Pieris japoński (Pieris japonica)  - uprawa i pielęgnacja

Pieris japoński (Pieris japonica) - uprawa i pielęgnacja

Roślina o egzotycznej urodzie, należy do rodziny wrzosowatych. Pieris japoński to zimozielony krzew osiągający nawet do trzech metrów wysokości. W naturalnych warunkach występuje w Północnej Ameryce, wschodniej Azji i w Himalajach. Ten ozdobny krzew o lancetowatych, błyszczących liściach skupionych w więzy i wiechowatych kwiatostanach wyniesionych nad liście. Białe dzwonkowate kwiatki obficie zakwitają na przełomie III i IV. Jest to roślina trująca ale uwielbiana przez owady. Czytaj dalej

 

 Pieris japoński (Pieris japonica) swoją urodę zawdzięcza błyszczącym, wydłużonym liściom. Mają one średnio od 3-8 centymetrów długości. Młode liście mają czerwoną lub czerwonobrązową barwę. Dekoracyjne są także dzwonkowate kwiaty, zebrane w długie przewisające wiechy, mające do 12 centymetrów długości. Na rynku dostępne są liczne odmiany rośliny, różniące się między sobą kolorem kwiatów i pokrojem rośliny.

 

pieris japoński (Pieris japonica) - uprawa i pielęgnacja

 Pieris japonica "Debutante"

 

Uprawa

 Pierisy japońskie najlepiej będą rozwijać się na stanowiskach półcienistych i osłoniętych od wiatru izacisznych. Rośliny nie są najprostsze w uprawie, dlatego aby móc się nimi cieszyć, musimy o nie odpowiednio zadbać. Powinny być sadzone na glebach próchnicznych, o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. W miejscach, w których gleba jest zbyt piaszczysta lub zbyt gliniasta, należy dodać torfu.

 

pieris japoński (Pieris japonica) - uprawa i pielęgnacja  Pieris japonica "Debutante"

 

Czytaj również: Rozchodnik okazały i rozchodnik Sedum (Xenox)

 

 Należy również pamiętać o częstym ich podlewaniu, ponieważ są bardzo wrażliwe na suszę. Jej skutki mogą być dotkliwe nie tylko latem, ale również zimą, ponieważ pierisy rosną również w tym okresie, zwalniając jedynie tempo wzrostu, i także wtedy potrzebują wody. Dlatego przed nadejściem mrozu trzeba je dobrze podlać. Ponieważ w czasie dużego mrozu, zwłaszcza gdy wieje wiatr, pierisy mogą przemarzać, należy je dodatkow przy pierwszych przymrozkach osłonić włókniną.

 

pieris japoński (Pieris japonica) - uprawa i pielęgnacja  Pieris japonica "Debutante"


 Aby zapobiec zbyt szybkiemu parowaniu wody z podłoża wokół rośliny można rozłożyć ściółkę z kory lub torfu.

 

pieris japoński (Pieris japonica) - uprawa i pielęgnacja

Zastosowanie

Pierisy są najbardziej ozdobne wiosną. Najlepiej prezentują się w grupach jednogatunkowych lub w kompozycjach z innymi roślinami zimozielonymi np. różanecznikami  lub drzewami iglatymi. 

 

Pieris japoński uprawa i pielęgnacja

 

Czytaj również: Fuksja piękna roślina, idealna do uprawy na balkonie i tarasie.

 

pieris japoński (Pieris japonica) - uprawa i pielęgnacja

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15862 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 292

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >