Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) odmiana Holenderska Olbrzymia

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) odmiana Holenderska Olbrzymia

Nieszpułka zwyczajna zwana również jadalną należy do rodziny różowatych. Naturalnie występuje na obszarach Azji Środkowej i Mniejszej oraz na Kaukazie. Małe gęste i rozłożyste drzewko lub krzew nieszpułki dorasta do 3-7 m wys. Charakteryzuje się jasnozielonymi, skórzastymi o lancetowatym kształcicie liśćmi i ciernistymi pędami. Ozdobne owoce przypominają malutkie jabłka lub gruszki o średnicy do 4 cm, z zachowanymi działkami kielicha, które nie zasychają po kwitnieniu. Drzewko kwitnie na przełomie V-VI biało-kremowymi, dużymi, 5-płatkowymi kwiatami wyrastającymi na szycie prawie wszystkich pędów.

 

Uprawa i występowanie:

Dawniej nieszpułkę uprawiano w cieplejszych rejonach Europy dla jej owoców.  Obecnie funkconuje głównie jako drzewko ozdobne i jest raczej rzadkim okazem w naszych ogrodach. Drzewko zostało niemal całkowicie zapomniane a jeszcze 100 lat temu było częstym okazem w przydomowych ogródkach.

Wymaga stanowiska słonecznego, osłoniętego od silnych wiatrów, zniesie lekki półcień.  Preferuje gleby żyzne, przewiewne z dużą zawartością wapnia. Piaszczyste gleby nalezy wzbogacić dużą ilością kompostu. 

 Ciepłolubne drzewko najlepiej zasadzić wiosną zostawiając sporo miejsca, ponieważ szerokość korony może osiągnąć do 7 m. Źle znosi przesadzanie. Młode drzewka dobrze jest wesprzeć pionową podoprą i na zimę okrywać przed mrozami. Zaleca się sezonowe przycinanie wczesną wiosną, podobnie jak innych drzew owocowych, aby zwiększyć kwitnienie i owocowanie oraz uformowac roślinę.  Starsze gałęzie zaleca się wycinać, jeśli będą zbyt gęste, aby zmniejszyć podatność  rośliny na choroby liści.  Podczas dużych mrozów nieszpułka może częściowo przemarznąć.  Na wiosnę zaleca się drzewko zasilić nawozem wieloskłądnikowym lub naturalnyym obornikiem albo kompostem. 

 

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica)

 

Choroby i szkodniki:

 Nieszpułka jest raczej odporna na szkodniki i grzyby. Bardzo wilgotne i ciepłe lato może być jednak przyczyną parcha liści lub zarazy zarazy ogniowej. 

 

Czytaj również: Ozdobne drzewo owocowe - rajska jabłoń (Malus)

 

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica)

 

Zastosowanie:

Jadalne owoce pojawiają się jesienią początkowo są cierpkie, twarde i nie nadają się do jedzenia prosto z drzewa. Są jadalne po przetworzeniu (dżemy,konfitury) lub po pierwszych przymrozkach, kiedy z drzewa oblecą liście. Dojrzałe mają słodko-kwaśny smak i intensywny aromat. Zawierają duże ilości tanin, cukrów,kwasów organicznych, pektyn, soli mineralnych oraz witaminy C i B. Owoce w kuchni mają zastosowanie jako dodatek do dziczyzny, win i nalewek. Nieszpułka nie posiada wielkich właściwości leczniczych.  Może być stosowana jako środek moczopędny, regulujący pracę jelit. 

 

Czytaj również: Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) - krzew ozdobny z kwiatów i owoców

 

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica)

 

Nieszpułka w przydomowym ogródku będzie się pięknie prezentować, jeszcze długo po opadnięciu liści ozdobne owoce pozostaną na drzewie. Może być sadzona jako pojedyńczy okaz ale również nada się na formowany żywopłot.  Kwiaty są miododajne a owoce chętnie jedzą ptaki jak np. kosy.  Jest samopylna, jednak obecność drugiej nieszpułki znacznie zwiększy ilość kwiatów. 

 

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica)

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 273 Grupa: Ogrodzenia... A czy lepszym rozwiązaniem nie będzie jednak materiał typu mur samonośny wykonany z gotowych elementów Gardeo? Myślę, że to niezła propozycja jeżeli zależy Ci n...
  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 165 Grupa: Domy szereg... Jeśli szeregówka jest dobrze wykonana, w dobrej lokalizacji – jestem jak najbardziej za.
  • Ogrody Liczba postów: 191 Grupa: Ogrody Super, dziękuję Wam za te wszystkie porady! https://poradnikogrodniczy.pl/
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 133 Grupa: Nowości ara... Trafiłam na świetny wpis o urządzaniu pokoju młodzieżowego ;) https://blog.mirjan24.pl/jak-urzadzic -pokoj-mlodziezowy/ Poczytać warto!
  • dachy.wszystko o dachach.opinie Liczba postów: 15 Grupa: Robimy dach Ja jestem większym zwolennikiem dachówki np. betonowej Cisar, ale jeżeli chodzi o blachodachówkę to ze swojej strony mogę polecić Ci abyś sprawdził równiez mode...
  • Jak urządzić pokój dla chłopca? Liczba postów: 9 Grupa: Wnętrza Mój pokój dziecięcy powstał na poniekąd na zasadach podanych w tym artykule: https://www.rp.pl/Nieruchomosci/19082922 6-Od-czego-zaczac-aranzacje-pokoju-gosci nne...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17778 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 175

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >