Odnawianie zniszczonych tarasów

Odnawianie zniszczonych tarasów

Czyszczenie oraz impregnację tarasu z drewna egzotycznego należy powtarzać raz do roku, zwykle wraz z nadejściem wiosny. Jeśli zostanie to zaniedbane, już po 2–3 latach, pod wpływem wilgoci i promieniowania UV, taras zszarzeje. Czytaj dalej

 

Choć pod wpływem tego procesu taras nie niszczy się trwale, to jednak wygląda to bardzo nieestetycznie. Choć gatunki drewna, tarasów montowanych przez firmę Drewpark, są odporne na grzyby, insekty i wilgoć, to w przypadku zaniedbania czyszczenia i impregnacji, konieczna będzie renowacja tarasu przy pomocy środków chemicznych. W przypadku, gdy proces olejowania nie był co roku powtarzany, niezbędna będzie wizyta wykwalifikowanej ekipy.

 

Czytaj również: Jakie są dylematy posiadacza drewnianego tarasu?

 

 

Jak odnowić taras?

O ile pielęgnację i bieżące czyszczenie tarasu mogą Państwo przeprowadzić samodzielnie za pomocą olejów i środków chemicznych, to odnowienie mocno zniszczonego tarasu będzie już dużo trudniejsze. Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom, firma Drewpark wprowadziła właśnie nową usługę - maszynowe czyszczenie i renowacja tarasu.

 

 

Na czym polega maszynowa renowacja tarasu?

W pierwszej kolejności taras dokładnie czyścimy z wszelkich zabrudzeń: piachu, pyłu, odstających drzazg. Do czyszczenia można użyć myjki ciśnieniowej lub szczotki ze sztywnym włosiem. Jednak większość tarasów jest montowanych z ryflowanych desek, a ich dokładne czyszczenie sprawia kłopot. W rowkach tych desek (ryflach) zatrzymuje się najwięcej zanieczyszczeń.

 

Czytaj również: Tarasowe deski kompozytowe


 

Do tej czynności najlepiej wykorzystać maszynę do renowacji tarasów. Jest ona wyposażona w niezwykłą szczotkę, stworzoną specjalnie do tego zadania. Maszyna radzi sobie nie tylko z ryflem drobnym czy grubym, ale także bez problemów wyczyści gładkie deski. Precyzyjnie dociera tam gdzie tradycyjna szczotka czy myjka ciśnieniowa sobie nie radzą. Dodatkową zaletą maszyny jest możliwość zlikwidowania patyny na mocno zniszczonych tarasach. Na tak przygotowanym tarasie możemy przystąpić do olejowania.

 

Czytaj również: Jaki jest urok egzotycznych tarasów


 

Olejowanie

Przed olejowaniem należy upewnić się czy powierzchnia tarasu jest już w pełni sucha i czysta. Taras po oczyszczaniu powinien być dokładnie odkurzony. Do olejowania, firma Drewpark zaleca używanie olejów do tarasów drewnianych (dostępne są oleje w różnych odcieniach kolorystycznych). Tylko taki olej zapewni optymalną impregnacje i zabezpieczenie drewna przed biologicznym niszczeniem. Stanowić on będzie swoistą tarczę ochronną przed wodą, promieniami UV, glonami oraz tworzeniem się tłustych plam.

 

Czytaj również: Jak odświeżyć taras bambusowy przed sezonem?


 

Olej do tarasów drewnianych nakłada się gęstym pędzlem krótkowłosym, dokładnie wcierając w powierzchnię drewna. Jest to jednak bardzo praco- i czasochłonna czynność. Tak samo dokładnie, ale dużo szybciej, olej można nałożyć za pomocą tej samej maszyny do renowacji tarasów, której użyto do czyszczenia. Po takich zabiegach olej powinien tworzyć cienką warstewkę na deskach, powoli wsiąkając w drewno. Zaraz po jego wyschnięciu zmatowieje, a drewniany taras wyglądać będzie jak nowy.

 

Czytaj również: Czy Twój taras lub balkon przeciekają?


Źródło: ZPH Mawips / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17317 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 159

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >