Oczko wodne w ogrodzie – rodzaje i kształty. Co wybrać?

Oczko wodne w ogrodzie – rodzaje i kształty. Co wybrać?

Nowoczesne oczko wodne – z czego powinno być wykonane? Jak dobrać jego kształt? Sprawdź rodzaje oczek wodnych. Wybierz idealne oczko do Twojego ogrodu Czytaj dalej

Oczko wodne – jaki rodzaj i kształt wybrać do swojego ogrodu? 

Nowoczesne oczko wodne jest nie tylko efektowną ozdobą, ale również wpływa na poprawę mikroklimatu w naszym otoczeniu i zwiększa harmonię w ogrodzie. Nawet niewielki staw da nam o wiele większe możliwości podczas uprawy roślin ozdobnych np. typowo bagiennych czy wodnych, umożliwi hodowlę ryb, a dodatkowo dźwięk szumiącej wody czy rechotu żab pozwoli się zrelaksować po ciężkim dniu. Tylko na jakie oczko wodne się zdecydować?


Oczko wodne w ogrodzie – rodzaje i kształty. Co wybrać?

Fot.pixabay

Rodzaje oczek wodnych – foliowe, plastikowe czy jeszcze inne?

Wśród najczęściej budowanych oczek wodnych można znaleźć zbiorniki foliowe. Aby zbudować taki domowy stawik, będziemy potrzebować wysokiej jakości folii, która jest odporna na niskie i wysokie temperatury oraz nie poprzerastają jej korzenie roślin. Do tego celu stosuje się specjalne folie, które również nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. 


Oczka wodne budowane na folii mogą mieć dowolny rozmiar i kształt, a to duży plus. Podczas budowy domowego stawu możemy korzystać z folii o standardowych wymiarach (zwykle to 4 i 6 m szerokości) i kolejne kawałki łączyć za pomocą specjalnego kleju. W przypadku dużych oczek wodnych lepszym rozwiązaniem jest zamówienie folii na wymiar.


Dużą popularnością cieszą się również gotowe zbiorniki, czyli formy do oczek wodnych – są wykonane z tworzywa sztucznego i mają już odpowiednio dobrane proporcje, jeżeli chodzi o wymiary oczka wodnego i jego głębokość. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużego ogrodu lub niedługo planują zmienić miejsce zamieszkania (taką formę do oczka wodnego można z łatwością zabrać ze sobą). Niestety za wygodę podczas montażu trzeba zapłacić więcej niż w przypadku folii. 

 

Oprócz stawów budowanych na bazie folii i plastikowych oczek wodnych istnieją również mniej popularne rodzaje zbiorników. Do tego celu używa się niekiedy betonowych kręgów lub po prostu buduje betonowy lub murowany zbiornik. Oczko wodne może powstać także na bazie gliny i iłu.


Oczko wodne w ogrodzie – rodzaje i kształty. Co wybrać?


Kształt, rozmiar i usytuowanie oczka wodnego

Kiedy wiemy już, na jaką formę oczka wodnego chcemy postawić, warto zastanowić się nad jego umiejscowieniem. Jeżeli zbiornik znajdzie się w zbyt nasłonecznionym miejscu, to woda może się zbyt mocno nagrzewać, co często prowadzi do nadmiernego rozrostu glonów. Najlepiej, jeżeli oczko wodne będzie wystawione na działanie promieni słonecznych maksymalnie przez 6 godzin dziennie. Taki czas pozwoli roślinom bujnie się rozwijać, ale nie doprowadzi do nadmiernego rozrostu kolonii glonów. 


Dowiedz się więcej o rodzajach oczek wodnych w poradniku OBI - https://www.obi.pl/porady/ogrod-i-wypoczynek/woda-w-ogrodzie/planowanie-i-zakladanie-stawu/rodzaje-ksztalty-i-zasady-dzialania-oczka-wodnego/


Niewskazane jest również umieszczanie oczka wodnego pod drzewami, bo ich korzenie mogą uszkodzić dno naszego domowego stawu. Na dodatek te liściaste będą sezonowo zanieczyszczać wodę opadłymi liśćmi. Oczko wodne najlepiej prezentuje się niedaleko domu lub w pobliżu altanki czy ścieżki.


Jeżeli chodzi o wielkość oczka wodnego w ogrodzie, to wszystko zależy od tego, ile mamy miejsca do zagospodarowania. Niewielki skrawek ziemi będzie się lepiej prezentował z małym stawem. Za to w dużym ogródku możemy postawić na pokaźny zbiornik wodny albo wybudować dwa mniejsze, które będzie łączył np. strumyk. Wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni. Warto również pamiętać, że im większe oczko wodne, tym mniej zabiegów pielęgnacyjnych będzie wymagać, bo duże zbiorniki wodne mają większą zdolność do samoczyszczenia. Ważna jest także głębokość – zbyt płytkie stawy nagrzewają się szybciej, a jeżeli planujemy hodować ryby, to oczko wodne musi mieć przynajmniej 1–1,5 m głębokości.

 

Oczko wodne w ogrodzie – rodzaje i kształty. Co wybrać?

Fot. pexels

Czytaj również: Jak wykorzystać murek w aranżacji ogrodu?


Kształt stawu zależy przede wszystkim od naszego gustu oraz charakteru ogrodu. Najczęściej stawia się na okrągłe i owalne oczka wodne, ale równie dobrze mogą być w kształcie nerki lub o nieregularnej linii brzegowej. W nowoczesnych ogrodach sprawdzą się też prostokątne czy nawet trójkątne zbiorniki, ale trzeba liczyć się z tym, że taki staw nie będzie wyglądał naturalnie.


Dodatkowe elementy do oczka wodnego

W małych oczkach wodnych (wielkość poniżej 10 m2) niezbędne będą filtr oraz pompa. Taki zestaw pozwoli na utrzymanie wody w wystarczającej czystości, by mogły w niej żyć ryby. Podczas wybierania pompy zwróćmy uwagę, aby miała wysoką moc i dużą wydajność wyrażoną w litrach pompowanej wody na godzinę (l/h). W przypadku dużego zbiornika wodnego do przefiltrowania całej wody mogą się okazać potrzebne aż dwie pompy. 


Oczko wodne w ogrodzie – rodzaje i kształty. Co wybrać?Fot. pexels

Czytaj również: Minimalizm zen w ogrodzie to estetyczna przestrzeń i naturalne materiały

 

Jeżeli chodzi o filtr, to do wyboru mamy modele przepływowe i ciśnieniowe. Te pierwsze świetnie sprawdzą się nawet w dużych zbiornikach, natomiast te drugie poleca się w stawach o pojemności kilkunastu metrów sześciennych. Możemy też rozważyć zakup specjalnej lampy UV, której zadaniem jest niszczenie jednokomórkowych organizmów np. glonów. Dzięki temu urządzeniu nasze oczko wodne będzie czystsze, a woda wyjątkowo przejrzysta.


Często budujemy przydomowe stawy po to, aby stanowiły ozdobę naszego ogrodu oraz sprawiały nam przyjemność swoim widokiem. Z tego powodu warto rozważyć zakup dodatkowego wyposażenia, które sprawi, że zbiornik stanie się jeszcze ciekawszą dekoracją krajobrazu. Oczko wodne z kaskadą lub fontanną prezentuje się efektownie, a jeżeli dorzucimy do niego dodatkowo oświetlenie LED, to całość będzie wyglądała pięknie nawet po zmroku. Warto jednak pamiętać, że oświetlenie należy zaplanować już na etapie projektu, by potem podczas budowy ukryć wszystkie kable i bez problemu podłączyć całość do sieci elektrycznej.


Chcesz się dowiedzieć, jak krok po kroku przebiega zakładanie oczka wodnego? Przejdź do poradnika >>>  

 

 


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 154

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >