Kosiarka do trawy - jak wybrać odpowiedni model?

Kosiarka do trawy - jak wybrać odpowiedni model?

Co prawda sezon ogrodniczy dopiero przed nami, ale warto zaplanować już jego przebieg. Styczeń i luty to okres wyprzedaży, warto więc rozejrzeć się za narzędziami na najbliższe sezony. Jednym z takich sprzętów jest kosiarka do trawy. Jeśli takie zadanie czeka Ciebie teraz, to zapraszamy do lektury poradnika, który pomoże w wyborze najlepszej kosiarki dla Twojego ogródka. Czytaj dalej

 

Kosiarka do trawy - jak wybrać odpowiedni model?

Kup kosiarkę do trawy w dobrej cenie na narzędzia.pl

Gdzie, jak często i za ile - czyli jak wybierać kosiarkę?

Wybór kosiarki powinniśmy uzależnić od następujących kwestii:

  • areału ogródka - wielkość trawnika ma duże znaczenie, inne modele przeznaczone są do koszenia małego, a inne dużego ogrodu,
  • rodzaju zasilania: do wyboru mamy kosiarki spalinowe, elektryczne oraz akumulatorowe, właściciele niewielkich obszarów mogą także wybrać modele mechaniczne,
  • budżetu - ilość środków, jakie możemy przeznaczyć na zakup może ograniczać nasz wybór,
  • dodatków: dodatkowy napęd, samojezdność, a może kosz lub opcja mulczowania trawy? Wbrew pozorom jest to istotna kwestia, jeśli kosiarka ma spełnić nasze oczekiwania.

Przejdźmy teraz do omówienia poszczególnych parametrów.

 

Areał trawnika a wybór kosiarki

Producenci kosiarek dzielą rozmiar trawnika według następujących kryteriów:

  • mały trawnik - jest to powierzchnia mniejsza od powierzchni zbliżonej do kortu tenisowego, a więc około dwóch-trzech arów. Do małych ogródków dobrze nadają się kosiarki ręczne oraz elektryczne,
  • średni trawnik - jego powierzchnia to od 2 do 5 arów. Dla takich powierzchni sprawdzają się kosiarki elektryczne oraz mniejsze kosiarki spalinowe, taka wielkość dobrze się także sprawdzi dla robotów koszących lub modeli akumulatorowych,
  • duży trawnik - jest to obszar powyżej 5 arów. Dla wygody koszenia warto wybrać kosiarki samojezdne albo spalinowe z napędem. 

 

Kosiarki elektryczne, spalinowe i akumulatorowe - wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Kosiarki elektryczne należą do najtańszych modeli na rynku. Są idealne do małych, przydomowych ogródków. Dużym minusem korzystania z nich jest konieczność podłączenia do sieci. Wiele osób nie lubi, gdy ciągnie się za nimi kabel - boją się ryzyka przecięcia go przez przypadek albo utrudnia im on pracę. Z drugiej strony kosiarki elektryczne są cichsze, niż ich spalinowe odpowiedniki. Z tego powodu świetnie się sprawdzą, jeśli nasz ogródek jest niewielki i otoczony innymi domami.

 

Kosiarki spalinowe to kolejna kategoria narzędzi do cięcia trawy. Zwykle są mocniejsze i mają szerszą powierzchnię tnącą, stąd dedykowane są raczej do średnich i dużych trawników. Niewątpliwą wadą tych modeli jest produkowany przez nie hałas oraz spaliny. Z drugiej strony kosiarki spalinowe pozwalają na większą mobilność, nie jesteśmy uzależnieni od źródła zasilania. 

 

 Kosiarka do trawy - jak wybrać odpowiedni model?

 

Czytaj również: Jak tworzyć wirtualne granice dla profesjonalnych robotów koszących

 

Akumulatorowe kosiarki do trawy to nowość z ostatnich lat. Technologia litowo-jonowa pozwala na osiągnięcie mocy podobnej, jak w przypadku modeli elektrycznych. Minusem jest krótki czas pracy - na jednym naładowaniu akumulatora możemy pracować około godziny.Czas pracy możemy jednak wydłużyć, mając dodatkowe akumulatory. Rozładowaną baterię wymieniamy na pełną i przystępujemy do pracy. W tym czasie ładuje nam się poprzednia bateria.Stąd akumulatorówki najlepiej się sprawdzą w przypadku mniejszych ogródków lub miejsc, gdzie nie możemy sobie pozwolić na zasilanie elektryczne. Warto wspomnieć jeszcze o dość wysokiej cenie - cenowo modele akumulatorowe są na podobnym poziomie, co kosiarki spalinowe.

 

Do kosiarek akumulatorowych możemy też zaliczyć roboty koszące, które zyskują coraz większą popularność. Świetnie sprawdzą się przy koszeniu trawników w obrębie instytucji publicznych, na terenach firm czy też na miejskich trawnikach przydomowych.

 

Ciągniki koszące - ich zakup warto rozważyć w przypadku dużego areału. Zdecydowanie skrócą i uprzyjemnią nam pracę. Tu jednak najtańsze modele to wydatek co najmniej półtora tysiąca złotych. W tej cenie możemy zakupić mocną kosiarkę spalinową z napędem, który także ułatwi nam koszenie.

 

Ostatnia kategoria to kosiarki ręczne. To proste sprzęty, w których ostrza są wprawiane w ruch rotacyjny siłą naszych mięśni. To idealne rozwiązanie dla wielbicieli rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Koszt takiej kosiarki jest niewielki. Dobrze sprawdzi się w małym ogródku na dobrze utrzymanym trawniku.

 

Czytaj również: Beczka na deszczówkę – o korzyściach i prawidłowym doborze elementów

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15887 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 183

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >