Pokazy w labolatorium - Uzupełnienie artykułu

Pokazy w labolatorium - Uzupełnienie artykułu "YTONG z Sieradza najlepszy w Europie"

W laboratorium w Zakładzie w Sieradzu wykonuje się badania surowców, półproduktów i wyrobów gotowych. Czytaj dalej

 

Do najważniejszych badań zalicza się:

• badanie piasku kwarcowego;
• badanie wapna palonego mielonego;
• badanie szlamu piaskowego.

 

W piasku kwarcowym określa się: zawartość  substancji ilastych, sprawdza się jego wilgotność oraz z  wysuszonego piasku dokonuje się analizy sitowej przez zestaw sit.
Przy pomocy wytrząsarki do sit sprawdza się rozdrobnienie. Odważamy odpowiednią ilość wysuszonego piasku, wsypujemy go  na największe sito, pod którym znajdują się kolejne sita już mniejsze, ułożone w odpowiedniej kolejności. Ustawiamy odpowiednią amplitudę drgań oraz czas i włączamy urządzenie. Po upływie określone czasu, maszynę wyłączamy i   obliczamy przepady dla każdego sita wg. odpowiedniego  algorytmu.
Do badanie wilgotności piasku służy wagosuszarka. Ustawiamy odpowiednią temperaturę, odważamy próbę  piasku i uruchomiamy urządzenie. Po zasygnalizowaniu zakończenia badania, odczytujemy wynik.
Zawartość części ilastych sprawdza się w następujący sposób. Do cylindra miarowego wsypujemy piasek i  wlewamy wodę. Cylinder wstrząsamy i uzupełniamy wodą. Odstawiamy na 24 godziny w miejsce nie narażone na wstrząsy. Następnie ustalamy  objętość substancji ilastych i wynik obliczamy wg. odpowiedniego  wzoru.

 

Czytaj również: Amwin uhonorowany tytułem „Przedsiębiorstwo Fair Play” 2015 za rzetelność i wiarygodność biznesową


 
Sprawdzanie temperatury i czasu gaszenia wapna palonego mielonego. Do tego badania odmierzamy określoną ilość wody destylowanej i określoną naważkę wapna. Zarówno woda jak i surowiec powinny mieć stałą temperaturę tj. około 20° C.
Badanie przeprowadzamy w naczyniu Dewara. Proces pomiarowy jest rejestrowany za pomocą miernika temperatury. Po zakończeniu badania urządzenie rejestrujące podłączamy do komputera i przy pomocy specjalnego programu wykreślamy „krzywą gaszenia”. Dalej wyliczamy entalpię, która jest brana pod uwagę
w procesie produkcyjnym.
Także sprawdza się objętość osadu po zgaszeniu  wapna palonego mielonego. Do  tego używamy próbę wapna z badania temperatury i czasu gaszenia. Po zgaszeniu  wapna, wlewamy je do cylindra i odstawiamy na 24 godziny w miejsce nie narażone na wstrząsy.
Po upływie doby odczytujemy wynik.

 

Sprawdzanie zawartości części nie zgaszonych wapna palonego

 
Badanie polega na przeniesieniu na zważone sito wapna użytego do sprawdzenia objętości osadu po zgaszeniu.  Wapno na sicie  należy przemywać wodą, aż  spływająca woda będzie czysta. Następnie sito z próbką wapna suszymy do stałej masy. Późnie sito studzimy, ważymy i obliczamy  wynik wg. wzoru.
Również z wapna palonego mielonego sprawdza się jego rozdrobnienie przez sito przy pomocy urządzenia przesiewowego z nadmuchem powietrza.
Odważoną ilość wapna wsypujemy na sito o odpowiedniej wielkości, ustawiamy odpowiedni czas i włączamy urządzenie. Po wyłączeniu maszyny pozostałość ze sita ważymy i obliczamy wynik wg. odpowiedniego wzoru.

 

Badanie półproduktu – szlamu piaskowego.

Szlam piaskowy pobieramy ze silosa, po uprzednim jego namieleniu. Sprawdzamy jego rozdrobnienie przez zestaw sit przy pomocy urządzenia przesiewowego
z nadmuchem powietrza. Odważoną ilość szlamu piaskowego wsypujemy na sito
o odpowiedniej wielkości oczka, ustawiamy odpowiedni czas i włączamy urządzenie. Po wyłączeniu maszyny pozostałość ze sita ważymy i obliczamy wynik wg. odpowiedniego wzoru.

W laboratorium w Zakładzie w Sieradzu wykonuje się badania produktów gotowych. Do których między innymi należą:



Obliczanie gęstości objętościowej.

Przygotowane próbki przeznaczone do oznaczenia gęstości objętościowej, należy zważyć z dokładnością do 0,1 g, następnie umieścić w suszarce laboratoryjnej
z wymuszonym obiegiem powietrza i suszyć w temperaturze 105 ± 5°C, aż do uzyskania stałej masy. Bezpośrednio po wyjęciu z suszarki należy próbki zważyć. Masę badanej próbki uważa się za stałą, jeżeli po 24 godzinach dalszego suszenia jej masa nie zmieniła się więcej niż 0,2 % masy z ważenia wstępnego.
Po ostygnięciu próbek w temperaturze otoczenia w laboratorium zmierzyć ich wymiary (długość, szerokość, wysokość) suwmiarką z dokładnością do 0,1 mm i obliczyć objętość każdej próbki z dokładnością do 1 cm3. Gęstość objętościową próbki w stanie suchym obliczyć według odpowiedniego wzoru.

 

Obliczanie średniej wytrzymałości na ściskanie

Przed wykonaniem badania wytrzymałości należy określić wymiary próbek.
Wymiary badanych próbek powinny być zmierzone suwmiarką, z dokładnością do 0,1 mm. Długość i szerokość przekroju poprzecznego obciążanej powierzchni, powinny być zmierzone w środku wysokości dwóch przeciwległych boków a pole przekroju poprzecznego powinno być obliczone przez pomnożenie średnich, z pomierzonych długości i szerokości. Wysokość prostopadła przekroju poprzecznego do obciążanej powierzchni powinna być zmierzona w środku dwóch przeciwległych boków przylegających do obciążanych powierzchni.

 

Wykonanie badania wytrzymałości na ściskanie

Ustawić próbkę na środku płyty dolnej (współosiowo ze środkiem przegubu płyty dociskowej), obciążać próbkę stopniowo, bez wstrząsów i ze stałą prędkością , odpowiadającą wzrostowi obciążenia 0,05 N/mm2 na sekundę, aż do wystąpienia zniszczenia próbki .
Obliczyć wytrzymałość każdej próbki przez podzielenie maksymalnego uzyskanego obciążenia przez pole obciążanej powierzchni. Wynik podaje się z dokładnością do 0,1 N/mm2.

 

Kontrola punktacja wyrobów gotowych

Wybieramy losowo jedną paletę z magazynu wyrobów gotowych. Następnie prowadzimy jej oględziny zewnętrzne przed rozfoliowaniem: (oceniamy stan foli, prawidłowe oznaczenia wyrobu odpowiednią etykietą i oznaczenia kolorem ocechowania elementów). Po starannym rozfoliowaniu palety prowadzimy oględziny zewnętrzne bloczków (równe ułożenie bloczków na palecie, stan palety).
Następnie przystępujemy do oględzin wszystkich bloczków przekładając je z badanej palety na inną. Badamy ich cechy zewnętrzne i właściwości fizyczne (Sprawdzanie kształtu, nieprostopadłościenność, oraz maksymalne wady i uszkodzenia (uszkodzeń powierzchni-odbicia, odpryski, uszkodzeń krawędzi, pióra i wpustu, rys i pęknięć technologicznych, a także naroży. Sprawdzamy wymiary każdego bloczka.
Punktację przeprowadzamy według odpowiedniej tabeli.

 

 

Prasa wytrzymałościowa-pulpit sterujący

 

 

Prasa wytrzymałościowa-rama ściskająca

 

 

Zestaw do gaszenia wapna

 

Czytaj również: Targi Wnętrz HOME DECOR 2016 - w Poznaniu 8-11 marca


Źródło: Image HOUSE / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 187

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >