensywne, by wyciszyć zmysły i zapewnić intymną, kojącą atmosferę. Zapomnij o reflektorach i rozbudowanych żyrandolach! Gwiazdą sypialnianego wnętrza można uczynić designerską lampę wiszącą o delikatnej formie. Modele o lekkich materiałowych abażurach, np. lnianych czy bawełnianych, albo te wykonane z mlecznego szkła umieszczona tuż nad dolną częścią łóżka będą łagodnie zmiękczać i rozpraszać światło nie męcząc oczu. Można zastanowić się tutaj nad rezygnacją ze światła sufitowego na rzecz niższych poziomów pomieszczenia - lamp stołowych na szafkach nocnych lub symetrycznie rozmieszczonych kinkietów (z możliwością ich niezależnego włączania i wyłączania) emitujących delikatne, rozproszone światło w całej sypialni. Dobór odpowiednich żarówek i modeli pozwalających na regulację natężenia światła zdziała prawdziwe cuda! Dzięki temu łatwiej zbudować nastrój, skorygować proporcje we wnętrzu a także podkreślać faktury i kolorystykę.

 

Czytaj również: Lampy GLOBO – pomysłowe i nowoczesne wzornictwo z Austrii


jak rozmieszczać oświetlenie i dobierać oprawy we wnętrzach
Źródło: OKK PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • projektant wnetrz warto? Liczba postów: 389 Grupa: Porady i op... Nie wszyscy mają na to czas i chęci a mieszkać ładnie lubią. Poza tym dobry architekt nie zaprojektuje wnętrza z katalogu, tylko takie według preferencji właści...
  • Jaki kupić materac do łóżka w sypialni ?? Liczba postów: 780 Grupa: Porady i op... A możecie coś polecić do 1000 zł?
  • Sauna Liczba postów: 115 Grupa: Ciekawe pom... Dokładnie - taka sauna to prawdziwy raj dla wszystkich domowników, bo i mężczyźni szaleją za sauną. Mój zreszta zbudowaną nasza ogrodową sam, z pomoca szwagra.....
  • Co wybrać: żaluzje czy rolety? Liczba postów: 65 Grupa: Wnętrza O to szczecinska firma. Szczerze mówiąć, nigdy o niej nie słyszałem. Ja akurat zamawiałaem z dosyć znanego sklepu Lestore. Na oknie wisi w moim salonie roleta....
  • Pranie kanapy? Liczba postów: 8 Grupa: Porady i op... Ja też miałem praną sofę. Wygląda teraz o wiele lepiej.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16716 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 326

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >