Mata na plac zabaw jako nawierzchnia bezpieczna - właściwości i zastosowanie

Mata na plac zabaw jako nawierzchnia bezpieczna - właściwości i zastosowanie

Bezpieczeństwo dzieci stanowi priorytet nie tylko dla rodziców, ale też samorządów czy deweloperów zajmujących się budową nowych osiedli. Przekłada się to na projekty bezpiecznych placów zabaw. Dziecko traktowane jest jako pełnoprawny klient, dlatego oprócz atrakcji zapewniających doskonałą zabawę coraz częściej stosowane są najwyższe standardy bezpieczeństwa. Czytaj dalej

Jak zwiększyć bezpieczeństwo podczas zabawy?  I dlaczego mata na plac zabaw to skuteczne rozwiązanie?

Przepisy prawne określają rygorystyczne wymagania dla produktów przeznaczonych do użytku przez dzieci. Dodatkowo, oprócz wysokiej jakości wykonania, pożądane jest aby  urządzenia montowane na placach zabaw nie tylko były bezpieczne w użytkowaniu, ale również zwiększały bezpieczeństwo dzieci. Dlatego jednym z rozwiązań, które spełnia wszystkie kryteria związane z bezpieczeństwem jest mata na plac zabaw. 

 

Czy mata na plac zabaw to rozwiązanie godne zaufania? 

Mata amortyzująca na plac zabaw to najczęściej gumowa mata przerostowa, która posiada właściwości pozwalające na ochronę przed negatywnymi skutkami upadków. Dlatego też powierzchnia wyłożona matami przerostowymi określana jest często jako nawierzchnia bezpieczna. Bezpieczne właściwości maty na plac zabaw przejawiają się w amortyzowaniu upadków. Dzięki czemu udaje się zminimalizować przede wszystkim skutki upadków z wysokości. Mata przerostowa sprawdzi się zarówno na nowym placu zabaw, jak i już istniejącym. Układanie gumowych mat na placu zabaw jest niezwykle proste. Dzięki możliwości docięcia maty do pożądanego kształtu czy rozmiaru ułożenie bezpiecznej nawierzchni na placu zabaw przebiega wyjątkowo sprawnie. Uniwersalność mat przerostowych pozwala na ich ułożenie również na placach zabaw w przydomowych ogródkach.

 

Czytaj również: Nawierzchnie w przestrzeni miejskiej - jakie obecnie obowiązują trendy w projektowaniu?

Mata na plac zabaw jako nawierzchnia bezpieczna - właściwości i zastosowanie

 

Maty na place zabaw a kwestie prawne

Szczególne warunki jakie powinny spełniać maty na place zabaw jako nawierzchnie amortyzujące upadki wskazuje najnowsza norma PN-EN 1177+AC:2019-04. Określa ona zarówno kwestie związane z aparaturą pomiarową,  jak również sposoby i metody wyznaczania amortyzacji uderzenia nawierzchni poprzez mierzenie przyspieszenia, które powstaje podczas zderzenia. Metodyka określona w przytoczonej normie odnosi się także powierzchni innych niż place zabaw - np. do siłowni zewnętrznych. 

 

Zalety stosowania maty na place zabaw 

Bezpieczna nawierzchnia na placu zabaw

Dokonując oceny nawierzchni, która ma służyć przede wszystkim dzieciom, trzeba zacząć od bezpieczeństwa. Maty przerostowe czyli maty na place zabaw firmy WS Play testowane przez niezależne instytucje na tzw. Krytyczną Wartość Upadku uzyskały wyniki powyżej 3 m na podłożu z naturalnej trawy. Dzięki takiemu rozwiązaniu upadki z wysokości - drabinek czy siatek do wspinania - nie powinny mieć negatywnych konsekwencji - przede wszystkim związanych z urazami głowy. 

 

Mata na plac zabaw jako nawierzchnia bezpieczna - właściwości i zastosowanie

 

Montaż maty na placu zabaw osiągalny dla każdego

Ułożenie nawierzchni bezpiecznej na placu zabaw z mat przerostowych nie będzie wyzwaniem ani dla profesjonalnej firmy ani dla osoby, która chce zadbać o bezpieczeństwo dla swoich dzieci przygotowując przydomowy plac zabaw. Ułożenie nawierzchni bezpiecznej nie wymaga ciężkiego sprzętu. Wystarczą nożyce lub nóż do przycinania mat do pożądanego kształtu, rękawice i gumowy młotek potrzebny do wbijania pegów. Ponadto ułożenie nawierzchni nie pociąga z sobą konieczności wcześniejszych prac ziemnych. Wystarczy oczyścić nawierzchnię, skosić trawę, a najlepiej zasiać nową. W przypadku terenu piaszczystego lub błotnistego zalecane jest położenie dodatkowo siatki poziomującej. Jeśli powierzchnia, na której mają być ułożone gumowe maty ma wgłębienia teren powinien być wyrównany poprzez uzupełnienie ubytków ziemią.    

 

Kompaktowe wymiary

Łatwy montaż mat na placu zabaw czy innej powierzchni jest również możliwy dzięki optymalnym wymiarom mat przerostowych. 1,5 m x 1 m i grubość 23 mm - pozwala na rozmieszczenie powierzchni bez strat w materiale. Wystarczy wcześniej wymierzyć powierzchnię i zaplanować rozmieszczenie ułożenia mat na placu.

 

Walory estetyczne 

Dzięki ażurowej strukturze maty przerostowe położone na placu zabaw lub innej powierzchni w krótkim czasie pokrywają się dywanem z trawy. Dzięki temu doskonale wpasowują się w otaczający krajobraz i stają się niewidoczne dla otoczenia. Przerastanie trawy nie ma wpływu na bezpieczne właściwości gumowej nawierzchni.

 

Łatwe utrzymanie. Tania eksploatacja.

Maty na placu zabaw stanowią nawierzchnię, która dla zachowania estetycznego wyglądu wymaga niewielu zabiegów. Regularne koszenie trawy wystarczy aby powierzchnia była przyjazna dla oka. 

Gwarancja jakości

Gumowe maty na place zabaw - maty przerostowe WS Play - objęte są 5- letnią gwarancją. W przypadku wady materiałowej gwarancja pozwala na darmową wymianę mat.

 

Szerokie zastosowanie - maty nie tylko na place zabaw

Mata przerostowa WS Play - określana często po prostu jako mata na plac zabaw, posiada jednak dużo szersze zastosowanie. Jej właściwości i wytrzymałość sprawiają, że doskonale sprawdza się na placach budowy. Zarówno jako gumowa tymczasowa droga, która zapobiega grzęźnięciu przemieszczających się po budowie pojazdów, jak również jako chodnik przeznaczony dla ruchu pieszego. Gumowa mata przerostowa sprawdzi się również na polach golfowych, stokach narciarskich czy jako nawierzchnia podczas eventów. Oczywiście gumowa mata przerostowa amortyzująca upadki może być montowana na siłowniach zewnętrznych. Dzięki temu wszyscy, którzy lubią sport na świeżym powietrzu będą objęci dodatkową ochroną. 

 

Więcej informacji o matach na place zabaw WS Play znajdą Państwo pod adresem:

https://www.wsltd.eu/produkty/maty-na-silownie-i-place-zabaw/maty-przerostowe-na-place-zabaw-ws-play 

 

Czytaj również: Nawierzchnie wokół domu wodoprzepuszczalne - gdzie i dlaczego warto zastosować ażurową kostkę betonową

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Inwestycja w ogród Liczba postów: 122 Grupa: Ogród i dzi... Tak, to akurat jest prawda, że ogród jest wizytówką domu. Dlatego trzeba o niego odpowiednio zadbać. Na pewno nie można też zapomnieć, że jest to dla nas miejsc...
  • Jak można zaaranżować podwórko-studnie? Liczba postów: 1 Grupa: Ogród i dzi...
  • która karma? Liczba postów: 53 Grupa: Nasze zwier... Kojarzę karmy cziko, ale raczej pisane Chico i kupuje je zawsze w zoologicznym Allezoo
  • Siatki ogrodzeniowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Użytkownik Gość: Djonizos napisał: Od dawna jestem właścicielem siatki ogrodzeniowej. Miałem dylemat między wyborem jej a postawieniem płota. Zdecydowałem się n...
  • Kot w mieszkaniu Liczba postów: 113 Grupa: Nasze zwier... Mój to jest dopiero gagatek, rasy kotów są różne i nie wiem czy wszystkie tak uciekają na potęge? Czy tylko mój. Kupiłam w końcu lokalizator, teraz przynajmnie...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15810 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 177

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >