Nawierzchnie z barwionej kostki brukowej - dlaczego materiały powinno się kupować z jednej partii produkcyjnej?

Nawierzchnie z barwionej kostki brukowej - dlaczego materiały powinno się kupować z jednej partii produkcyjnej?

Po ułożeniu nawierzchni z barwionych kostek gładkich lub postarzanych mogą pojawić się obszary różniące się odcieniem koloru. Zjawisko takie nie jest absolutnie winą producenta, ale efektem... braku doświadczenia ekipy brukarskiej. Czytaj dalej

 

Zawsze jedna partia produkcyjna

Kupując kostkę z jednej partii produkcyjnej mamy pewność, że kolorystyka i stopień nasycenia barwą kostki brukowej będzie jednakowy dla całej partii produktów. Tak samo będzie w każdej kolejnej partii produkcyjnej. Jednak produkty z dwóch różnych partii produkcyjnych mogą już różnic się między sobą. Jak bardzo - o tym przekonamy się dopiero po ułożeniu nawierzchni.

 

Barwiona kostka brukowa to między innymi efekt wymieszania w odpowiednich proporcjach różnych składników. Dodawane do siebie piasek, cement, kruszywa - są produktami naturalnymi, które różnią się od siebie zależnie od źródła pochodzenia. Z naturalnych składników nie da się uzyskać identycznych barw jak np. w mieszalniku do farb. Stąd idea „partii produkcyjnych”, które pozwalają utrzymać jednakową barwę w obrębie całej grupy.

 

Nawierzchnie z barwionej kostki brukowej - dlaczego powinno się kupować z 1 partii produkcyjnej?

Nawierzchnia z kostek Kreta i Malta (fot. Buszrem)

Czytaj również: Układanie ścieżek ogrodowych z kostki brukowej na pochyłym gruncie

 

Na etykietach palet z kostką brukową znajduje się między innymi informacja o numerze partii produkcyjnej. Przy zakupie warto go sprawdzić i zadbać o komplet materiałów pochodzących w całości tylko z jednej.

 

Fachowcy sobie poradzą

Niewprawne ekipy będą układać kostkę „jak leci”, co może skutkować powstaniem nawierzchnia z plamami i wyspami o jednym odcieniu. Profesjonalne ekipy brukarskie znają problem „od zawsze” i potrafią sobie z nim poradzić. Wiedząc jak przebiega proces produkcji kostki brukowej zawsze stosują przy układaniu zasadę trzech palet. Oznacza to, że układając nawierzchnię dobierają materiał losowo, równocześnie z trzech różnych palet z kostką. W ten sposób – nawet przy zauważalnych różnicach wybarwienia - uzyskujemy naturalne „rozrzucenie” kolorów na nawierzchni kostek o różnych odcieniach. Powstaje estetyczna mieszanka równomiernie rozłożonych kolorowych kostek. 

 

Czytaj również: Kostka brukowa przetykana zielenią - kilka sposobów aranżacji

 

Nawierzchnie z barwionej kostki brukowej - dlaczego powinno się kupować z 1 partii produkcyjnej?

Nawierzchnia z kostek Malta gładka (fot. Buszrem)

Źródło: nota bene / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15722 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 170

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >