Nowoczesne aranżacje pomieszczeń biurowych dla młodych pracowników z pokolenia Y

Nowoczesne aranżacje pomieszczeń biurowych dla młodych pracowników z pokolenia Y

Przedstawiciele pokolenia Y wywierają coraz większy wpływ na wygląd i funkcjonalność biur. Jak wynika z raportu Deloitte, igreki stanowią dziś ponad połowę wszystkich pracowników, a ich oczekiwania są bardzo odmienne od wymagań starszych kolegów. Dlatego pracodawcy i deweloperzy zaczęli aktywnie włączać się w proces projektowania powierzchni biurowych. Czytaj dalej

 

Generację Y definiuje się jako pokolenie ludzi urodzonych w latach 1980 – 1997. Mobilni, otwarci, kreatywni. Chcą się rozwijać, dobrze zarabiać, pracując w przyjemnym i przyjaznym otoczeniu. Łatwo podejmują decyzję o zmianie firmy, mimo to są atrakcyjni dla pracodawców. Bardzo dobrze znają język angielski, a nierzadko jeden albo dwa dodatkowe języki obce oraz doskonale poruszają się wśród nowych technologii.

 

nowoczesna aranżacja biura dla młodych pracowników

 

Deweloperzy słuchają młodych

Młodzi chcą pracować tak, jak żyją: w dobrej atmosferze, w jasnych, przestronnych pomieszczeniach, nie lubią zamkniętych pokoi i ciasno poustawianych biurek.

- Dla nich takie miejsce pracy, ogranicza twórcze myślenie i możliwość swobodnej wymiany pomysłów – przyznaje architekt Anna Baczkowska, menedżer ds. technicznego wsparcia w firmie Armstrong.

Nic więc dziwnego, że pojawienie się pokolenia Y na rynku pracy było pewną rewolucją w zarządzaniu talentami, a co za tym idzie również w aranżowaniu powierzchni biurowej. Biuro w końcu przestało być tylko wizytówką firmy, stając się miejscem, w którym pracuje się kreatywnie, bardziej wydajnie i niekoniecznie każdy przy swoim biurku.


pomieszczenia biurowe dla pokolenia Y

 

Pokolenie młodych pracowników ceni takie wartości, jak spędzanie czasu wspólnie ze znajomymi czy rodziną, ekologię i zdrowy tryb życia. Odżywiają się zdrowo, zwracają większą uwagę na to, co kupują, uprawiają sporty. Tymi samymi zasadami kierują się w życiu prywatnym i zawodowym. Już na rozmowie o pracę pytają o to, czy w biurze jest duża, dobrze wyposażona kuchnia, a w budynku stołówka ze zdrowym jedzeniem albo klub fitness. Deweloperzy są coraz bardziej świadomi tych potrzeb, i chcąc wynajmować biura, muszą dostosować je do nowych wymagań.

 

Więcej współpracy, mniej rywalizacji

Przykładów nie brakuje, bo największe firmy na polskim rynku zmieniają swoje biura, tworząc tam m.in. strefy relaksu. Obok kawiarni i przestronnej kuchni znajdują się w nich zwykle również pufy, kanapy, stół do piłkarzyków, a nawet ping-ponga czy bilarda albo konsole do gier, czy sprzęt do fitness. Specjaliści twierdzą, że przestrzeń do odpoczynku może podnieść wydajność i kreatywność zespołu.


nowoczesne biura

 

Millenialsi chcą wiedzieć, że ich praca ma sens i czuć się częścią firmy, a bardziej niż rywalizację cenią współpracę. Dlatego bardzo ważną zmianą w aranżacji biur jest tworzenie tzw. collaboration area, czyli miejsc, gdzie ludzie mogą pracować razem, dyskutować w luźnej atmosferze, wymieniać pomysły, sprzeczać się i tworzyć całkiem nowe rozwiązania.


nowoczesne biurowce aranżacja

 

Wolni od biurek

Ciągle jeszcze nowością na polskim rynku jest idea Activity Based Workplace, czyli przestrzeni, w których pracownik nie jest sztywno przypisany do biurka. Wprowadziły je już m.in. firmy Skanska, PwC, EY. Pracownicy nie są przypisani do biurek, w razie potrzeby mogą pracować w mniej formalnym miejscu. Dla potrzebujących skupienia powstają przestrzenie do pracy w ciszy, „budki telefoniczne”, różnej wielkości salki konferencyjne oraz miejsca koncentracji i pracy zespołowej.


nowoczesne biura bez biurek

 

Czytaj również: Jak sprawnie przeprowadzić przenosiny do nowego biura? - praktyczny poradnik.

 

Elastycznym rozwiązaniom w biurach przyszłości towarzyszy jakość wykorzystanych materiałów i technologii. - Praca w otwartych przestrzeniach wiąże się z większym poziomem hałasu. Dlatego kwestie akustyki są dziś tak istotne w aranżacji biur. Wiedzą o tym już nie tylko architekci, ale też managerowie firm – zauważa Anna Baczkowska. I jak zaznacza najbardziej skuteczną metodą kształtowania przyjaznej dla ucha akustyki i tłumienia uciążliwych dźwięków w biurze są przede wszystkim akustyczne sufity podwieszane.
– Zajmują najwięcej powierzchni. Więc to podstawowe rozwiązanie, by stworzyć komfortowe miejsca pracy. Uzupełnieniem są miękkie powierzchnie dodatkowego wyposażenia jak wykładziny, meble, materiały dźwiękochłonne na ścianach – mówi architekt. Wszystkie te elementy poza wpływem na dźwięki mają też za zadanie pozwolić wykreować niecodzienną przestrzeń biurową, a to dla pokolenia Y i Z jeden z ważnych elementów miejsca pracy.


aranżacja nowoczesnego biura

 

Sami architekci przyznają dziś, że nie są jedynymi, którzy decydują o wyglądzie biura i jego funkcjonalności. Wkład w ostateczny kształt przestrzeni firmowych w dużej mierze mają deweloperzy, najemcy powierzchni czy specjaliści od HR-u. Ten trend będzie się rozwijał razem z rynkiem pracy. Firmy zabiegają o młode talenty, co najmocniej widać w miastach regionalnych. A młodzi chcą pracować w dobrej atmosferze, ładnych biurach i zielonym otoczeniu. I to raczej się nie zmieni.


Czytaj również: Elegancka biel nigdy nie wychodzi z mody.


aranżacja biura Amstrong

Źródło: fairplayPR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 263

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >