Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki?

Wybór działki to często jedna z bardziej kłopotliwych decyzji. Ważna jest lokalizacja, cena, wielkość, a także ukształtowanie terenu. O tym na jakie czynniki zwracać uwagę, o czym pamiętać i gdzie szukać odpowiedzi opowiada Małgorzata Simla, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Czytaj dalej

 

 

Grunt to działka

Aby cieszyć się wymarzonym domem, na samym początku trzeba mądrze wybrać działkę. Powinniśmy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii, aby wybudować dom, który doskonale spełni  potrzeby i oczekiwania naszej rodziny. Pierwszą sprawą przed zakupem konkretnej działki jest obejrzenie jej księgi wieczystej, która znajduje się w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych. Przeglądanie ksiąg jest bezpłatne. Od niedawna są one dostępne również w Internecie, można je znaleźć na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości  – radzi arch. Małgorzata Simla.  

 

Podczas lektury księgi wieczystej, koniecznie trzeba sprawdzić:

a) kto jest właścicielem nieruchomości?

b) czy działka jest obciążona służebnością lub innym ograniczonym prawem rzeczowym?

c) czy nieruchomość jest obciążona hipoteką?

 

Kolejnym krokiem przed zakupem działki jest wizyta w Urzędzie Gminy, gdzie należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który precyzyjnie określa warunki zabudowy dla konkretnej działki (część gmin udostępnia swoje plany w Internecie). Jeśli teren nie jest jeszcze objęty planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas należy wystąpić do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

W Urzędzie Gminy należy dowiedzieć się, czy wybrana działka jest rzeczywiście przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Dobrze jest sprawdzić jaka jest jej powierzchnia oraz kształt, a także, czy nie jest zabudowana i zadrzewiona. Sprawdzenie warunków zabudowy jest konieczne, ponieważ definiuje wytyczne, które musi spełniać nasz przyszły dom, m.in. kształt dachu, układ kalenicy, ilość kondygnacji, czy wysokość budynku – mając tę wiedzę, oszacujemy, czy będziemy mogli wybudować dom zgodny z naszą wizją – dodaje arch. Małgorzata Simla.

 

Ukształtowanie działki i jej lokalizacja

 Ważna jest również analiza konfiguracji terenu, a także, jakie jest usytuowanie działki względem stron świata i drogi dojazdowej. "Powinniśmy sprawdzić rodzaj gruntu, zarówno pod względem jego nośności, jak i przepuszczalności. Mapy geodezyjne, dostępne w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej lub w wydziałach geodezji Urzędów Gmin są lekturą obowiązkową. W niektórych rejonach Polski, dodatkowo trzeba sprawdzić, czy nasza przyszła budowa nie będzie kolidowała z ograniczeniami narzuconymi przez konserwatora zabytków lub przyrody" – wyjaśnia arch. Małgorzata Simla.  

 

arch. Małgorzata Simla. 

 

Uzbrojenie terenu

To, że działka jest pięknie położona i cieszy oko bajkowym krajobrazem nie znaczy, że idealnie nadaje się pod budowę. Aby boleśnie nie rozczarowała podczas procesu inwestycji, należy wcześniej ustalić istniejące i projektowane uzbrojenie terenu (prąd, gaz, kanalizacja, woda, linia telefoniczna), ważne też, aby rozważyć kwestię dogodnego utwardzonego dojazdu do działki oraz zapewnienia jej dostępu do drogi publicznej.

 

Przed zakupem działki koniecznie trzeba zapytać o aktualny stan zagospodarowania terenu - czy w pobliżu znajdują się sieci: energetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, czy też przyjdzie nam budować je na własny koszt oraz czy przez teren działki nie biegną media (np. linie energetyczne) powodujące wykluczenie części gruntu – podpowiada arch. Małgorzata Simla.

 

Należy pamiętać, że na komfort zamieszkania w znacznym stopniu wpływa otoczenie, dlatego dobrze jest dowiedzieć się, czy w najbliższym sąsiedztwie nie ma zlokalizowanych działalności i funkcji mogących niekorzystnie wpływać na przyszły komfort użytkowania domu (hałaśliwe sąsiedztwo, droga szybkiego ruchu, fabryka emitująca przykre zapachy itp.). Przed zakupem działki należy rozważyć wszystkie istotne czynniki, w tym wady i zalety konkretnej lokalizacji. Przemyślany wybór pozwoli uniknąć niepotrzebnych komplikacji i problemów podczas budowy wymarzonego domu.

 

 

Dom na wąską działkę: projekt: „Bogusia”, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG.

 

 

Dom na szeroką działkę: projekt: „Tadeusz”, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG.

 

Dom na działkę ze spadkiem terenu: projekt „Błażej”, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG.

 

Dom na działkę z wjazdem od południa, zachodu i narożną: projekt „Donna”, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG.

 

Źródło: ARCHIPELAG / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 257

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >