Jak urządzić małą, ciemną kuchnię, bez okna?

Jak urządzić małą, ciemną kuchnię, bez okna?

Niewielka kuchnia i w dodatku bez okna może się wydawać, trudna w aranżacji. W praktyce jednak jest wiele sposobów również na taką przestrzeń. Nasuwa się zatem pytanie jak urządzić taką kuchnię, aby była funkcjonalna i przytulna. Czytaj dalej

 

Ciemna kuchnia nie zawsze jest naszym wyborem. Jednak to my mamy wpływ na to, jak ją  ostatecznie zaaranżujemy. Pozbawiona okien przestrzeń kuchenna to najczęściej rozwiązanie stosowane w kamienicach czy starszym budownictwie. Jednak i obecnie można się z nim spotkać także w nowych blokach. Kuchnia bez okna to pomieszczenie, w którym drzemie olbrzymi potencjał! Wystarczy tylko ją dobrze zaprojektować! 

 

Jak urządzić małą, ciemną kuchnię, bez okna?

 

Postaw na jasne kolory

Unikaj ciemnych kolorów. Meble: białe, beżowe, kremowe, jasne barwy ścian i elementy drewniane  sprawią, ze niewielka kuchnia optycznie się powiększy. Dzięki takim rozwiązaniom, nawet mała, ślepa kuchnia w bloku nabierze blasku i niebanalnego charakteru. Oczywiście pomieszczenie takie powinno mieć standardowe wyposażenie np. w płytę grzewczą, szafki, blat kuchenny czy też okap kuchenny. Kluczowym jest aneks kuchenny, miejsce, w którym będziemy przyrządzać posiłku. Musi być funkcjonalne i przestrzenne. Do tego dobre oświetlenie i jasne szafki, wszystko to optycznie powiększy przestrzeń.

 

Prawidłowa wentylacja- klucz do sukcesu

Jednym z największych problemów, z którym borykają się posiadacze ślepej kuchni jest brak właściwej wentylacji. Powstająca podczas gotowania, czy też chociażby mycia naczyń para wodna szkodzi pomieszczeniu, meblom i domownikom. Wilgoć sprzyja bowiem rozwojowi szkodliwych grzybów i bakterii. W „ślepej” kuchni właściwa wentylacja odgrywa kluczową rolę. Pomieszczenie to wymaga kanału wentylacyjnego zakończonego kratką wentylacyjną. Nie należy także zapomnieć o mechanicznym wspomaganiu… i tu z pomocą przyjdzie okap kuchenny.  Standardowo może on występować w roli pochłaniacza lub wyciągu podłączonego do kanału wentylacyjnego (wymiana powietrza). Pamiętajmy, ze często kuchnie bez okna są niewielkie, dlatego warto dostosować okap tak, aby nie przytłaczał wnętrza.  Mnogość dostępnych modeli: np. okapy podszafkowe, czy kominowe pozwala na dobór odpowiedniego produktu do swoich potrzeb. Występują one w różnych worach, kolorach czy wersjach wyposażenia.

 

Jak urządzić małą, ciemną kuchnię, bez okna?

 

Czytaj również: Jak urządzić kuchnię? – Najważniejsze wskazówki

 

W kuchni bez okna nie ma źródła napływu świeżego powietrza do pomieszczenia oraz pozbawieni jesteśmy możliwości intensywnego wywietrzenia. „Okap o dobrej mocy i wentylacja są swego rodzaju pomocnikami w takich kuchni bez okna. Pomagają one bowiem rozwiązać problem z wilgocią czy niechcianymi zapachami. Szeroki wachlarz produktów dostępnych na rynku daje nam pewność dopasowania produktów do naszych potrzeb. Często stosowanym rozwiązaniem, jest także wymiana kuchenki gazowej na elektryczną, indukcyjną czy ceramiczną. - podkreśla Michał Kołakowski- przedstawiciel handlowy AKPO.

 

Jak urządzić małą, ciemną kuchnię, bez okna?

 

Czytaj również: Metamorfoza kuchni - to jest do zrobienia w weekend!

 

Nie taka straszna jest kuchnia bez okna. Wystarczy ją dobrze rozplanować, aby cieszyć się funkcjonalnym i ciekawym aranżacyjnie pomieszczeniem. W końcu jedynym ograniczeniem  jest nasza wyobraźnia.

Źródło: N.42 / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17643 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 208

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >