O czym należy pamiętać przed zaprojektowaniem ogrodu?

O czym należy pamiętać przed zaprojektowaniem ogrodu?

Nim przystąpimy do planowania i projektowania otoczenia domu, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, aby jak najlepiej dopasować go do potrzeb wszystkich domowników Czytaj dalej


1. Ilu jest domowników?

W jakim jesteśmy wieku i kondycji? Czy w najbliższym czasie czeka nas opieka nad małymi dziećmi? Czasami, zwłaszcza kiedy mamy mało czasu a do tego dużą działkę - warto pomyśleć o ogrodzie, który przysparza jak najmniej pracy.2. Jak zamierzamy korzystać z ogrodu?

Jak lubimy spędzać nasz wolny czas? Czy planujemy w ogrodzie pracować (ogród warzywny, rabatki kwiatowe) czy raczej odpoczywać? Jeśli to pierwsze –będą nam potrzebne narzędzia – trzeba zarezerwować miejsce do ich składowania.3. Ogród ma być naszym azylem, czy miejscem spotkań ze znajomymi?

Czy uda się połączyć w ogrodzie te dwie funkcje? Warto zadbać o miejsce na ognisko albo grill stacjonarny, oraz zadaszenie lub przyjemną altankę.4. Jakie są nasze upodobania?

Jakie rośliny nam się podobają? Wolimy materiały naturalne (drewno, kamień, wiklina), czy zaakceptujemy w ogrodzie metal i tworzywa sztuczne? Jaki rodzaj nawierzchni najbardziej nam odpowiada w ogrodzie? Jak planujemy go oświetlić? A może jakiś niewielki staw albo oczko wodne?


5. Potrzebny kącik dla dzieci?

 Zdecydujemy się na przenośne zabawki z plastiku, czy stworzymy plac zabaw?


6. Co ze zwierzętami domowymi?

 Czy mają one korzystać ze swobody w ogrodzie czy nie? Czy chcemy mieć psa do pilnowania posesji? Czy ma mieszkać na zewnątrz? Jeśli tak musimy zaplanować miejsce na budę i kojec.

 

7. Ile funduszy możemy przeznaczyć na ogród?

 Czy stać nas na zamówienie projektu i wykonanie go w wyspecjalizowanej firmie? Czy raczej wolimy wszystko zrobić sami – od projektu do wykonania? Jak zamierzamy rozłożyć prace? Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą nam stworzyć ogród marzeń, zagospodarowując przestrzeń dookoła domu jak najbardziej praktycznie.

 

 

 

 

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15797 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 121

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >