Nie przepłacaj! Wymień oświetlenie na energooszczędne

Nie przepłacaj! Wymień oświetlenie na energooszczędne

W okresie jesienno zimowym znacznie wzrasta pobór energii elektrycznej. Więcej korzystamy ze światła, do łask często wracają piecyki elektryczne i farelki, dodatkowo sprzęt RTV i AGD – wszystko to może sprawić, że rachunek za prąd nie będzie należał do najniższych…

 

 

 

 

 

 

Sposób na rachunkowy zawrót głowy

Podpowiadamy jak chronić swój budżet domowy przed niepotrzebnymi wydatkami. Jednym ze sposobów jest zmniejszenie kosztów ponoszonych na światło. Nowoczesne świetlówki i halogeny firmy OSRAM pozwolą korzystać z oświetlenia jak do tej pory i cieszyć się nową jego jakością. Co najważniejsze za wszystko zapłacimy mniej niż dotychczas.

Jak to możliwe? Zamiana energochłonnych i mało wydajnych żarówek na nowoczesne źródła światła takie jak halogeny i świetlówki kompaktowe przyniesie oszczędności. Dr inż. Andrzej Wiśniewski, specjalista ds. technicznych firmy OSRAM: - Klienci oczekują coraz wyższej jakości  produktów i częściej zwracają uwagę na energooszczędność. Trend „eko” coraz mocnej zaznacza się na rynku. W odpowiedzi na oczekiwania Klientów firma OSRAM stworzyła linię produktów HALOGEN ECO, oraz nową generację świetlówek kompaktowych, które oprócz wysokich parametrów technicznych charakteryzują się małym poborem mocy. Halogeny pozwolą  zaoszczędzić 30 procent energii, zaś świetlówki kompaktowe (np. OSRAM DULUX SUPERSTAR) zużywają aż 80 procent mniej prądu w porównaniu ze zwykłą żarówką. Zmiana tradycyjnych źródeł światła na energooszczędne ma zatem przełożenie na środowisko naturalne i ilość złotówek, które zostaną w naszym portfelu – mówi Andrzej Wiśniewski. Konsumenci dokonując zakupów często kierują się ceną i ze sklepowej półki biorą tańszy produkt, w rezultacie jednak płacą więcej. Po pierwsze dlatego że tradycyjna żarówka to „pożeracz energii”, po drugie często musimy je wymieniać. Przypomnijmy sobie, ile razy po krótkim czasie użycia zmuszeni byliśmy wymienić żarówkę? Ile razy zupełnie nowa się przepaliła? Nowoczesne oświetlenie eliminuje te problemy. - Zakup odpowiedniego pod względem jakości, stopnia pobierania energii i trwałości oświetlenia, każdego roku pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Dzieje się tak dlatego, że  sprzęt oświetleniowy nowej generacji odznacza się zdecydowanie lepszymi parametrami jakościowymi niż tradycyjne żarówki. Dla porównania – trwałość  świetlówek kompaktowych firmy OSRAM wynosi od 6 do 20 lat – dodaje inż. Wiśniewski.  Inwestujemy zatem w jedno oświetlenie, które będzie nam towarzyszyć przez długie lata. Więcej wydamy na początku, jednak poniesiony nakład finansowy zwraca się już w pierwszym roku użytkowania. Ile możemy zaoszczędzić przełączając się na eko oświetlenie? Najlepiej pokażą to konkretne liczby. Weźmy pod uwagę oświetlenie jednego pokoju naszego mieszkania, zakładając że używamy 1000 godzin energii rocznie, a koszt jednej KWh to 0,43 gr.:

Obliczenia dla salonu:

Z1 oświetlenie górne (żyrandol) – cztery  żarówki  E27 60W  zastępujemy  OSRAM DULUXSTAR Mini Globe 11 W  Oszczędność = 84,28 PLN
Z2 lampa stojąca  - jedna żarówka E27 100 W -> HALOGEN ENERGY SAVER CLASSIC A 70 W Oszczędność = 12,9 PLN
Z3 / mała lampka  - jedna żarówka E27 60 W-> OSRAM DULUX SUPERSTAR Micro Twist 11 W Oszczędność = 21,07 PLN

Moc w  zwykłych żarówkach: 240+100+60 = 400W, natomiast w energooszczędnych źródłach światła jedynie 125W, co daje nam w rezultacie o 275W mniej. Przy zużyciu 1000 godzin energii zostaje nam 118 złotych w portfelu rocznie.

W ten sam sposób wyliczyliśmy pozostałe pomieszczenia. Oto potencjalne oszczędności:

Kuchnia: 73 złote
Sypialnia: 60 złotych
Pokój dziecięcy: 40 złotych
Łazienka: 25 złotych                                                                                       
Przedpokój: 35 złotych                                                                                            

Razem 351 złotych oszczędności rocznie


Wyeliminuj niepotrzebne wydatki. Wybierz energooszczędność, płać mniej za energię i ciesz się najlepszej jakości światłem. To się opłaca!
Dokładnych wyliczeń dla swojego domu możesz dokonać pod adresem www.osram.pl/energooszczędny_dom  

Źródło: budnet.pl
Autor: Pegasus PR/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17356 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 301

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >