Jak wybrać domek narzędziowy

Jak wybrać domek narzędziowy

Na terenie wielu ogródków działkowych można znaleźć domki narzędziowe. Służą one w większości przypadków do przechowywania narzędzi ogrodowych takich jak: szpadle, grabie, sekatory, motyki czy konewki. W większych domkach przechowywane są także kosiarki, podkaszarki oraz inne duże sprzęty. Domki są bardzo praktyczne - ich obecność w ogródkach działkowych oraz przydomowych ogrodach nie jest więc przypadkowa. Warto także wiedzieć, czym kierować się przy ich zakupie. Czytaj dalej

 

Bez pozwolenia na budowę

 

Ważną zaletą stawiania domków narzędziowych jest możliwość postawienia ich bez posiadania pozwolenia na budowę. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie wolno stojących, parterowych zabudowań o charakterze gospodarczym, których powierzchnia nie przekracza 35 m² (25 m² w mieście). Zgodnie z prawem budowlanym, w przypadku większych domków pozwolenie takie będzie konieczne.


Wielkość na początek


Kupując domek narzędziowy, należy wiedzieć, jakiej powierzchni potrzebujemy. Kwestia ta jest bardzo istotna, gdyż przed zakupem domku, warto jest zrobić wylewkę betonową, na której będzie on ustawiony. Dzięki wylewce budynek jest stabilniejszy i lepiej przymocowany do podłoża, a także jego podłoga jest zabezpieczona przed wilgocią i gryzoniami szukającymi schronienia podczas chłodnych dni i nocy. Gdy wylewka jest gotowa, można udać się do marketu budowlano-ogrodniczego bądź do firmy stolarskiej specjalizującej się w produkcji architektury ogrodowej. 

 

Jaki koszt?

 

Koszt zakupu domku narzędziowego jest zależny przede wszystkim od jego wielkości. Najmniejsze domki narzędziowe kosztują średnio kilkaset złotych, podczas gdy domki o wielkości 25-35 m2 to już wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Szeroki wybór domków na narzędzia ogrodowe w różnych rozmiarach można znaleźć w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych.

 

 

Czytaj również: Jak wybrać odpowiednią kosiarkę?



Rodzaje drewna

 

Na ceny zabudowań ma wpływ również rodzaj drewna, z którego zostały one wykonane. Najtańszy będzie domek narzędziowy wykonany z nieimpregnowanego drewna sosnowego. Jego wadą jest jednak konieczność wydania gotówki na preparaty ochronne do drewna, którymi należy pokryć zabudowanie w celu ochrony go przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi. Jeśli bowiem pozostawi się domek bez ochronnej warstwy impregnatu, nie posłuży on dłużej niż przez dwa, trzy lata. Trwalsze są domki wykonane z impregnowanego drewna ze świerku syberyjskiego. Drewno to charakteryzuje się elegancją i solidnością, jednak wadą jest jego wysoka cena w porównaniu do drewna z naszej rodzimej sosny.



Łączenie elementów

 

Czynnikiem, który również ma duży wpływ na trwałość domku narzędziowego, jest sposób łączenia poszczególnych desek będących elementami zabudowy. Najsolidniejsze jest łączenie metodą pióra i wpustu, które zapewnia solidność ścianek i dachu budynku. Ważny jest też wybór pokrycia dachowego domku. Małe domki na narzędzia ogrodowe zwykle mają zadaszenie wykonane z desek pokrytych papą. W przypadku większych domków można zainwestować w lepsze porycia z dachówek lub gontu, jednak jest to spory wydatek.


Pęknięcia i wypaczenia

 

Wszystkie drewniane konstrukcje ogrodowe są narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Na drewnie często pojawiają się więc pęknięcia i wypaczenia, które niszczą elegancji wygląd domków narzędziowych oraz skracają ich żywotność. Przed pęknięciami i wypaczeniami desek można się jednak uchronić wybierając jedynie zabudowania, które wykonane są z solidnego, suszonego komorowo drewna. Podnosi to oczywiście koszt zakupu domku, jednakże tańsze domki z niedokładnie wysuszonego drewna szybko niszczeją i wymagają wymiany.

 

Czytaj również: Jakiego grilla wybrać?



Okna i drzwi

 

Małe domki narzędziowe często pozbawione są okien. Okna pojawiają się jedynie w większych budynkach, które wymagają dodatkowego doświetlenia. Niewielkie zabudowania mają wystarczającą ilość światła pochodzącego z jedno lub dwuskrzydłowych drzwi. Okna są niezbędne także w narzędziowacach, które pełnią nie tylko funkcję składziku, ale również służą do przebierania się czy ukrycia się przed niespodziewanym, przelotnym deszczem.



Nie warto oszczędzać

 

Przy zakupie domków narzędziowych nie warto oszczędzać. Zawsze lepszym wyborem będą droższe, ale solidniejsze zabudowania, które posłużą przez wiele lat. Tanie domki, nawet jeśli ładnie wyglądają, nie spełnią odpowiednio swoich zadań i będą wymagać szybkiej wymiany. Kupując domki narzędziowe, warto jest także przemyśleć opcję zakupu zabudowania wykonanego na specjalne zamówienia według naszego projektu.

 

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia.


Źródło: ogrodolandia / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 95 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 173

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >