Nawierzchnie, ścieżki ogrodowe – lista artykułów

W jakich warunkach wykonanie ścieżki bez krawężnika będzie lepszym rozwiązaniem

Zróżnicowane pokrycie terenu, żwirowa ścieżka granicząc z polami obsianymi trawą, kompozycje ścieżek oparte na miękkich - organicznych podziałach, kompozycje oparte na bardzo małych promieniach łuków planowanych krzywizn. W wymienionych przypadkach tradycyjny krawężnik będzie nie tylko trudny techniczne do wykonania, ale przede wszystkim będzie zaburzał estetyczną koncepcję całości.

Jak konserwować nawierzchnie w miastach, aby były bezpieczne dla pieszych

Warunki pogodowe, które niesie ze sobą zima mogą przysporzyć sporych problemów w poruszaniu się po mieście. Nawierzchnie w przestrzeniach publicznych powinny być odpowiednio konserwowane i porządkowane, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom nawet podczas mroźnych czy deszczowych dni. Jak zatem sprawić, aby przestrzeń miejska była bezpieczna zimą?

Obrzeża ścieżek ogrodowych - element dekoracyjny i wzmacniający nawierzchnię

Pod pojęciem „obrzeża” rozumiemy wszystkie elementy mogące tworzyć obramowanie nawierzchni brukowanej. Zadania stawiane przed nimi są w zasadzie dwa: po pierwsze optyczne rozdzielenie stref o różnych funkcjach, a po drugie - wzmocnienie nawierzchni, ustabilizowanie jej krawędzi i zabezpieczenie przed rozsuwaniem się jej elementów pod wpływem obciążenia. Im większe więc obciążenie planujemy – tym mocniejsze muszą być krawędzie nawierzchni. To jeden z czynników, który będzie decydował o doborze elementów.

Odpowiedzialność właściciela posesji podczas opadów śniegu - zadbaj by było bezpiecznie

Klimat wciąż się zmienia, a srogie zimy od wielu lat nie dręczą nas już długimi miesiącami. Jednak w naszym polskim klimacie nadal musimy być przygotowani na obfite, a do tego nagłe opady śniegu, o czym kilka dni temu przekonali się mieszkańcy większej części naszego kraju. Ostatnie prognozy wskazują, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa! Właśnie w takich sytuacjach warto pamiętać kiedy ciąży na nas odpowiedzialność za utrzymanie porządku na chodniku oraz jak i za pomocą jakich urządzeń poradzić sobie z uporczywym śniegiem, którego posprzątanie to nie lada wyzwanie!

Wykonanie schodów w ogrodzie - wcale nie jest takie trudne

Znając już teorię wykonania schodów terenowych (zasady geometrii), możemy przejść do praktycznego ich wykonania.

Curlingowane płyty nawierzchniowe imitujące naturalny topaz

Jedną z nowości nawierzchniowych są płyty Topaz. Szczególna twardość (odporność na zarysowania i zabrudzenia) tego minerału oraz jego ciepła, słoneczna barwa zainspirowała designerów i technologów do stworzenia płyt podkreślających właśnie te cechy wyjątkowego naturalnego kamienia. Zastosowane w przydomowych tarasach i ścieżkach ogrodowych dodadzą wdzięku i elegancji projektowanych przestrzeni.

Bezpieczna nawierzchnia wokół domu zimą

Przestrzeń przydomowa wymaga szczególnej uwagi podczas zimy. Aby zapewnić bezpieczeństwo poruszania się po niej w czasie mrozów czy opadów śniegu warto zadbać o nią na kilka sposobów. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznych poślizgnięć i bolesnych upadków, które nierzadko skończyć się mogą złamaną nogą lub ręką. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując otoczenie domu na zimę.

Techniczne wskazówki, jak konstruować schody w ogrodzie

Według obowiązujących przepisów* szerokość użytkowa schodów zewnętrznych do budynku powinna wynosić co najmniej 1,2 m - przy czym nie może być mniejsza niż szerokość użytkowa biegu schodowego w budynku. W wypadku domów jednorodzinnych szerokość biegu i spocznika schodów wewnętrznych nie może być mniejsza niż 80cm. Oprócz tego, liczba stopni w jednym biegu schodów zewnętrznych nie powinna wynosić więcej niż 10.

Kostka brukowa przetykana zielenią - kilka sposobów aranżacji

Najprostszym sposobem połączenia nawierzchni z kostki brukowej z zielenią są elementy ażurowe. To dobre rozwiązanie, jednak nie zawsze wystarczające. Przede wszystkim oferta kostek ażurowych jest zdecydowanie szczuplejsza od tradycyjnej kostki czy płyt tarasowych. Zdarza się też, że po prostu nie chcemy wprowadzać do ogrodu kolejnego materiału nie pasującego do ogólnej koncepcji estetycznej. Powodów może być wiele, wszystkie jednak można podsumować jednym pytaniem: jak wprowadzić zieleń w nawierzchnię brukowaną nie używając produktów ażurowych? Sposobów jest wiele. Proponujemy trzy z nich.

Jak sprawdza się kostka brukowa na ścieżce rowerowej ?

W miastach rower stał się bardzo popularną alternatywą zarówno dla samochodu, jak i dla komunikacji zbiorowej. Ważne, by projektowana dla niego infrastruktura zapewniała nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort wszystkim uczestnikom ruchu.


Stron: 50 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15753 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 98

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >