Kredyt na zakup oraz remont domu lub mieszkania przyjaznego środowisku.

Kredyt na zakup oraz remont domu lub mieszkania przyjaznego środowisku.

Od kilku lat nieprzerwanie panuje moda na ekologiczny styl życia. Wiele osób wybiera przetworzone surowce, produkty przyjazne środowisku i samochody o niskiej emisji spalin. Czytaj dalej

Mało kto jednak mieszka w ekologicznym budynku. Choć rozwiązania przyjazne środowisku, takie jak solary czy okna energooszczędne są szeroko dostępne na rynku, nadal stanowią rzadkość w polskich domach. Banki i instytucje rządowe wyszły jednak naprzeciw ekologicznym potrzebom Polaków.

Choć coraz więcej osób podejmuje pewne kroki w celu ochrony środowiska, to większość zdaje się ignorować fakt, że ich domy nie są „eko przyjazne”. W uczynieniu ich bardziej zgodnymi z naturą często przeszkodę stanowiły wysokie koszty ekologicznych rozwiązań. Jednak obecnie trend ten zaczyna się zmieniać, nie tylko na rynku pierwotnym, ale i wtórnym. Deweloperzy podkreślają w swoich ofertach użycie nieszkodliwych i energooszczędnych materiałów, a osoby decydujące się na modernizację posiadanych już nieruchomości także coraz częściej korzystają z nowych ekologicznych rozwiązań.

Eko kredyty na eko nieruchomości


Osoby, które chcą uczynić swój dom lub mieszkanie bardziej przyjaznymi środowisku mogą ubiegać się o specjalne kredyty. - Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są ekologiczne kredyty hipoteczne na budowę, zakup i remont domu lub mieszkania w „eko przyjaznym” budynku. W swojej ofercie ma je BOŚ Bank i Bank BPH – mówi Arkadiusz Rembowski, ekspert finansowy ze Związku Firm Doradztwa Finansowego i Money Expert. Pierwszy ze wspomnianych banków oferuje eko kredyt z obniżonym oprocentowaniem, nawet o 2 punkty procentowe. Budynek musi spełniać jednak pewne wymagania: posiadać odnawialne źródło energii (na przykład kolektory słoneczne, pompy ciepła) i mieć status budynku niskoenergochłonnego lub pasywnego (budynek niskoenergochłonny w ciągu całego sezonu grzewczego potrzebuje maksymalnie 70 kWh do ogrzania 1mkw., a pasywny 15 kWh). - Warto podkreślić, że kredyt ekohipoteczny w BOŚ może zostać przeznaczony nie tylko na zakup, budowę i wykończenie nieruchomości, ale również na spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku. Oczywiście nieruchomość, która jest zabezpieczeniem takiego kredytu musi wykorzystywać technologie ekologiczne – wyjaśnia Robert Wasilewski, szef portalu Hiponet.pl, zajmującego się tematyką kredytów hipotecznych.

Nieco mniejsze wymagania trzeba spełnić w Banku BPH, ale ten oferuje jedynie niższą prowizję, oprocentowanie pozostaje zaś bez zmian. - Aby uzyskać Kredyt Ekohipoteczny w BPH na zakup lub budowę domu energooszczędnego należy przedstawić w banku do wniosku kredytowego projekt techniczny domu energooszczędnego z bilansem cieplnym budynku lub certyfikat energetyczny (gdy dom został oddany już do użytku) – dodaje Robert Wasilewski, Hiponet.pl

Opracowanie: Hiponet.pl
 


Dbasz o środowisko – dostaniesz dopłatę

Oprócz preferencyjnych kredytów hipotecznych, możliwe są także dopłaty do kredytów na poszczególne rozwiązania oszczędzające energię. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów na zasadach określonych w Programie Priorytetowym. Jednym z nich jest instalacja kolektorów słonecznych, służących do wytwarzania ciepła. - NFOŚiGW dopłaca do kredytów zaciągniętych na ten cel w 6 współpracujących bankach (BOŚ, Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., Gospodarczym Banku Wielkopolski S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, Mazowieckim Banku Regionalnym S.A. i Warszawskim Banku Spółdzielczym) – wyjaśnia Arkadiusz Rembowski z ZFDF. Dofinansowanie wynosi do 45% wartości kredytu. Program ma trwać 3 lata. Cena zakupionych kolektorów nie może jednak przekraczać 2,5 tys. PLN za mkw.

Oprócz źródeł energii odnawialnej w preferencyjny sposób można także sfinansować termoizolację budynku. Wybrane banki oferują kredyt na ten cel i można z niego opłacić nawet 100% inwestycji. Przed przyznaniem takiej pożyczki budynek poddawany jest audytowi energetycznemu, który ma za zadanie ocenić, jak można zaoszczędzić energię w danym lokalu. Ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiada także, że osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie mogą skorzystać z premii oferowanej przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Można z niej pokryć do 20% wartości kredytu i do 16% całkowitych kosztów inwestycji.

Choć rozwiązania ekologiczne w nieruchomościach są często dość kosztowne, a zwrot z tej inwestycji następuje nierzadko dopiero po kilkunastu latach, warto rozważyć ich zastosowanie. Szczególnie w perspektywie coraz większych wzrostów kosztów energii, urządzenia i materiały ekologiczne są nie tylko przyjazne środowisku, ale także pozwalają na spore oszczędności finansowe w dłuższym okresie. Dostępne już na rynku kredyty preferencyjne na ten cel sprawiają, że rozwiązania te stają się jeszcze bardziej opłacalne.

 

Źródło: Żarówka PR i Marketing / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 128

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >