Jak wykonać ogrodowe dekoracje z gotowych prefabrykatów betonowych

Jak wykonać ogrodowe dekoracje z gotowych prefabrykatów betonowych

Palisady ogrodowe, murki czy obrzeża betonowe zazwyczaj kojarzą się tylko z ich podstawową funkcją. Tymczasem mogą mieć także więcej różnorodnych zastosowań, które pozwalają na wykreowanie efektownej i dizajnerskiej przestrzeni w ogrodzie oraz wokół posesji. Czytaj dalej

 

Na prefabrykaty betonowe, które są elementami wykończeniowymi w ogrodzie, należy spojrzeć nieco szerzej, gdyż ich podstawowe przeznaczenie nie jest często tym jedynym. Wiele z nich, oprócz funkcji ozdobnej, nadaje się również do budowy kwietników, zabezpieczenia przed osuwaniem się ziemi, jako murek oporowy czy miejsce, w którym można umieścić punkty świetlne do subtelnej iluminacji ogrodu nocą. 


Jak wykonać ogrodowe dekoracje z gotowych prefabrykatów betonowych

Palisada Hestra

Donica nie jedno ma imię

Zamiast kupować specjalne pojemniki, wazy na rośliny lub kwiaty do ogrodu, warto do tego celu wykorzystać właśnie prefabrykaty betonowe, takie jak palisady czy murki. Recepta na stworzenie nietuzinkowego klombu jest prosta. Najpierw należy rozplanować przyszłą donicę na powierzchni, a następnie zastanowić się nad doborem elementów stylistycznie pasujących do całości założenia. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie palisad betonowych, takich jak Polbruk Hestra czy Zen.


Jak wykonać ogrodowe dekoracje z gotowych prefabrykatów betonowych

Palisada Zen

Obydwie świetnie sprawdzają się w tym zastosowaniu, zarówno w ogrodach w stylu nowoczesnym, jak i bardziej klasycznym, ze względu na neutralną kolorystykę oraz geometryczny kształt. Palisadę Hestra można wykorzystać do budowy donic o tej samej wysokości boków, gdyż występuje ona w jednym standardowym rozmiarze 100x11x20 cm. Zen stwarza pod tym względem większe możliwości aranżacyjne, ponieważ jest dostępna w kilku wielkościach: 30, 40, 60, 80, a nawet 100 lub 120 cm. Dzięki temu boki donicy mogą mieć różne wysokości, co może być przydatne w przypadku różnic w wysokości terenu lub chęci nadania jej niestandardowego wyglądu. Palisady Hestra i Zen występują w kilku kolorach. Obie są dostępne w dwóch odcieniach szarości, a Zen dodatkowo w brązie. Dzięki temu można z nich zbudować nie tylko jednolite kolorystycznie kwietniki, ale również takie, w których kolory będą układane naprzemiennie, obok siebie. Rozwiązanie to gwarantuje ciekawy efekt wizualny.


Jak wykonać ogrodowe dekoracje z gotowych prefabrykatów betonowych

Murek Albero - donica

Czytaj również: Aranżacja ogrodu - pomysły, inspiracje, porady


Kwietne klomby możemy stworzyć również przy użyciu murków ozdobnych, takich jak Polbruk Albero. Wystarczy z nich zbudować geometryczną figurę, pustą przestrzeń pomiędzy bokami wypełnić ziemią, a następnie zasadzić w niej roślinność. Ze względu na swój współczesny design, ale również historyzujący charakter, Albero to doskonały element aranżacji przydomowych  zieleńców w stylu nowoczesnym, rustykalnym czy śródziemnomorskim. Do pierwszych dwóch najlepiej pasuje Albero w kolorze alpen. Szarość w tym przypadku doskonale kontrastuje z zielenią ogrodu. Jest to bardzo pożądany efekt w aranżacjach utrzymanych w tej konwencji. Z kolei kolor brenta idealnie sprawdza się w projektach, gdzie dominują ciepłe barwy nawiązujące do śródziemnomorskich klimatów.

 

Jak wykonać ogrodowe dekoracje z gotowych prefabrykatów betonowych

Palisada Zen

Murek oporowy, efektowne podświetlenia, ławka, a nawet fontanna

Prefabrykaty betonowe, takie jak murki, palisady czy obrzeża, mają jeszcze wiele innych zastosowań. Można je wykorzystać jako elementy zapobiegające osypywaniu się ziemi na ogrodowe alejki czy ścieżki. Jest to szczególnie przydatne zastosowanie w przypadku ogrodów położonych na nierównomiernie ukształtowanym terenie. Konstrukcje z takich elementów nie tylko wprowadzają porządek, ale również stanowią ciekawy komponent aranżacji przestrzeni.  


Jak wykonać ogrodowe dekoracje z gotowych prefabrykatów betonowych

Murek Albero - fontanna

Na szczególną uwagę zasługuje tegoroczna nowość czyli obrzeże Polbruk Treo. Jest ono dedykowane do nowoczesnych aranżacji i wyróżnia się prostą, minimalistyczną formą oraz dekorem w postaci pionowych fug nadających mu lekkości i dynamizmu. Posiada wymiary 30x8x50 cm i jest dostępne w kolorach: grafitowym, stalowym i brązowym. Można je wykorzystać do oddzielenia terenów spacerowych od zieleńców, ale także w charakterze konstrukcji zapobiegającej osuwaniu się ziemi oraz do budowy klombów i kwietników. 


Jak wykonać ogrodowe dekoracje z gotowych prefabrykatów betonowych

Palisada Zen

Niektóre elementy „małej architektury” ogrodowej mogą być również wykorzystane jako  swego rodzaju oświetlenie. Dobrym przykładem jest obrzeże Polbruk Flesz. Posiada ono kształt odwróconej litery „L”. Pod jej daszkiem można ukryć taśmę LED, która rozświetli ścieżki w ogrodzie nocą. Rozwiązanie to gwarantuje nie tylko wspaniały efekt, ale również poprawę bezpieczeństwa poruszania się po ogrodzie. 


Jak wykonać ogrodowe dekoracje z gotowych prefabrykatów betonowych

Obrzeże Flesz

Ciekawym pomysłem na uatrakcyjnienie ogrodowej aranżacji jest wykonanie z murka Albero ławki lub obudowy fontanny. Aby stworzyć nogę przyszłej ławki, należy złożyć po dwa moduły Albero, płaską stroną do siebie. Później rozstawić je w odpowiedniej odległości, zamontować do podłoża i zamocować pomiędzy nimi drewniane deski. Będą one stanowiły siedzisko ławki. Innym pomysłem na wykorzystanie designerskiego wyglądu murka jest wykonanie z niego obudowy ogrodowej fontanny. W przestrzeni pomiędzy ścianami wykonanymi z Albero wystarczy umieścić zbiornik, a w nim umiejscowić pompę wodną podłączoną do źródła zasilania, która będzie tłoczyła wodę ku górze.


Jak wykonać ogrodowe dekoracje z gotowych prefabrykatów betonowych

Murek Albero barek

Czytaj również: Jak przeprowadzić ogrodową metamorfozę i stworzyć praktyczną i atrakcyjną wizualnie przestrzeń?

 

Inspirujących i niesztampowych rozwiązań z wykorzystaniem murków, palisad oraz obrzeży betonowych jest znacznie więcej, dlatego warto czasem poeksperymentować, żeby nadać ogrodowi wyjątkowy i oryginalny wygląd.

Jak wykonać ogrodowe dekoracje z gotowych prefabrykatów betonowych
Murek Albero - palenisko
Źródło: Tok Tok / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 369 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 170 Grupa: Firmy budow... Ja w zeszłym roku miałem do wyburzenia stary budynek na kupionej działce i musiałem zawołać do tego firmę, która kompleksowo zajęłaby się taką rozbiórką. Zgłosi...
  • Fundamenty - nogi naszego domu Liczba postów: 122 Grupa: Robimy fund... W takim razie jeżeli będziecie na etapie poszukiwań profesjonalnego wsparcia w zakresie wyboru dobrej jakości materiałów wyróżniających się zarówno trwałością i...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 118 Grupa: Robimy dach Mi dużo bardziej podobają się blachodachówki panelowe, warto sprawdzić bo pod względem jakość cena świetnych propozycji nie brakuje m.in u braas.
  • Rozbiórki Liczba postów: 99 Grupa: Stawiamy śc... Przy rozbiórce czy pracach remontowych ważne jest przykładać uwagę do szczegółów takich jak porządek w miejscu pracy. Warto poczytać poradniki traktujące o tym....
  • Bananowiec mrozoodporny (Musa basjoo) Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Co wy z tym klimatem, nie znacie się a gadacie :) Poszperajcie na forum ogrodniczym, w Polsce wiara ma bananowce w ogrodach i to kilkumetrowe! Normalnie zimują,...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16636 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 283

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >