MDM: Singiel na swoim

MDM: Singiel na swoim

Rządowy program dofinansowania do wkładu własnego kredytu mieszkaniowego dla młodych jest na półmetku. Okazuje się, że jego beneficjentami nie są wcale młode małżeństwa, ale bezdzietne osoby samotne.

 

Jak wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego, do końca czerwca br. banki zaakceptowały łącznie 8 tys. 237 wniosków na kwotę 187 mln zł. Z tego 6 tys. 319 umów kredytowych zostało już podpisanych. Najwięcej wniosków o dofinansowanie złożono w trzech województwach – pomorskim (1 475), mazowieckim (1 374) i wielkopolskim (1 281). Najmniej natomiast w świętokrzyskim (96) i opolskim (84).

 

 

Singiel na swoim

Mimo że z założenia program Mieszkanie dla Młodych miał wspierać młode małżeństwa z dziećmi, to jednak rzeczywistość zweryfikowała rządowe plany. Aż 55 proc. podpisanych umów kredytowych w ramach MdM zawarto z osobami samotnymi, a tylko 45 proc. z małżeństwami. Wśród małżeństw zaledwie 7,4 proc. miało dwoje lub więcej dzieci, a w grupie osób samotnych – aż 94 proc. stanowili wnioskodawcy bezdzietni. Z podwyższenia o 10 m2 limitu powierzchni nieruchomości dla małżeństw z trójką dzieci skorzystało dotychczas tylko 12 par, czyli mniej niż co czwarty z beneficjentów.

 

Czytaj również: Rekordowa wielkość powierzchni w budowie

 

Kiepski początek?

W 2014 roku rząd przeznaczył na dofinansowanie w ramach MdM 600 mln zł, z czego w pierwszym półroczu rozdysponowano tylko 25 proc. Jak przewidują analitycy Comperia.pl, do końca roku zostanie wykorzystanych zaledwie 50-60 proc. przeznaczonych środków. – Niewiele osób ma świadomość, że niewykorzystane w danym roku środki na dopłaty do wkładu własnego nie zwiększają puli dofinansowania na kolejny rok, tylko wracają z powrotem do Skarbu Państwa – podkreśla Marta Ośko z Comperia.pl.

 

Gdzie po kredyt?

Comperia.pl przeanalizowała ofertę dziesięciu banków oferujących kredyty w ramach MdM. Kredyt dla singli z najniższą marżą – 1,59 proc. ma Deutsche Bank. Na drugim miejscu jest Banku Pekao SA (marża 1,89 proc.) i Bank PKO BP (marża 2,10 proc.). W przypadku kredytów dla rodziny z jednym dzieckiem ponownie na pierwszym miejscu znajduje się Deutsche Bank (marża 1,59 proc.). Na drugim uplasował się Eurobank z marżą 1,76 proc., a na trzecim Bank Pekao SA (1,89 proc.).  

 

Czytaj również: Komfort akustyczny

 

Podsumowanie

  • Najwięcej wniosków o dofinansowanie złożono w trzech województwach: mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim.
  • Najkorzystniejszy kredyt w ramach MdM dla singli i małżeństw ma w ofercie Deutsche Bank.
  • Prorodzinne cele programu w pierwszym półroczu nie zostały zrealizowane –  55 proc. podpisanych umów kredytowych w ramach MdM zawarto z osobami samotnymi, a tylko 45 proc. z małżeństwami.
2014-07-30
Źródło: they / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Tłumaczenie tekstu techicznego Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Szukam biura, która oferuje tłumaczenie tekstu technicznego z j. polskiego na j. angielski. Jakie polecacie?
  • fotowoltaika Liczba postów: 34 Grupa: Trudne tema... Hej, ja polecam Wam firmę AS Energy - to jest hurtownia fotowoltaiczna znajdziecie u niej panele fotowoltaiczne i produkty uzupełniające do nich np. konstrukcje...
  • Tłumaczenie Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Chciałabym nawiązać współpracę z firmą, która realizuje tłumaczenie angielski Poznań. Jaką polecacie?
  • Kolonie dla dzieci Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Swego czasu mój syn jeździł na kolonie, ale teraz zamarzyło mu się wyjechać na obóz piłkarski i nawet znalazłem taką ofertę https://soccerskills.pl/pl/ . Od jak...
  • Części zamienne, czy oryginalne? Liczba postów: 80 Grupa: Trudne tema... Interesuję się trochę sprawami gospodarczymi. Z moich prywatnych obserwacji wynika, że przyczyną tego stanu rzeczy jest większa ilość gotówki na rynku. Ot choci...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17351 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 237

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >