Beczka na deszczówkę –  o korzyściach i prawidłowym doborze elementów

Beczka na deszczówkę – o korzyściach i prawidłowym doborze elementów

W dzisiejszych czasach dużo się mówi o dbaniu o środowisko, wzrasta bowiem świadomość ekologiczna, przez co wielu ludzi stara się przynajmniej częściowo przejść na odnawialne źródła zasobów, na tyle ile jest to możliwe. Beczka na wodę/deszczówkę to świetny sposób na promowanie tego typu działań. W niedługim czasie stanie się ona standardem w wyposażeniu przydomowego ogrodu. Czytaj dalej

Korzyści

Plusów ze stosowania zbiorników na deszczówkę jest wiele, co motywuje coraz to większą rzeszę ogrodników do ich zakupu. A o to najważniejsze z nich:

1. Znacznie ograniczają rachunki za wodę

2. Zebrana deszczówka idealnie nadaje się do podlewania roślin w naszym ogrodzie

3. Pozwalają zadbać o środowisko poprzez zmniejszenie zużycia wody

4. Ozdobna beczka na deszczówkę może stanowić ciekawy element wystroju ogrodu

5. Kierując opady do beczki, minimalizujemy powstawanie błota na posesji

6. Cena beczki na deszczówkę nie musi być kosztowna, najtańsze egzemplarze można nabyć już od kilkudziesięciu złotych.


Beczka na deszczówkę –  o korzyściach i prawidłowym doborze elementów

Czytaj również: Ogrodowe domki i skrzynie na narzędzia - wszytko co niezbędne do prac w ogrodzie w jednym miejscu


Koszt jest zależny głównie od rozmiaru beczki i użytych materiałów. Decydując się natomiast na produkt z górnej półki, powinno się liczyć z kosztem około 100-200 złotych w przypadku modelu o pojemności 200l. Taka beczka na pewno będzie trwała i posłuży nam na długo.


 Wieko i zaworek – dlaczego są niezbędne?

Przeglądając dostępne na rynku produkty, szybko można zwrócić uwagę na to, że większość oferowanych beczek na wodę posiada odpowiednio dopasowane wieko. Jest to niezbędny element do beczki, ponieważ zabezpiecza zebraną deszczówkę przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Wieko powinno być dostosowane do wielkości beczki i wykonane z tworzywa dosyć trwałego, nie podatnego na wgniecenia. W nieosłoniętym i częściowo wypełnionym zbiorniku wodnym mogą się gromadzić zanieczyszczenia, kawałki liści, roślin, a nawet małe zwierzęta.  Do naszego zbiornika na deszczówkę niezbędny będzie też specjalny zawór do pojemnika. Jeśli beczka ma 1000 l, to odpowiedni będzie zawór do pojemnika 1000 l. Kranik dostosowujemy więc do wielkości zbiornika. Ułatwia on korzystanie ze zgromadzonej wody i umożliwia jego pobór. Pod przykładowy zawór do pojemnika 1000 l może być podłączony wąż ogrodowy, dzięki czemu z łatwością możemy podlać interesujące nas rośliny. Jest to  więc niezwykle istotny element w wyposażeniu beczki, poprawiający komfort pracy każdego ogrodnika.


Beczka na deszczówkę –  o korzyściach i prawidłowym doborze elementów

A jak zadbać o naszą beczkę?

Jeżeli zebrana w zbiorniku woda zaczyna zalegać, może to być początek naszych problemów. W stojącej deszczówce z czasem rozwijają  się glony i bakterie. Dlatego ważne, aby beczka na wodę była opróżniana na bieżąco. Unikniemy wtedy niepotrzebnych glonów, a także larw komarów, które chętnie się rozwijają w sprzyjających dla nich warunkach.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu dopuściliśmy się zaniedbania beczki, to pozostaje nam wyszorowanie jej wnętrza i dokładne umycie.

 

Czytaj również: Armatura w ogrodzie i na tarasie - jak wybrać zawór zewnętrzny?

 

Beczka na deszczówkę –  o korzyściach i prawidłowym doborze elementów

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18325 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 111

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >