Pokój dla dziecka: jak urządzić pokój maluchowi

Pokój dla dziecka: jak urządzić pokój maluchowi

Przyjście na świat dziecka, oprócz szczęścia niesie ze sobą odpowiedzialność. Wychowanie malucha i zapewnienie mu odpowiednich warunków do życia to obowiązek każdego rodzica. Przed narodzinami warto jednak przygotować dla noworodka pokój, w którym będzie czuł się dobrze i bezpiecznie.

Na początku należy wybrać odpowiedni pokój, w którym dziecko miałoby swoje łóżeczko, miejsce do przewijania, wanienkę i pierwsze zabawki. Warto by znajdowało się ono w bliskim sąsiedztwie sypialni rodziców. W ten sposób będzie łatwiej doglądać malucha w nocy. Po wybraniu odpowiedniego miejsca można przejść do prac remontowych.

Gładkie ściany


Remont należy rozpocząć od określenia zakresu prac. Oszczędzi to dodatkowych wydatków i nerwów przyszłym rodzicom. Dokładnie przyglądamy się pomieszczeniu w poszukiwaniu usterek.
Przede wszystkim sprawdzamy czy tynk nadal trzyma się mocno. - Stan tynku na ścianach można sprawdzić przez dokładne opukanie całej powierzchni ściany. Gdy natrafimy na miejsce, w którym usłyszymy głuchy odgłos oznacza to, że tynk nie trzyma się ściany i trzeba go skuć – mówi Bartosz Polaczyk, produkt manager firmy Kreisel Technika Budowlana. Do uzupełnienia ubytków nadają się wszelkiego rodzaju zaprawy wyrównujące i szpachlowe – np. Pozbud 427 firmy Kreisel.
Na ścianach szukamy również wilgoci, która może prowadzić do powstania niebezpiecznej dla dziecka pleśni. Gdy zauważymy czarny, szary lub brunatny nalot na ścianach, to znaczy, że pomieszczenie zaatakował grzyb. Pozbyć się go możemy dzięki bezpiecznym dla zdrowia środkom biobójczym, np. CT 99 firmy CERESIT, czy SEPTOBUD 1008 firmy KREISEL, który w ciągu 24 godzin po nałożeniu unieszkodliwi wszelkie mikroorganizmy zagrażające dziecku.
Jeśli zdecydujemy się pomalować pokój, trzeba najpierw zagruntować ścianę. Zabezpieczy to farbę przed odpadaniem i przedłuży jej żywotność. Późniejsze malowanie pokoju malucha może się okazać kłopotliwe, więc wcześniej warto sprawić, aby pomieszczenie wyglądało świeżo nawet przez kilka lat.

 

Jakość i kolor farby

Dobór odpowiedniej farby wbrew pozorom nie jest prosty. Trzeba wybrać jeden spośród wielu produktów oferowanych na rynku. - Do malowania pokoju dziecięcego najlepiej dobrać farby o właściwościach antyalergicznych oraz odporne na działanie wszelkich mikroorganizmów: pleśni, grzybów – doradza B. Polaczyk z firmy Kresiel. Farby te produkują różni producenci: MALFARB, ŚNIEŻKA, DULUX, czy NOBILES. Dzieci często traktują ściany jako powierzchnię artystyczną, warto więc żeby brud czy kredki można było szybko zmyć ze ściany ściereczką.
Powszechnie wiadomo, że kolory mają wpływ na nastrój. Co prawda, jest to sprawa indywidualna, ale z reguły barwy cieplejsze, takie jak czerwień i pomarańcz działają na nas pobudzająco, a chłodniejsze - niebieski oraz jego odcienie - przygnębiająco. Od tego, jak wiele światła słonecznego będzie docierać do dziecięcego pokoju jest uzależniony dobór kolorów ścian. Gdy jest dużo światła, należy zastosować odcienie chłodne, gdy jest cień - odpowiednie będą barwy cieplejsze. Nie trzeba decydować się na standardowy róż dla dziewczynki i błękit dla chłopca.

Ścianka działowa

Jeżeli przyszli rodzice nie mają pokoju, który mógłby posłużyć jako sypialnia dla dziecka, za nieduże pieniądze mogą postawić ścianę działową wydzielającą dodatkowe pomieszczenie. Do wybudowania przegrody posłużyć mogą płyty gipsowo-kartonowe lub płyty OSB. Tak zbudowana ścianka, da nam nieco intymności, a zarazem sprawi, że będziemy słyszeć dziecko i mogli nad nim czuwać w nocy.

Koszty nie są duże


    Koszty zagruntowania pokoju i jego pomalowania nie są duże. Oczywiście jeśli zrobimy je własnymi siłami, bo fachowiec za te czynności może wziąć nawet 10 zł za metr kwadratowy. Do tego doliczyć trzeba środki grzybobójcze i gładź (jeśli jest konieczna). Nieco droższa będzie ścianka działowa, no i oczywiście umeblowanie pokoiku. Jeśli nie dysponujemy gotówką, zawsze możemy zwrócić się o szybki kredyt. Niektóre banki mają w swojej ofercie specjalny kredyt remontowo–budowlany np. db kredyt. – Nasz produkt oprócz gotówki gwarantuje inne formy pomocy niezbędne w czasie remontu. db kredyt zapewnia m.in. ochronę Home Assistance, zniżki w sklepach meblowych i hurtowniach budowlanych oraz gratisowe usługi specjalistów – mówi Michał Kuchta, Dyrektor Centrum Rozwoju Produktów Kredytowych db kredyt.
    Po wykonaniu podstawowych prac remontowych, przyszłym rodzicom pozostaje umeblować pokoik, w którym wkrótce zamieszka nowy lokator. Trzeba oczywiście pamiętać także o zabezpieczeniu kontaktów i narożników mebli, bo ani się nie obejrzymy, a maluch zacznie raczkować. Najważniejsze, żeby dziecko w swoim nowym domu czuło się bezpiecznie.

 

 

Źródło: IMAGE Agencja Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 225

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >