Nawierzchnie, ścieżki ogrodowe – lista artykułów

Czym wykończyć patia, tarasy, ścieżki i chodniki wokół domu?

Korzystając z odpowiednich rozwiązań, atrakcyjnych zmian wokół domu można dokonać nawet w ciągu krótkiego bezdeszczowego weekendu. Płyty kamienne układa się szybko i bezproblemowo, niezależnie od rodzaju podłoża. Warto je wykorzystać do efektownych metamorfoz nawet w środku czy na zakończenie sezonu ogrodowego.

Pierwszy etap urządzania przydomowego ogródka - nawierzchnie i ścieżki

Wielkość, kształt, kolor, faktura – jaką kostkę wybrać? A oprócz estetyki jakie powinny być jej cechy użytkowe? Którędy pobiegną szlaki komunikacyjne? Kto, kiedy i w jaki sposób będzie ich używał? A co z otoczeniem? Czy wybór wpisze się w kształt działki, architekturę budynku, sąsiedztwo, naturalną zieleń w ogrodzie? Na te i inne pytania warto sobie odpowiedzieć już na etapie planowania.

Wykorzystanie betonowych elementów w nowoczesnej architekturze krajobrazu

W nowoczesnym ogrodzie czy na promenadzie wzdłuż miejskiej plaży – betonowe elementy to nie tylko funkcjonalność, geometryzm oraz barwne kontrasty szarej tonacji nawierzchni z żywą zielenią, ale również pomysłowy design. Okazuje się, że można je wykorzystać w bardzo interesujący sposób.

Uniwersalne, wytrzymałe, nowoczesne i designerskie – takie są kostki i płyty betonowe.

Jest jednak kilka rzeczy, o których warto pamiętać, decydując się na budowę wykonanych z nich nawierzchni. Kostki i płyty betonowe, ze względu na swoje właściwości techniczne i modny design, stały się najpopularniejszym materiałem do wykańczania nawierzchni w przydomowych ogrodach oraz w przestrzeniach publicznych. Praktycznie wyparły z użytku wykonane z naturalnych materiałów kostki brukowe, ze względu na swój ekonomiczny charakter, dostępność oraz zachowywanie właściwości technicznych i estetycznych przez długie lata przy minimalnych nakładach prac związanych z konserwacją. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, którymi charakteryzuje się ten materiał, aby zachować na długo jego walory.

Czego oczekujemy od płyt tarasowych? Kilka wskazówek jak je dobrze wpasować w styl domu i posesji

Dobór płyt tarasowych jest teoretycznie znacznie prostszy niż kostki brukowej – pierwszy powód jest taki, że wybór jest mimo wszystko nieco mniejszy. Istotniejszy jednak jest fakt, że taras ma zdecydowanie mniej funkcji niż ciągi komunikacyjne. Większość kwestii, które musimy rozstrzygnąć dotyczy więc estetyki. Zwykle jednak między teorią a praktyką występuje pewien rozdźwięk. Tak jest i w tym przypadku.

Płyty w kolorze bursztynu dedykowane na tarasy i ścieżki piesze

Piękny, ceniony w jubilerstwie kamień, od starożytności fascynował swoim wyglądem i właściwościami. Na rynku pojawiły się właśnie płyty tarasowe Bursztyn w kolorze nawiązującym do jego wyjątkowej barwy.

Betonowe, ażurowe kostki - to ekologiczne rozwiązanie sprawdzi się nie tylko na podjeździe

Szybko schnąca nawierzchnia, dobra przyczepność podczas deszczu, sprawne odprowadzanie wód deszczowych – to wszystko zalety ażurowych betonowych płyt nawierzchniowych. Ich niewątpliwym atutem jest również ekologiczność.

Zwieńczenie ogrodowych ścieżek - obrzeża, jak je prawidłowo zamontować?

Wykonane z tworzywa sztucznego obrzeża Libet Bord to prosty sposób na atrakcyjne wykończenie nawierzchni brukowanej, żwirowej czy trawiastej. Sprawdzą się też jako listwy dylatacyjne oraz elementy umożliwiające estetyczne zabezpieczenie drzew i krzewów. Ekspert firmy Libet wyjaśnia, czym wyróżnia się ten innowacyjny produkt i jak go zamontować.

Nawierzchnie z barwionej kostki brukowej - dlaczego materiały powinno się kupować z jednej partii produkcyjnej?

Po ułożeniu nawierzchni z barwionych kostek gładkich lub postarzanych mogą pojawić się obszary różniące się odcieniem koloru. Zjawisko takie nie jest absolutnie winą producenta, ale efektem... braku doświadczenia ekipy brukarskiej.

Układanie ścieżek ogrodowych z kostki brukowej na pochyłym gruncie

Konieczność wykonania ciągów komunikacyjnych wśród ogrodowych pochyłości odruchowo narzuca myśl o schodach terenowych. Ale to nie jedyne rozwiązanie, choć wymaga znacznie więcej wiedzy, umiejętności i pracy niż ogrodowe dróżki układane na płaskim terenie.


Stron: 51 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15710 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 186

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >